Makale Örnekleri ? Makalenin Özellikleri? Bilimsel Makale Nasıl Yazılır?

0
1323

Makale nedir, makalenin özellikleri, bilimsel makale nasıl yazılır, makale örnekleri, bilimsel makale örnekleri kısa, makale örneği ve yazarları sizler için bu yazımızda makalenin tüm bilimsel yönleri ile alacağız.

Makale Nedir?

Makale, düşünceyi kanıtlamak, düşünceyi savunmak ve bir konuda görüşü belirtmek için yazılan yazılara makale denir. Dergilerde, internette  ve gazetelerde yayınlanır. Bir konuda görüş ve düşünceleri savunmak, bir gerçeği açıklamak, bilimsel yazı ele almak  veya bir tezi savunmak için yazılan yazılara makale denir.

Makale Özellikleri Nelerdir?

1- Makalede ana düşünce net olarak fikirdir.

2- Makalede anlaşılır, açık ve net bir dil kullanılır.

3- Makaleler, belirli bir yazı topluluğu oluşturulduktan sonra kitap haline getirilebilir.

4- Makale hazırlanırken veya yazılırken konu sınırlaması yoktur.

5- Yazılan konu bilimsel bir şekilde incelenir.

6- Örnekleme, tanık gösterme, karşılaştırma gibi kavramlar kullanılabilir.

7- Yazar nesnel bir yaklaşımla ele alır. Konu sınırlaması yoktur.

8- Makaleler öğretmek için yazılır, yazar bilimsel, tutarlı ve tarafız bir üslup kullanmaktadır.

9- Makalenin maksadı, eleştiri, açıklama, tanıtım bilgi verme amaçlı olabilir.

10- Makaleyi yazan kişi fikirlerini belgeleri, dökümanlar ve inandırıcı araştırmalara değinmeye çalışır, okuyucuya bilgi vermesi amaçlanır.

11- Gazete ve dergilerde çeşitli medya aracılığı ile yayınlanabilir.

Türk Edebiyatında Makale

makale örnekleri

Makale özellikle gazetenin yayılması ile gelişmiştir. Türk Edebiyatı’nda Tanzimat Dönemi’nde ortaya çıkmıştır. Edebiyatımızdaki ilk makale bakıldığında ŞİNASİ’nin Tercüman- Ahval gazetesinde yazdığı Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi’dir. Ziya Paşa, Namık Kemal, Ahmet Mithat Efendi gibi yazarlarda bu türün gelişmesine katkı sağlamışlardır.

Makalenin Çeşitleri

Makaleler uzun veya kısa yazılabilir. Makale her konuda ayrım olmadan yazılabilir. Makalenin konuları sanatsal, felsefi, güncel ve bilimsel olabilir.Makaleler bakıldığında edebi makale ve mesleki makale olmak üzere iki grupta olabilir.

1- Mesleki Makale: Ekonomi, bilime dayalı, tıp, sosyoloji gibi mesleklerin çeşitli değişik konular olmak üzere makaleler olabilir.

2- Edebi Makale: Sanatla, Dil ve edebiyat olmak üzere gruplanabilir.

Makale İle Deneme Arasındaki Farklar?

Makale: Makaleyi yazan bilgilendirme amaç edindiği,öğretmeyi hedeflediği için belge, bilimsel gibi verilerle yazdıklarını kanıtlamaya gider. Makaleler, içerdikleri konuları belirleyen türe göre ayrılır. Mesela, müzik, tiyatro, resim gibi makalelere sanat makalesi, dini konular olursa dini makale ve askeri konulara değinir ise askeri makale denir.

Denemeci ise serbest olarak bulduğu konu üzerinde kendine ait kişisel görüş ve düşüncelerini okurlarıyla paylaşır ve düşündürme amacı taşır. Ayrıca yazınsal bir dil oluşturarak  toplumun neredeyse hepsine ulaşma amacı taşır.

Makale Nasıl Yazılır? Bilimsel Makale Nasıl Yazılır?

Makale Giriş Bölümü: Yazarın görüş ve düşünceleri yazının hemen girişinde olmalıdır. Makalenin en uzun olmayan kısa alanıdır. İyi bir giriş yapılabilirse makalenin genelinin çok iyi oluşmasını sağlayabilir.

Makale Gelişme Bölümü: Makale giriş bölümünde anlatılan konu açıklanır, makalenin amacı, belge ortaya konularak tezi savunulur ve antitezler engellenir. Ortaya konmak istenen fikrin ve delillerin oluşturulduğu bölümdür. Gelişme bölümü, fikirleri genişletilmesi ve desteklenmesi amaçlanır.

Makale Sonuç bölümü: aslında neredeyse özetleme diyebiliriz. Makalenin başında fikir, görüş, gelişme genel olarak yinelenir. Bakıldığında ana fikrin ve geliştirilen konunun hükme varıldığı sonuç bölümüdür. Makale örnekleri kısmına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Makale Örnekleri

Makale örneği -1

makale örnekleri

Makale örneği -2

makale örnekleri

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir