Bakan Selçuk, ”Okullara bağlanıyorum, sohbet ediyoruz. Bugün Kırklareli ve Tekirdağ’daydık. Pınarhisar Kaynarca İlk- Ortaokulu, Vize Kızılağaç İlkokulu, Malkara Balabancık İlk-Ortaokulu” açıklamalarında bulundu. Detaylarına bakalım.

BAKAN SELÇUK OKULLARA BAĞLANIYORUM

bakan selçuk sinav

Bakan Selçuk, ”Okullara bağlanıyorum, sohbet ediyoruz. Bugün Kırklareli ve Tekirdağ’daydık. Pınarhisar Kaynarca İlk- Ortaokulu, Vize Kızılağaç İlkokulu, Malkara Balabancık İlk-Ortaokulu, Malkara Batkın İlk-Ortaokulu, Hayrabolu Şehit Yunus İşcan İlk-Ortaokulu. Neşeniz, daim olsun arkadaşlar.” açıklamalarında bulundu.

Yüz Yüz Eğitim için Öğretmenler için aşılama sürecinin detayları belli oldu!

“COVID-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi” kapsamında öğretmenlerin öncelikli gruplara dahil edilmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan liste Sağlık Bakanlığına gönderildi.

24 Şubat’ta ilk olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Çorum’un Sungurlu ilçesindeki Arifegazili İlkokulunda görev yapan öğretmenler, COVID-19 aşısının birinci dozunu yaptırdı.

KÖY OKULLARINDAKİ ÖĞRETMENLERE AŞI UYGULAMASI BAŞLADI

Öğretmenlerin aşılanması, yüz yüze eğitime geçiş sürecindeki sıralamaya göre sürdürülecek. Bu kapsamda, ülke genelinde 15 Şubat’ta yüz yüze eğitime geçen köy okullarındaki öğretmenlere COVID-19 aşısı uygulanmaya başladı.

Köy okullarıyla aynı tarihte yüz yüze eğitime başlayan anaokullarındaki öğretmenlerin aşılanmasına da başlanacak. Aşılamaya ilkokul ile 8’inci ve 12’nci sınıf öğretmenleriyle devam edilecek.

Normalleşme süreci kapsamında, ilkokullar ile 8. ve 12. sınıflarda 1 Mart Pazartesi yüz yüze eğitime başlanacağı için aşılamaya buralarda görev yapan öğretmenlerle devam edilecek. Çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar ve spor liselerinin tüm sınıfları da uygulama derslerini 1 Mart’tan itibaren yüz yüze yapmaya başlayacak. Bu kapsamda yüz yüze eğitime katılan ilgili alanların öğretmenleri de aşılamada öncelikli olacak.

Yüz yüze eğitime başlanacak ilkokul ve ortaokul kademesindeki özel eğitim okulları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıfları öğretmenlerine aşılamada öncelik tanınacak. Öğretmenlerin aşılanması mart boyunca aralıksız sürdürülecek.

Sağlık Bakanlığının Sinovac firmasıyla yaptığı sözleşme kapsamında, yeni COVID-19 aşılarının martta Türkiye’ye ulaşmasıyla aşılama daha da hızlandırılacak

AŞI SIRASI GELEN ÖĞRETMENLERİN RANDEVULARI

30

Öğretmenler de diğer vatandaşlar gibi kendilerine aşı sırasının gelip gelmediğini, aralarında boşluk olacak şekilde “AŞI”, “T.C. kimlik numarası” ve “T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi”ni yazdıktan sonra 2023’e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabiliyor.

Aşı sırası gelenler, “mhrs.gov.tr” ve “enabiz.gov.tr” siteleri, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız mobil uygulamaları ile “Alo 182” hattı üzerinden randevu oluşturabiliyor.

İLGİLİ HABER

MHRS Randevu Al

BAKAN SELÇUK OKULLAR PEYDER PEY AÇILACAK

Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitim açiklamasi (1)

Bakan Selçuk, koronavirüs tedbirleri kapsamında okulların peyderpey açılacağını ifade etti. Son dakika açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk yüz yüze eğitimin önemine dikkat çekerek, “Okulun, çocukların şahsiyetinin gelişmesinde, çocukların sosyalleşmesindeki etkisi asla yadsınamaz ve bu çerçevede de sağlık anlamında herhangi bir riske girmeksizin, sadece bilimin verileriyle hareket ederek, okullarımızı peyderpey açmak noktasında kararımız da devam ediyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yapımı tamamlanan eğitim tesislerini açılışı ve okul ziyaretlerinde bulunmak için Edirne’ye geldi. Vali Ekrem Canalp’ın karşıladığı Selçuk, ilk olarak Tayakadın köyünde bulunan Şehit Cem Havale İlk ve Ortaokulu’nu ziyaret ederek, öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi. Sınıfları gezen Selçuk, okul bahçesinde öğrencilerin sosyal mesafeli oyununa eşlik etti. Edirnespor Başkanı Savaş Üner’in Edirnespor forması hediye ettiği Selçuk, okul ziyaretinin ardından köylülerle sohbet etti.

İZMİR TİRE İLÇESİNDE 1 MAHALLEDE YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİLDİĞİ AÇIKLANDI

Alınan son dakika bilgisine göre İzmir’in Tire ilçesinde koronavirüs ile mücadele kapsamında virüsün yayılmasını engellemek amacıyla Başköy Mahallesi’nde koronavirüs vaka sayılarının artması sonucu İlçe Hıfzıssıhha Kurulu yüz yüze eğitime bir süre ara verildiği duyurdu.

CAMİ İBADETE GEÇİCİ SÜRELİĞİNE KAPATILDI

Bu kapsamda, söz konusu mahalledeki ilk ve ortaokulda yüz yüze eğitime, bir süre ara verildi. Öte yandan mahalledeki cami de geçici olarak ibadete kapatıldı.

Bakan Selçuk Yüz Yüze Eğitime Başlıyoruz

Bakan Ziya Selcuk'tan Dogan Cuceloglu Aciklamasi

Bakan Selçuk, ”Bizim için çok önemli iki haftanın ortasındayız. Geçen hafta köy okullarımızı açtık, Pazartesi günü de İlkokullarımız ile 8 ve 12. sınıflarımızda yüz yüze eğitime başlıyoruz. Bu sevinci tüm evlatlarımızla yaşamak hepimizin ortak çabası olmalı. Eğitimde Bu Hafta 15-21 Şubat 2021” açıklamalarında bulundu.

MEB Açıkladı: Yüz Yüze Eğitim ile ilgili Detaylar Belli Oldu!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla yüz yüze eğitim uygulamalarına ilişkin illere gönderilen yazıda;

1 Mart’tan itibaren 12. sınıflarda seyreltilmiş sınıf uygulamasıyla yüz yüze eğitime geçileceği,

mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında birinci dönem itibarıyla işletmelerde beceri eğitimine devam edenler ile ikinci dönem devam etmek isteyenlerin ise

15 Şubat’tan itibaren söz konusu eğitime devam etmelerinin sağlanacağı anımsatıldı.

Yazıda, “1 Mart 2021 tarihinden itibaren de mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanacaktır.” bilgisi paylaşıldı.

Buna göre, mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile çok programlı Anadolu liseleri alan/dal derslerinin yüz yüze eğitimlerinde meslek.eba.gov.tr” internet adresinde yayınlanan “2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı İkinci Dönem Çerçeve Öğretim Programı” kullanılacak.

HAFTADA 24 DERS SAATİNİ GEÇMEYECEK

Çerçeve öğretim programlarında yer alan derslerin uygulama kazanımları yüz yüze, teorik olan kazanımları ise uzaktan eğitim yoluyla yapılacak şekilde Zümre Öğretmenler Kurulunca planlanacak.

Mesleki ve teknik Anadolu lisesi, çok programlı Anadolu lisesi, güzel sanatlar lisesi ve spor liselerinin 12’nci sınıflarında yüz yüze eğitim, öğrencilerin merkezi sınavlara ilişkin beklentileri de dikkate alınarak haftada 24 ders saatini geçmeyecek şekilde planlanarak yapılacak.

Öte yandan, güzel sanatlar lisesi ve spor liselerinde yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla verilecek dersler ve saatleri de “meslek.eba.gov.tr” internet adresinde yayınlandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM İSTEĞE BAĞLI OLACAK

Yüz yüze eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım isteğe bağlı olacak, devam zorunluluğu aranmayacak. Ancak eğitim kurumunun öğrencilerin okula devamını takip edebilmesi ve bu kapsamda gerekli önlem ve tedbirleri alabilmesi amacıyla yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak olan öğrenciler için velileri tarafından

Kovid-19 salgını kapsamında herhangi bir nedenle öğrencisini yüz yüze eğitim için eğitim kurumuna göndermek istemediğine ilişkin talebini bir dilekçe ile eğitim kurumu müdürlüğüne iletmesi gerekecek.

Mesleki eğitim merkezlerinde okulda yapılan alan/dal derslerinin öğretimine uzaktan eğitim yoluyla devam edilecek.

Yazıda, söz konusu uygulamaların Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında maske, fiziki mesafe ve hijyen kuralları olmak üzere alınan önlem ve tedbirlere titizlikle uyularak yürütülmesi vurgusuna da yer verildi.

MEB’den Önemli Uyarı

MEB paylaşımında, ”Salgın ve kısıtlamalar nedeniyle günün büyük bölümünü evde geçiren çocuklarımızın bilgisayar kullanım süreleri arttı. Ebeveynlerimizin, çocuklarının ders dışı zamanlarda video izledikleri platformları takip etmeleri ve uygunsuz içerikleri bildirmeleri çok önemli.”açıklamasında bulundu.

MEB Açıkladı: Yüz Yüze Eğitim ile ilgili Detaylar Belli Oldu! Ortaöğretim kurumlarında yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor?

Yuz yuze egitim ne zaman basliyor

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının 2. dönemi 15 Şubat 2021 Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim ile başlayacak olup 01 Mart 2021 Pazartesi günü itibarıyla da 12. sınıflarda yüz yüze eğitime geçilecektir.

Yüz yüze eğitime katılım zorunlu olacak mı?

Yuz yuze egitime katilim zorunlu olacak mi

Yüz yüze eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım isteğe bağlı olup devam zorunluluğu aranmayacaktır.

Fakat eğitim kurumunun öğrencilerin okula devamını takip edebilmesi ve bu kapsamda gerekli önlem ve tedbirleri alabilmesi amacıyla yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak olan öğrenciler için velileri tarafından, koronavirüs salgını kapsamında herhangi bir nedenle öğrencisini yüz yüze eğitim için eğitim kurumuna göndermek istemediğine ilişkin talebini bir dilekçe ile eğitim kurumu müdürlüğüne iletmesi gerekecektir.

Yüz yüze eğitimde 12. sınıflara kaç saat ders verilmesi planlanıyor?

Yuz yuze egitimde 12. siniflara kac saat ders verilmesi planlaniyor

İkinci dönemde de işletmede beceri eğitimine devam edilebilecek mi?

Ikinci donemde de isletmede beceri egitimine devam edilebilecek mi

12 inci sınıfların yüz yüze yapılamayan dersleri ile diğer sınıfların dersleri nasıl yapılacak?

12 inci siniflarin yuz yuze yapilamayan dersleri ile diger siniflarin dersleri nasil yapilacak

Ortaöğretim kademesindeki özel eğitim okulları ne zaman açılacak?

Ortaogretim kademesindeki ozel egitim okullari ne zaman acilacak

Birinci dönemde sınav yapılamayan derslerden sınav yapılacak mı?

Birinci donemde sinav yapilamayan derslerden sinav yapilacak mi

Sınavlar I. dönemin tamamını mı kapsayacak?

Sinavlar I. donemin tamamini mi kapsayacak

İkinci dönemde sınav yapılacak mı?

Ikinci donemde sinav yapilacak mi

Tüm detaylarına ulaşmak için MEB adresinden http://www.meb.gov.tr/liselerde-yuz-yuze-egitime-iliskin-usul-ve-esaslar-belirlendi/haber/22545/tr buradan bakabilirsiniz.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!