LGS sonuçlarının ardından öğrenciler tatlı heyecan sardı. Lise kayıtları ne zaman? öğrencilerin bunun cevabını merak ediyor. LGS 2021 özel ortaöğretim kurumlarının kayıt takvimi paylaşıldı. Temmuz ortasına kadar kayıtlarını tamamlayacaklar. Peki, lise kayıtları ne zaman başlayacak? İşte LGS 2021 kayıt takvimi yayınlandı. Lise kayıtları ne zaman başlayacak?

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencileri tercih ve kayıt telaşı saracak. Bu yıl lise eğitimi alacak öğrenciler için kayıtlar 2 dönemde gerçekleşecek. MEB 1. dönem ve 2. dönem kayıt tarihlerini paylaştı.

İLGİLİ HABER

LGS Tercih Robotu MEB

Lise Kayıtları Ne Zaman?

Lise Kayitlari Ne Zaman

LGS’ye giren öğrenciler “Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullara”, sınava girmeyenler ise “Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar” için tercih yapabilecek. Sınava katılmayanlara “Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar” tercih ekranı açılmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı, puanıyla bir okula giremeyen öğrenciyi sınavsız tercih ettiği yerleri dikkate alarak yerleştirecek. Bu noktada önemli olan adres olacak.

1. KAYIT DÖNEMİ

1-2 ve 5 Temmuz 2021: 1. Ön Kayıtlar / Burs başvurularının alınması

6 Temmuz 2021: Asil Liste Kesin Kayıtları

7 Temmuz 2021: Yedek Liste Kesin Kayıtları

2. KAYIT DÖNEMİ

8 Temmuz 2021: 2. Ön Kayıtlar

9 Temmuz 2021: Asil ve Yedek Liste / Kesin Kayıtlar

12-13-14 Temmuz 2021: Serbest Kayıt Dönemi

97 TANE LGS BİRİNCİSİ VAR

Sınavda 97 öğrencinin tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldığı duyuruldu. 2021 LGS sınavında tam 97 kişi birinci oldu.

YÜZDELİK DİLİMLER ÇOK ÖNEMLİ

Okul tercihi yapılırken çoğu zaman öğrencinin aldığı puan dikkate alınsa da yüzdelik dilimlerin de tercih yaparken dikkate alınması gerekiyor. Rehberlik öğretmenleri yüzdelik dilimlerin tercih yaparken çok önemli olduğunu vurguluyor.

Öğrencinin sınav sonucunda girmeyi başardığı yüzdelik dilimine bakılarak tercih edilecek okulun talep ettiği öğrencilerin hangi yüzdelik diliminde olduğu öğrenilmelidir.

Sınav puanları zaman zaman yanıltıcı olabilir. Örneğin 0.03 yüzdelik dilimine girmeyi başaran öğrencinin istediği liseye gitme hakkı vardır.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER