Milyonlarca öğrenci bu soruların cevabını merak ediyor. Lise sınavları ertelendi mi? Sınavlar iptal edildi mi? iptal olacak mı? sorusu gündemdeki yerini koruyor. Kabine toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm eğitim kurumlarının uzaktan eğitime geçtiğini açıklamıştı. MEB de lise ve ortaokullarda yapılması planlanan sınavların 17 Mayıs sonrasına ertelendiğini duyurmuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Selçuk da normal şartlarda 3 kere yapılması planlanan sınavların salgın döneminde 1’er kez yapıldığını vurgulayarak, öğrencilerin yararına olacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını söylemişti. Bakan Selçuk, lise ve ortaokullarda sınavların ne zaman yapılacağına dair bilgi de paylaştı.

MEB’den son dakika lise sınavları açıklaması! Lise sınavları iptal mi, ne zaman ve nasıl yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığından lise sınavları ile ilgili olarak son dakika açıklaması yapıldı. Bakanlığın açıklamasında yüz yüze lise sınavları hakkında bilgi verildi ve hazırlık, 9. 10. 11. ve 12. sınıf sınavlarının ne zaman ve nasıl yapılacağı açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan lise sınavları ile ilgili olarak son dakika açıklaması yapıldı. Bakanlığın açıklamasında, günlerdir yanıtı araştırılan “Lise sınavları iptal mi, ne zaman ve nasıl yapılacak?” sorularına açıklık getirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin her dersten tek sınav yapılacak. İşte, MEB’in yüz yüze lise sınavları ile ilgili yaptığı son dakika açıklaması

MEB’DEN SON DAKİKA LİSE SINAVLARI AÇIKLAMASI

Bakanlığın açıklamasında, “Bakanlığımızca resmî ve özel ortaöğretim kurumlarındaki sınav uygulamalarının salgın tedbirleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesi kararlaştırılmış ve bu kapsamda 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci ve ikinci dönemine ilişkin sınavların 12. sınıflarda tamamlanmış; hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıfların önemli bir kısmında ise sınavların yapılmış olması hususları göz önünde bulundurularak ölçme ve değerlendirme uygulama ve süreçleri yeniden düzenlenmiştir.” ifadelerine yer verildi.

LİSE SINAVLARI NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

Bakanlığın açıklamasının devamında, milyonlarca öğrencinin günlerdir yanıtını araştırdığı “Lise sınavları iptal mi, ne zaman ve nasıl olacak?” sorularına da yanıt verildi.

LİSE SINAVLARI NASIL OLACAK?

1- 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin her dersten tek sınav yapılacaktır.

2- 12. sınıflar düzeyinde birinci ve ikinci döneme ilişkin sınavlar tamamlandığından bu sınıfların 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ilişkin iş ve işlemleri, ilgili Yönetmelik hükümleri doğrultusunda yürütülerek tamamlanacaktır.

3- 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde yapılacak sınavlara yönelik hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine bu sınavlara katılıp katılmama hususunda tercih hakkı sunulacaktır. Sınavlara katılmak istemeyen öğrencilerin velilerinin bu taleplerini içeren dilekçeleriyle en geç 21 Mayıs 2021 tarihine kadar eğitim kurumu müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekecektir.

4- Eğitim kurumu müdürlüklerince dilekçeleri alınan ve tercihleri doğrultusunda yapılacak ikinci dönem sınavlarına katılmayacak olan öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonuna ilişkin iş ve işlemleri, birinci dönem notlarına göre tamamlanacak ve bu öğrencilere yönelik başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacaktır.

Lise ve ortaokul sınavları ne zaman yapılacak?

okullar ne zaman açilacak

Sosyal medyan öğrencilere seslenen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselerle ilgili bir çalışma için gençlerin soru ve önerilerini paylaşmasını istedi. ‘’#lisedebence etiketiyle soru ve önerilerinizi paylaşın. Cevapları buradan iletmeye gayret edeceğim. Lütfen paylaşımlarınız sınav iptalleri dışında olsun. Onu ayrıca görüşeceğiz” diyen Bakan Selçuk’un paylaşımına kısa süre içerisinde yüzlerce beğeni ve yorum geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı, resmî ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim kurumlarında 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 17.00 itibarıyla uzaktan eğitime başlayacağını açıklamıştı. Okullarda 3 Mayıs’ın ardından yapılması düşünülen dönem sınavlarının, 17 Mayıs sonrasına ertelendiği açıklanmıştı.

Liselerde ikinci dönemde tek sınav olacağını söyleyen Bakan Selçuk, sınav tarihi ile ilgili bir bilgi paylaşmadı.

Selçuk sınavlar ile ilgili de konuşan Selçuk, bir dönemde 3 sınav yapılması gerekirken, tek sınav yapıldığını anımsatarak, bir not verilmesi gerektiğini söyledi. Öğrencilerin hayrına olmayan bir şeyi yapmayacaklarını belirten Selçuk, ‘’Geleceği de düşünmek zorundayız.” açıklamasında bulundu.

Kabine Toplantısının ardından MEB sınavlarla ilgili açıklama yapmıştı. Açıklamada, “Okullarda 3 Mayıs’tan sonra yapılması düşünülen dönem sınavları, 17 Mayıs 2021 sonrasına ertelenmiştir.” ifadeleri paylaşılmıştı.

TÜM SINAVLAR ERTELENMİŞTİ

Bakan Ziya Selçuk Okullarin Açilacaği

Kabine Toplantısı sonrası alınan yeni tedbirleri açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüz yüze eğitime ara verilerek tüm sınavların ertelendiğini bildirmişti.

Kreş, anaokulu, 8. ve 12. sınıflar da dâhil olmak üzere tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verildiğini duyuran Erdoğan, tüm sınavların da ertelendiğini vurgulamıştı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN?

Okullar kapaniyor mu son dakika

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyleydi; Yüz yüze eğitim takvimi hakkında bilgiler veren Bakan Selçuk, “Ortaokullarda 2. dönemin sınavlarının yüzde 30’lar civarında bitti. Liselerde biraz daha fazla. 12. sınıfların sınavlarının hepsi tamamlandı.

Diğer sınıflarla alakalı da 17 Mayıs sonrasında bir düzenleme yapılacak ve buradaki düzenleme daha esnek bir düzenleme olacak. Liselerde hemen hemen yüzde 40’a yakın sınav tamamlandı. Liselerde ikinci dönemde de tek bir sınav olacak.” dedi.

YKS VE LGS ERTELENİR Mİ?

ORTAOKULLAR NE ZAMAN ACILACAK

Selçuk, LGS takviminde bir değişiklik olup olmayacağına ilişkin bir soruya karşılık, “Öğrencilerimizin yarısına yakını sınavların zamanında yapılmasını istiyor, bir kısmı da ‘Biraz daha erteleyin’ diyor. Bizim şu anda bunların ertelenmesine ilişkin herhangi bir kararımız söz konusu değil. Belirlenen tarihlerde yapılacak.” dedi.

Öğretmenlerin aşılanmasının 24 Şubat’ta başladığını anımsatan Selçuk, 425 bin 500 öğretmene aşı randevusu açıldığını hatırlattı.

Selçuk, okulların 2 Temmuz’a kadar açık olacağını hatırlatarak, “Yazın dileyen veliler çocuklarının matematik kampı, kursu ya da yaz okulları ya da televizyondaki destek çalışmaları ve EBA internetteki aktivitelerle desteklenmesi konusunda yüzlerce etkinlik görecekler.” diye konuştu.

MEB Duyurdu! Sınavlar İptal Edildi Mi? Yüz Yüze Sınavlar İptal Mi?

Bakan Selçuk “Sınavlar iptal mi?” sorusunu yanıtladı!

Sinavlar iptal mi son dakika

İlkokul, ortaokul, lise sınavları ne zaman ve ertelenecek mi? Milli Eğitim Bakanlığı sınavlarla ilgili kararını geçtiğimiz haftalarda açıklamıştı. Bu kapsamda koronavirüs vakalarındaki artışla beraber ortaokul ve lise öğrencilerinin Nisan ayında yüz yüze yapılması beklenen sınavlarında yeniden ertelenme kararı alındı.

Bu noktada “Ortaokul ve lise sınavları iptal mi, ne zaman yapılacak?” soruları yanıt aramaya başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuyla alakalı olarak yaptığı açıklamada “İlkokul, ortaokul ve lise sınavları ne zaman, ertelenecek mi?” sorularına ait yanıtı vermiş oldu. İşte MEB takvimine göre ertelenen sınav tarihleri ve tüm detaylar…

MEB duyurdu! Ortaokullarda yüz yüze sınav takvimi güncellendi

MEB, “Kovid-19 riski yüksek/çok yüksek illerde ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda 26 Mart’tan sonraki sınavlar 3 Mayıs’tan itibaren yapılabilecek.” açıklamasını yaptı. Yüz yüze eğitimin devam ettiği ilkokul 4. sınıflar ile ortaokulların 8. sınıflarında sınavlar okul ortamında yüz yüze yapılmaya devam edecek.

YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

hangi siniflar hangi illerde acilacak

“Yüz yüze eğitime devam eden okul ve sınıflarda sınavlar okul ortamında yüz yüze yapılacak. Yüksek ve çok yüksek risk gruplarındaki illerde ortaokulların 5, 6 ve 7’nci sınıflarında 26 Mart Cuma gününe kadar yapılamayan sınavlar, 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yapılacak şekilde planlanacak.”

Yüz yüze eğitimin devam ettiği ilkokul 4’üncü sınıflar ile ortaokulların 8’inci sınıflarında sınavlar, okul ortamında yüz yüze yapılmaya devam edilecektir.

Salgının seyrine göre illerin risk gruplarının değişmesi durumunda güncel risk grubuna uygun olarak okullarda yüz yüze eğitim yapılması hâlinde sınavlar da 3 Mayıs 2021 tarihinden önce okul ortamında yüz yüze yapılabilecek.

MEB’den son dakika sınav kararı! Liselerde yüz yüze sınav ve erteleme kararları açıklandı!

Milli Eğitim Bakanlığı, salgın nedeniyle 1. dönem ortaokullarda yapılamayan sınav uygulamalarında değişiklik yaptı. Liselerde olduğu gibi ortaokullarda da ikinci dönemde yüz yüze sınavlar yapılacak.

Birçok ortaokulda dün itibarıyla yüz yüze sınavlar başladı. MEB geçtiğimiz ocak ayında ilkokul 4 ile ortaokul 5, 6, 7 ve 8’inci sınıfların birinci dönem yüz yüze sınavlarının yapılmaması kararı almıştı. Yapılan sınavlar da dönem notu olarak dikkate alınmadı. İşte bundan sonraki süreçle ilgili çok önemli kararlar ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın atacağı son dakika adımları…

İLKOKUL 4 VE ORTAOKULLAR

Yalnızca isteyen velilerin sınavların dikkate alınması için başvuruda bulunmalarına izin verilmişti. Ancak birinci dönem notları yazılı sınavlar olmadan tamamlanan ilkokul 4 ve ortaokul öğrencileri için ikinci dönem yüz yüze yazılı sınav olacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla gönderilen yazıya göre 2020 – 2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin puanlar Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yer alan ölçme ve değerlendirme hükümlerine göre verilecek.

HER DERSTEN 2 SINAV

İlgili yönetmeliğe göre 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda her dersten bir dönemde 2 sınav yapılacak. Sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulacak. Sınava mazereti nedeniyle katılamayan öğrenciler belirlenen başka bir tarihte sınava alınacak.

Sınavlar okul ortamında yapılacak, ancak kendisinde veya ailede birlikte kaldığı bireylerden herhangi birinde kronik rahatsızlığı bulunan ya da Kovid-19 salgınından dolayı hasta veya temaslı olan öğrenci okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak.

Sınavı yapılacak her bir ders için sınav süresi bir ders saati olarak planlanacak ve sınav bu süreye uygun olarak hazırlanacak. Gerekli görülmesi halinde cumartesi günleri de okullarda sınav yapılabilmesine imkân sağlanacak. Sınav tarihleri en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulacak ve e-okul sistemine işlenecek. Karne notlarında sınavların yanı sıra canlı derslere katılım ve performans ödevleri de etkili olacak.

LİSE SINAVLARI ERTELENDİ

Bu arada liselerde birinci dönem yapılamayan sınavlar geçtiğimiz 8 Mart’tan itibaren yapılmaya başlanmıştı. 29 Mart’tan itibaren yapılması planlanan lise ikinci dönem sınavları ise ertelendi.

MEB açıklamasıyla lise 9, 10 ve 11. sınıf sınavlarının ertelendiğini duyurdu. Bu kademelerde sınavlar 3 Mayıs itibarıyla yapılmaya başlanacak. Ancak 12. sınıfların sınav takvimi daha önce duyurulduğu şekilde devam edecek. 12’nci sınıfların katılacağı yüz yüze sınavlar 16 Nisan Cuma gününe kadar tamamlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan lise sınavları ile ilgili son dakika yüz yüze sınav kararı geldi. İşte detaylar;

sinavlar iptal mi

Sınavlar İptal Edildi Mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla 81 ile gönderilen yazıda eğitimde normalleşme adımlarına dair detaylara yer verilmiş salgın nedeniyle ertelenen birinci sınavların 8-26 Mart tarihleri aralığında gerçekleşeceği ifade edilmişti.

“Liselerde 2. Sınavlar ne zaman yapılacak, ertelendi mi, iptal mi oldu?” soruları bu noktada yanıt aramaya başladı. Konuyla ilgili olarak MEB tarafından gelen açıklamada; “birinci döneme ilişkin sınavları yapamamış olan okullar ikinci dönemin birinci sınavlarını 29 Mart-16 Nisan 2021 tarihleri arasında tamamlayacak.” İfadelerine yer verilmişti.

BAKAN SELÇUK’TAN FLAŞ LİSE SINAVLARI AÇIKLAMASI! YÜZ YÜZE SINAVLAR İPTAL Mİ, ERTELENDİ Mİ?

2020-2021 eğitim öğretim yılında koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen sınavların yüz yüze gerçekleştirilmesi kararı verilmişti.

Bu kapsamda MEB takvimine göre; ilk sınavlar 8-26 Mart 2021 tarihleri aralığında gerçekleşirken öte yandan sınavlar 8 Mart tarihinden itibaren 3 haftayı geçmeyecek şekilde okul bazlı olarak planlandı.

Bakanlıktan illere gönderilen yazıda, liselerdeki yüz yüze sınav uygulamalarına ilişkin açıklamalara yer verildi

hangi siniflar hangi illerde acilacak

MEB’in 2 Mart tarihli yazısı ile ortaöğretim kurumlarında uygulanacak sınavlarla ilgili gerekli açıklamaların yapıldığı hatırlatılan yazıda, ancak Kovid-19 salgınının yayılımının önlenmesi ve halk sağlığının korunması amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda düşük, orta, yüksek ve çok riskli olarak sınıflandırılan illerde son günlerde yaşanan vaka sayılarındaki artış ve salgının seyrindeki gelişmelerin göz önünde bulundurulduğu ve bu kapsamda liselerde yüz yüze sınav tarihlerine ilişkin yeni uygulamaların yapılacağı ifade edildi.

Buna göre, liselerde hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin yapılmakta olan sınavları 26 Mart’a kadar tamamlanacak. Liselerde hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart Pazartesi gününden itibaren başlatılması planlanan sınavları, en erken 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yapılmaya başlanacak.

Lise son sınıfların sınavları devam edecek ve 16 Nisan Cuma gününe kadar tamamlanacak. Lise son sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ilişkin tüm iş ve işlemleri en geç 28 Mayıs’a kadar tamamlanacak.

Yurt dışında bulunan ve uygulanan sınavlara bulunduğu ülkede katılmak isteyen öğrenciler, gerekli başvuruları yaptıktan sonra sorular, yurt dışı temsilciliğince verilecek resmi e-posta adresi üzerinden elektronik ortamda gönderilecek ve yurt dışı temsilciliğince sınav uygulanacak.

Salgın nedeniyle zorunlu karantina uygulamaları, izolasyon ya da başka bir nedenle liselerdeki birinci dönem sınavlarına 26 Mart’a kadar giremeyen öğrenciler, zümre öğretmeninin belirleyeceği tarihte sınavlara alınacak.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK AÇIKLAMALARDA BULUNMUŞTU

Milli Eğitim Bakanlığı, normalleşme süreci başlangıcında yüz yüze eğitime dair kritik açıklamada bulundu ve sınavlara ilişkin detayları açıkladı.

Buna göre; Ortaöğretim kurumlarında sorumluluk sınavları ile birinci döneme ilişkin yapılamayan sınavlar, eğitim kurumlarında yüz yüze olacak. Sınavların takvimi 8 Mart Pazartesi gününden itibaren üç haftayı geçmeyecek şekilde eğitim kurumu alan zümre başkanları kurulunca belirlenip planlanacak.

Eğitim kurumu müdürlüklerince gerekli tedbirler alınarak sınavların uygulanması sağlanacak. Birinci döneme ilişkin iş ve işlemler 26 Mart Cuma gününe, sorumluluk sınavlarına ilişkin tüm iş ve işlemler ise 31 Mart Çarşamba gününe kadar e-Okul sistemine işlenerek tamamlanacak.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER