Mars’ta Milyarlarca Yıl Önce Yaşamın Mümkün Olduğunu İma Eden Göl

Ana Sayfa Haber Mars’ta Milyarlarca Yıl Önce Yaşamın Mümkün Olduğunu İma Eden Göl
   

Bilim insanları, Mars’ta yaşamanın birkaç milyar yıl önce var olduğunu ima eden yeni bir keşif buldular. Kızıl Gezegen’in bir zamanlar yaşamın temel bileşenlerini, ilk kez Dünya’da başlayan ilk yaşam ile hemen hemen aynı zamanda başlamış olabileceğini düşünüyorlar.

Science ( Bilim ) dergisinde Cuma günü yayınlanan bir araştırmada,  96 mil genişliğinde ve bir zamanlar yaşamın 3,8 milyar ila 3,1 milyar yıl önce bulunmuş bir göle ev sahipliği yaptığı Mars ‘Gale kraterinde bulunan kayaları analiz ettiklerini açıkladı. Bu, gezegenin iklimindeki değişikliklerden kaynaklanıyordu, çünkü bu, soğuk bir gezegen olan Mars’ta yaşama imkân tanıyabilecek sıcak bir göldü.

Stony Brook Üniversitesi Jeokimyager ( gezegen bilimci ) Joel Hurowitz, Newsweek’e verdiği röportajda, Gale kraterinin bilim insanlarının Mars’ın iklimini milyarlarca yıl önce olduğu gibi analiz etmesi için iyi bir yer olduğunu açıkladı.

 

Mars'ta-Milyarlarca-Yıl-Önce-Yaşamın-Mümkün-Olduğunu-İma-Eden-Göl-webhakim-p-1478

 

“Gale kraterinden gerçekten öğrendiğimiz şeylerden biri, Mars’ın eski jeolojik geçmişinde, Dünya ile aynı olan ortamlara gerçekten ev sahipliği yaptığıdır. Tatlı su nehirleri tarafından beslenen bir gölden bahsediyoruz, göldeki kimyayı Dünya’da gördüğümüze çok benzer, uzun bir süre orada olan bir suydu. “

Bulgular Mars’ta yaşamanın günümüz şartlarında başarılı olabileceğini önermiyor ancak, Hurowitz ekibinin çalışmasının, daha önceki çalışmaların bir zamanlar teori haline getirildiği gibi Kızıl Gezegenin ilk günlerinde Dünya benzeri olduğunun kanıtı ekledi.

Bilim adamları, kuruyup Gale krateri haline gelen göldeki koşulları taklit ederek Mars’ın ikliminin başlangıçta çok soğuk olduğunu keşfetti, ancak şuan da, ısınmış ve hayat sürdürmek için ılıman hale geldiğini keşfettiler. Ancak Hurowitz’e göre Mars’ın yaşanabilir olabileceği 700.000 yıllık pencerede, hala sır gibi saklanıyor.

Araştırmacılar, Mars’ın Gale kraterinin Kızıl Gezegenin yaşam reçetesi için gerekli içeriğe sahip olduğuna inanıyorlar. Geçmişe göre, bir zamanlar kraterde olan gölde oksijen bakımından zengin olan bazı bölümler vardı ve bazıları hayatta kalabilmek için ne kadar oksijene ihtiyaç duyduklarına bağlı olarak mikrobik yaşamın bazı biçimlerini potansiyel olarak sağlayamamıştı.

Uzmanlar, oksijen mikroplarının beslenmesine yardımcı olmak için gerekli enerjiyi sağlamak için diğer kimyasallarla karıştırıldığında tepki verebildiğinden, Mars’ta hayatın bir zamanlar olduğunun kanıtıdır

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir