Son dakika MEB açıkladı: Özel okullardaki KDV farkı iade edilecek. MEB, öğrencilere dolayısı ile veliler müjdeyi duyurdu. Özel eğitim ve öğretim hizmetlerinden alınan KDV oranın % 8’den yüzde 1’e düşmesinden sonra velilerin merakla beklediği açıklamayı duyurdu.

MEB Açıkladı: Özel Okullardaki KDV Farkı İade Edilecek!

Ozel Okullardaki KDV Farki Iade Edilecek

MEB, yapılan KDV indiriminin öğrenci velisi yada kursiyerlere iade edilmesi gerektiğini açıkladı. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nce il milli eğitim müdürlüklerine, % 8 Katma Değer Vergisi  oranına tabi eğitim ve öğretim hizmetindeki KDV oranının % 1 oranına indirilmesi ile ilgili yazı gönderildi.

Yazıda, özel okullar da dahil, özel öğretim kurumlarının, eğitim ve öğretim hizmetlerinden alınan KDV oranında yapılan indirimi, öğrenci velisi yada kursiyerlere iade edilmesi konusunda uyardı. Dahası Cumhurbaşkanı Kararı ile üniversiteler, yüksekokullar ve Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamındaki özel okullar da dahil, eğitim kurumlarında, 1 Eylül 2020 ile 30 Haziran 2021 arasında verilen eğitim ve öğretim hizmetleri için vergi oranının % 1 olarak uygulanacağı vurgulandı.

İLGİLİ HABER

EBA Şifresi Alma

Ödeme Yapmayan Kurumlara Para Cezası Yolda

Açıklanan yazıda, “Yapılan bu değişikliğin gereği olarak ilgili kanun kapsamında faaliyet gösteren özel öğretim kurumlarının sözü edilen tarihler arasında verecekleri eğitim ve öğretim hizmetinin karşılığı olarak belirledikleri öğrenim ücretlerine katma değer vergisi oranını yüzde 1 olarak yansıtmaları, 1 Eylül 2020-30 Haziran 2021’de (bu tarihler dahil) verilecek eğitim ve öğretim hizmetleri için öğrenim ücretini önceden alan kurumların ise KDV farkını öğrenci velisine veya kursiyere iade edilmesi gerekmektedir” şeklinde açıklama yapıldı. Ayrıca KDV oranında para iadesini yapmayanlara da Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun 7. maddesinin ikinci fıkrası gereğince idari para cezası uygulanacağı belirtildi. Bu konuda faaliyette bulunan özel öğretim kurumlarının uyarıldığı belirtildi.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER