Mars’a Yolculuk Adına Yapılan Simulasyondan Sonuç Çıktı: Tuzlu Yemek Az Susatır

Ana Sayfa Haber Mars’a Yolculuk Adına Yapılan Simulasyondan Sonuç Çıktı: Tuzlu Yemek Az Susatır
  Başka bir gezegene yapılacak seyahatlere artık çok yakınız. Dolayısıyla bilim insanları bütün gücüyle ‘insan’a en uygun koşulları elinden geldiğince ölçmeye çalışıyor.

‘Yatarak 63 Bin Lira Kazanmak İster Misiniz?’ isimli başlıkta da Mars’a yapılacak yolculukla ilgili bir test söz konusuydu. Şimdi de insanın en büyük ihtiyacı olan suya ne kadar ihtiyaç duyacağı, optimum su seviyesinin belirlenmesi veya yiyecekler-su gereksinimi gibi konularda çalışmalar sürüyor.

Kırmızı gezegen’e (Mars) gidip gelmenin yaklaşık 510 gün süreceği ön görülüyor. 205 gündür Alman ve Amerikalı bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar içerisinde tuzun insan vücudu için etkileri de takip ediliyor. 10 kişi üzerinde yapılan çalışmalarda bir gruba 12 gram bir gruba da 6 gram tuz veriliyor 205 gün boyunca.

Tuzu daha fazla olan grubun daha az susadığı görülüyor. Genel kanının aksine bu şekilde bir sonuçla karşılaşılıyor. Ama tuzu daha çok tüketen grubun daha çok acıktığı da sonuçlar arasında.

Sonuç olarak tuzlu yemek daha çok susatır diye bir şey yok. Açıklama olarak da, vücuda giren bütün besinlerin yakılıp ortaya karbon dioksit, su ve başka maddeler çıkması gösteriliyor. Dışarı verilen su, kişiye daha az su ihtiyacı hissettiriyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir