Mayoz Bölünme ve Evreleri Nelerdir?

Ana Sayfa Nedir Mayoz Bölünme ve Evreleri Nelerdir?
  Kimi özel canlıların yanı sıra çok hücreli canlılarda görülebilmekte olan bölünme çeşidi; mayoz bölünme nedir sorusuna verilebilecek olan etkili bir cevaptır. Bilindiği üzere eşey hücreler bölünme ile oluşur, dolayısıyla bu bölünme şekli eşeyli üremenin de en önemli aşaması olarak bilinir. Mayoz bölünme ve evreleri aşağıda açıklanmıştır.

Mayoz Bölünme ve Evreleri

Gerçekleşen mayoz bölünme ile kromozom sayısı yarıya ineceğinden, bölünmeyi yapacak olan canlıların diploid yani 2n kromozoma sahip olması gerekmektedir. Bölünmenin sonrasında haploid kromozomlu gametler oluşacaktır. Mayoz bölünme birbirini takip edecek iki hücre bölünmesi şeklinde gerçekleşirken mayoz bölünme evreleri içerisindeki ilk aşama yalnızca mayoz bölünmeye özel iken ikincisi ise mitoz bölünme ile aynı olacaktır.

mayoz bölünme ve evreleri

Gerçekleşecek olan mayoz bölünme evrelerinin ilk aşamasına Profaz I adı verilir. Sinapsis oluşumu bu esnada gerçekleşecek ve bir süre sonra bölünme başlayacaktır. Metafaz I’de kromozomlar iki sıra halinde dizilir. Sonraki evre olan anafaz I içerisinde hücrelerin biri bir kutba giderken diğeri farklı kutba gider. Mayoz I sonrasıda kromozom sayısı yarıya inen hücrelerin oluşumu bu aşamada gerçekleşmiş olacaktır. Telofaz I ise mitoz telofazı ile neredeyse aynıdır. Çekirdekçiğin oluşması ile beraber sitoplazma bölünür ve Mayoz I tamamlanır. Mayoz bölünme evreleri II’de iki hücrenin mitoz bölünme işlemini gerçekleştirmektedir. Sonucunda ise toplam dört hücre ortaya çıkar. Böylece mayoz bölünme nedir sorusuna da oldukça etkili bir şekilde cevap verilmiş olacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir