Lise Öğrencisi, Biyolojik Atıktan Elektrik Üretmeyi Başardı!

Ana Sayfa Haber Eğitim Lise Öğrencisi, Biyolojik Atıktan Elektrik Üretmeyi Başardı!
  Lise öğrencisi biyolojik atıklardan elektrik üretmeyi başarabildi.

Zimbabwe bölgesinde insanların hemen hemen tümü elektrik enerjisine ulaşım konusunda sıkıntı çekiyorlar ve genellikle temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için elektrik enerjisinin yerini odun ateşi ile doldurmaya çalışıyorlar.

Biyolojik Atıktan Elektrik Üretme
İnsanlar kırsal kesimlerde ısınma, aydınlanma ve mutfak ihtiyaçları için genellikle odun kaynağını kullanıyorlar..

Bu durum ise bölgedeki ormanların alanların ciddi manada küçülmesine ve bölgedeki iklim düzeninin bozulmasına sebep oluyor. Macdonald Chirara adlı liseli bir genç, ülkesine elektrik üretmek için alternatif bir yol sunmak istiyor.

Elektrik sorununun çözülmesi adına kurduğu sistem, organik atıkları elektriğe dönüştüren bir biyogaz tesisi içeriyor. Bu teknoloji, hayvan atığını da elektrik üretebilmek için kullanabiliyor.

Biyolojik Atıktan Elektrik Üretme
Zimbabwe’de öğrenciler ders çalışmak için mum ışığını kullanmak zorunda..

Chirara, “Biyogaz temiz ve yenilenebilir bir enerji sağlama yöntemi olmakla birlikte, Zimbabve ve diğer Afrika ülkeleri için elektriğe ulaşmayı kolaylaştırabilir “ dedi.

Bu biyogaz enerji sistemi en fazla 1.5 Volt değerinde elektrik üretebiliyor. Şuan ki haliyle bireylerin tüm elektrik ihtiyacını karşılayamayacak olan bu sistem, yedek enerji kaynağı olarak kullanılmayı hedefliyor.

Biyolojik Atıktan Elektrik Üretme
Biyogaz ile elektrik üreten sistem..

Chirara’nın projesi Bilim ve Toplum İnovasyon Ödülü alabilmesi için yerel bir bilim fuarı tarafından yarışmaya katılabilmesi için seçildi. Bu ödül, dünya çapındaki fuarlara katılan ve kendi topluluklarındaki sorunlara inovatif çözümler üretebilen genç öğrencilere verilmektedir.

Bu proje ile en azından insanlar hayvan ve diğer biyolojik atıkları kullanarak aydınlanma sorununa çözüm getirebilirler. Chirara’nın bu projeyi sadece 200 dolar gider ile geliştirdiği aktarılıyor. Finansman bulunduğu taktirde belki de bu proje bir çok Afrika ülkesinin elektrik sorununa çözüm getirebilir hale gelecek.

Kaynak: https://www.sciencenews.org/sponsored/high-school-student-generates-electricity-using-biodegradable-resources

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir