Mastercard’tan Parmak İzi Sensörlü Kredi Kartı

Ana Sayfa Haber Mastercard’tan Parmak İzi Sensörlü Kredi Kartı
   Mastercard, biyometrik parmak izi sensörüne sahip bir ödeme kartını kullanıma sundu.

Güney Afrika’da yapılan denemelerde başarılı sonuçlar alındı. Parmak izi teknolojisi, PIN ve şifrelerin yerini hızla  alacağa benziyor.

Biyometrik parmak izi teknolojisi, mobil telefon ödeme sisteminin çalıştığı gibi çalışıyor. alışveriş yaparken parmağın sensör üzerinde olması gerekiyor.

Güvenlik uzmanları, parmak izi sensörünü kullanımın kusursuz olmadığını ama biyometrik teknolojinin makul bir şekilde kullanabileceğini söylüyor.

Mastercard’ın güvenlik şefi Ajay Bhalla, “ Parmak izi kopyalanacak veya alınacak bir şey değil bu da ek güvenlik ve rahatlık sağlamaya yardımcı olacaktır.” dedi

 Berlin Güvenlik Araştırmaları Laboratuvarları’nın baş bilimcisi Karsten Nohl, BBC’ye şunları söyledi: “İhtiyacım olan tek şey,yerleşik çip ile birlikte, kişisel işlemlerinizi yetkilendiren yeni, parmak izi algılayıcı sensör ekranı”.

Nohl ,güvenlik açıklarının olabilme ihtimaline karşın, parmak izi teknolojisinin şu ana kadar kullanılan teknolojilerinden  daha iyi olduğunu ifade ediyor.

“Çip ve PIN kullanımında PIN  şifre kombinasyonu zayıf bir öğedir ve parmak izi sensörü ile  PIN ve şifre kullanmaktan kurtuluruz böylece izi unutmak riski ile karşı karşıya kalmayız “ diye de ekliyor.

Tarayıcıya gerek yok

Önceki  ödeme kartları yalnızca ayrı bir parmak izi tarayıcı ile birlikte kullanıldığında işe yarıyordu. Sadece “parmak izi tarayıcısı” olan mağazalardan alışveriş yapılıyor olması parmak izi kullanımının kısıtlı kalmasına sebep oldu..

Hem parmak izi verilerinin olduğu hem de tarayıcısı olan tek bir karta sahip olmak her yerde alışveriş yapabileceğini anlamına gelir.

 

Ancak biyometrik doğrulama yalnızca mağaza ve alışveriş merkezlerinde kullanılabilir, çevrimiçi alışverişlerde güvenlik açığı olabileceğinden daha fazla güvenlik tedbiri gerekebilir.

Sistem Nasıl Çalışacak?

Yeni yöntem resmen kullanılmaya başlandığında bankanız biyometrik Kredi Kartının mevcut olduğunu size bildirecek ve ilgileniyorsanız parmaklarınızı taramak için bir kayıt merkezine (büyük olasılıkla bir banka şubesine) gitmenizi isteyecek.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir