Sağlık Bakanlığı market, berber ve kuaförlerde alınacak önlemleri güncelledi. Korona virüse karşı alınacak önlemler.

Kuaför, berber ve marketlerde nasıl korona virüs önlemleri alınacak? Sağlık Bakanlığı tarafından market,berber, kuaför ve güzellik salonlarında alınması gereken önlemleri ve ‘‘Süpermarketlerde Alınması Gereken Önlemleri”güncellendi.

Market, Berber ve Kuaförlerde Alınacak Önlemler Yenilendi!

berberler konusmayacak

1- İş yeri çalışanı olsun müşteri olsun, pandemi süresince geçerli olmak üzere korunma önlemleri alacak. Her iş yerinin görünür bir yerine önlemlerle ilgili afişler maske kullanımı, el yıkama ve iş yerinde uyulması gereken kurallar asılacak.

2- Kuaför, güzellik salonlarında ve berberlerde iş yeri alanlarının küçük olması ve çalışma koşulları sebebi ile müşterilerle yakın temas ancak 1 metre mesafeye kadar mümkün olacak.

3- Randevu sırasında öksürük, ateş, solunum sıkıntısı ve burun akıntısı, bulguları açısından sorgulanmalıdır. Bu belirtilerden birini tarif eden, korona virüs tanısı alan veya teması olan müşterilere randevu verilmemelidir.

4– İş yerine maskesiz kimse girmemelidir. İçeride de maske kullanmaya devam edilmelidir. Kapı girişinde maskesi olmayanlar için mümkünse maske bulundurulmalıdır. İş yeri içinde sabuna ve suya erişim kolay olmalı ve burada tek kullanımlık kağıt havlular olmalıdır.

5- Müşterilere hizmet verilirken mümkünse su hariç içecek servisi olmamalıdır. İçeride ortak kullanım maksadıyla dergi, gazete olmamalıdır. Her müşteri için tek kullanımlık malzeme kullanılmalı, tek kullanımlık malzeme sağlanamadığı durumlarda her kullanım sonrasında tekstil malzemeleri en az 60 derecede yıkanmalıdır. Kullanılan aletlerin üzerinde kan yada sekresyon yoksa, %70’lik alkol ile silinmelidir. Kullanılan aletlerin üzerinde kan yada sekresyon varsa, ön temizlik yapıldıktan ve kuruduktan sonra %70’lik alkol ile dezenfekte edilmelidir.

6– Pedikür, manikür, epilasyon gibi işlemlerde kullanılan aletlerin kişiye özel olması sağlanmalıdır. Kişiye özel alet kullanımı sağlanamadığı ortamlarda, her müşteriden sonra kullanılan aletlerin temizlik ve sterilizasyonu sağlanmalıdır.

7- Fön makinesi kullanılmamaya dikkat edilmelidir. Fön makinesi gibi yüksek hava akımı yaratan cihazları kullanırken, yandaki müşteriyi etkilemeyecek yönde, düşük hızda veya diğer müşterilerden farklı bir alanda kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Market ve Süpermarketlerde Alınması Gereken Önlemler

1- Süpermarketler ve marketler sundukları hizmet ve müşteri kalabalığı sebebi ile korona virüs yayılmasını önlemek için sosyal mesafeyi korumanın zor olabileceği alanlardır. Müşteri gereksinimleri mümkün olduğunca internet üzerinden ve telefon karşılanmalıdır.

2- Çalışanların iş kıyafetleri günlük olarak değiştirilmelidir. Market/Süpermarket girişinde ve içeride müşteriler tarafından kullanılmak üzere el antiseptiği bulundurulmalıdır. El antiseptiğinin doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilmeli ve boşalanı yenisi ile değiştirilmelidir.

3- İçeride kalabalık oluşmasını engellemek için, dış kapıya içeriye girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı/engelleyici koyulmalıdır. Bu, kapının her iki tarafından tutturularak asılabilecek basit bir kırmızı renkli kordon ya da şerit olabileceği gibi, kasa, plastik duba gibi bir blokaj materyali de olabilir.

4- Market ve süpermarketlerin dışında sıra oluşması durumunda sosyal mesafenin korunması sağlanmalı, kalabalık oluşmasını engelleyecek önlemler alınmalıdır. Gerekirse sosyal mesafeyi sağlayacak şekilde zeminde işaretlemeler yapılmalıdır.

5- Paketli olmayan ürünlere müşterinin dokunmaması sağlanmalıdır. Müşteri ya da personel açık ürünleri seçerken (meyve/sebze vb.) tek kullanımlık eldiven kullanmalı, her kullanım sonrası eldivenler çıkarılmalı ve kapaklı çöp kutusu/çöp torbasına atılmalıdır.

6İçeride sosyal mesafenin korunmasını sağlamak üzere kalabalık olmasını engelleyecek önlemler alınmalıdır. Reyonlarda bölgesel kalabalık oluşması durumunda müşteriler uyarılmalıdır. Ürünlerden uygun olanlar daha önceden farklı miktarlarda paketlenip satışa sunulmalıdır.

Çok daha detaylı bilgi edinmek için sağlık bakanlığı sitesine bakabilirsiniz.

Hayat eve sığar uygulamasın indirerek riskli bölgelere bakabilirsiniz.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!