LGS sınav sonuçları erişime açıldı. Artık gözler 2021 lise taban puanları ile ilgili detaylara çevrildi. Diğer yandan ise adaylar liselere geçiş sistemi kapsamında katılım sağladıkları sınav puanını öğrenirken tercihler için geri sayım başladı. Lise yüzdelik dilimleri, 2021 LGS yüzdelik dilimleri detaylarına bakalım.

Okulların açıkladığı yüzdelik dilim, kontenjanlara göre işlemlerini tamamlayacak. Bu arada “MEB 2021 LGS Lise taban puanları açıklandı mı, 2021 LGS Anadolu, İmam Hatip, Fen liseleri için lise Taban puanları ve yüzdelik dilimleri ne zaman açıklanacak?” soruları öğrenciler yanıt aramaya başladı. Lise taban puanları, yüzdelik dilimleri, kontenjanları ve tercih dönemine ait tüm detaylara bakalım.

İLGİLİ HABER

LGS Ek Kontenjan 2021

YÜZDELİK DİLİM NEDİR?

Yuzdelik dilim nedir

Yüzdelik dilim, MEB’in sınav sonuçlarına göre değerlendirme kriterleri arasında önemli bir yer almaktadır. Yüzdelik dilim, öğrencinin ülke genelinde ya da bulunduğu şehirde kaçıncı sırada olduğunun yüzde olarak ifade edilmesidir. Mesela, 1 milyon 300 bin öğrencinin girdiği bir sınavda 104 binlik bir sıralamaya sahip olan öğrenci ülke genelinde yüzde 8’lik dilimde yer almaktadır.

Lise Yüzdelik Dilimleri | 2021 LGS Yüzdelik Dilimleri

Lise Yuzdelik Dilimleri

LGS Anadolu, Fen Lisesi ve İmam Hatip Taban puanları ve yüzdelik dilimleri araştırılmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gelecek olan açıklamaya çevrilirken “2021 LGS Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi Taban puanları ve yüzdelik dilimleri açıklandı mı, Lise taban puanları ne zaman açıklanacak?” Tercih dönemiyle beraber MEB okulların puan, kontenjan ve yüzdelik dilimlerini öğrencilerle paylaşacak.

LGS TABAN PUANLARI VE BOŞ KONTENJANLARI EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

LİSELER KAÇ PUANLA ALIYOR?

En iyi okullara girmek için adayların birbiriyle yarıştığı LGS’de yüzdelik dilim büyük bir yer almaktadır. Adayların puanları kadar hangi yüzdelik dilim içinde yer aldıkları de önem teşkil ediyor. Buna göre, 0,03 yüzdelik dilimdeki bir öğrenci ülkenin en iyi okullarında eğitim görme hakkına sahip oluyor. Tüm Anadolu liseleri taban puan ile birlikte en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimlerini de açıklıyor.

LİSE TABAN PUANLARI-TIKLAYINIZ

LGS TABAN PUANLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

LGS sonuçları açıklandı. Lise taban puanlarının ise eş zamanlı olarak e okul sistemi üzerinden yayımlanması bekleniyor.

2021 LGS TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

LGS 2021 LİSE TABAN PUANLARI AÇIKLANDI MI?

Lise taban puanları 2021, LGS sonuçlarının ardından tercih yapacak olan öğrenciler araştırmaya başladı. Yaşadığı bölgedeki okulların puanlarını ve yüzdelik dilimlerini baz alacak olan öğrenci ve veliler 2021 yüzdelik dilim ve lise taban puanlarına odaklandı.

LGS tercih robotundan yüzdelik dilimlerine göre yapılacak olan tercih işlemleri, MEB’in açıklayacağı tarihe göre belirlenecek. LGS taban ve tavan puanları ile lise kontenjanları henüz açıklanmış değil.

KONTENJAN SAYISI AÇIKLANMIŞTI

LGS kapsamındaki merkezi sınav kılavuzuna göre, Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara toplam 174 bin 160 öğrenci alınacak.

Anadolu liselerine 56 bin 396, fen liselerine 36 bin 980, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 930 kontenjan ayrıldı.

YÜZDELİK DİLİM NASIL HESAPLANIR? LGS’de yüzdelik dilim hesaplama nasıl yapılır?

Yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz,100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

Örnek vermek gerekirse yüzdelik dilimi %10 olan öğrenci sınava giren bir milyon üç yüz bin öğrenci arasından yüz otuz bininci, 130 000, olmuş demektir. Sınavın taban ve tavan puanları o seneki sınavın koşullarına göre sürekli değişiklik gösterse de okula giriş için asıl gerekli olan değerin sınav sıralaması olduğu dolayısıyla yüzdelik dilim kullanılarak plan kurulması ve tercih yapılması daha doğru olacaktır.

İl geneli hesaba katılarak açıklanan yüzdelik dilim, o öğrenciyle birlikte aynı ilde sınava giren öğrencilerin hesaplamaya dâhil edilmesiyle oluşurken; ülke genelinde hesaplanan yüzdelik dilim ise tüm ülkedeki öğrenci sayısı hesabı dahil edilerek açıklanır.

LGS’de aldığı puanları öğrenen öğrenciler, tercih kılavuzunun yayınlanmasıyla birlikte tercihlerini yapmaya başlayacak. MEB LGS tercih kılavuzunun yakın zamanda açıklanması bekleniyor. LGS tercih sürecinde yüzdelik dilim bir başarı sıralama yöntemidir. Yüzdelik dilim ile öğrencinin aldığı yerleştirmeye esas puan ve sınava giren tüm öğrencilerin içinde başarı sıralaması belirlemesine olanak sağlayabiliyor.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER