Maymun çiçeği virüsü dünyayı tedirgin etmeye devam ediyor.

Son olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada küresel çapta maymun çiçeği vakaları 70 bini aştı.

Hastalık nedeniyle şu ana kadar ise 26 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü Duyurdu! Maymun Çiçeği Vakalarında Alarm

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen basın toplantısında, maymun çiçeğine dair son duruma değindi.

Dünya genelinde 70 binden fazla maymun çiçeği vakasının tespit edildiği belirten Ghebreyesus, DSÖ’ye şu ana kadar maymun çiçeğine bağlı 26 can kaybı bildirildiğini aktardı.

Küresel olarak, vakalar azalmaya devam ettiğini açıklayan Ghebreyesus, fakat geçen hafta çoğunluğu Amerika kıtasında bulunan 21 ülkede vakalarda artış bildirildiğini ifade etti.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BULAŞICI MIDIR?

Maymun virüsü hayvandan insana ya da insandan insana olmak üzere iki şekilde bulaşabilir.

İnfekte hayvanın ısırması, tırmalaması veya hayvanın deri lezyonları ya da çıkartılarıyla direkt veya indirekt temas hayvandan insana (zoonotik) bulaşma yollarıdır.

Hasta kişinin solunum yolu damlacıkları, vücut sıvıları, deri lezyonları, çevresi ve eşyalarıyla temas ise insanlar arasındaki bulaşma yollarıdır. Virüs sağlıklı kişilere, ciltteki çatlaklar, ağız, burun, göz gibi açık dokular veya solunum sistemi aracılığıyla girer.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Maymun çiçeği virüsü (monkeypox) ilk olarak Orta ve Batı Afrika’nın tropik yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve zaman zaman diğer bölgelerde de görülen maymun çiçeği virüsünün neden olduğu hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalıktır.

Tipik olarak, ateş, deri döküntüleri ve büyümüş lenf bezleri ile kendini gösterir, bunların yanı sıra çeşitli tıbbi komplikasyonlara da yol açabilir.

Genellikle 2-4 hafta süren belirtileri olan ve kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Ağır vakalar ortaya çıkabilir. Son zamanlarda bu virüs kaynaklı ölüm oranları %3-6 olarak rapor edilmiştir.

Bilim insanları ve doktorlar maymun çiçeğinin semptomları

Yüksek ateş

Baş ağrısı

Kas ağrısı

Sırt ağrısı

Şiş lenf nodülleri

Üşüme


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER