Öğrencilerin en çok merak ettiği hususların başında burslar gelmektedir. Bilindiği üzere devlet tarafından öğrencilere çok çeşitli burslar verilmektedir. Bunlardan biri olan MEB bursu ile ilgili olarak detaylı bilgiler paylaşacağız. MEB bursu nedir? kimlere verilir, burs ne kadar? gibi soruların hepsine bakacağız.

MEB Bursu Nedir?

MEB Bursu Nedir

Milli Eğitim Bakanlığı Bursu, yabancı bir ülkede eğitim almak isteyen öğrencilere verilen burstur. Burs programı ile yurtdışı yüksek lisans veya doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler dünya genelindeki en iyi üniversitelerinde mezun oldukları alanlara göre tam burslu okuma hakkına sahip olurlar.

MEB Bursu başvuruları ne zaman yapılır?

MEB bursu yılda bir kez yapılmaktadır. Bursun temelinde yurt dışı yüksek lisans ve doktora eğitimi almanıza olanak sağlayan burs çeşididir.

Başvurular ağustos ayı içinde Bakanlığın REBUS adı verilen Resmi Burslu Öğrenci Sistemi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bu linkte Meb burs tıklayın oradan bakabilirsiniz.

MEB Bursu Ne Kadar?

MEB bursundan almaya hak kazanan öğrencilere, sağlık, okul ücreti, gibi masrafların yanından aylık yaşam giderlerini karşılayabilmeleri için ücret ödenir.

MEB Bursu Kimlere Verilir?

Yurtdışında lisansüstü eğitim için bir üniversiteye başvuracak öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan YLSY bursu ile yüksek lisans ve doktora eğitiminize yabancı bir ülkede devam edebilirsiniz.

Burs almak isteyen adaylar ilk önce ALES’ten 70 ve üzeri puan almalara gerekmektedir. Diğer şartlara bakalım;

1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

2- En az 4 yıllık eğitim veren bir üniversitede lisans eğitimini tamamlamış olmak

3- 30 yaşın altında olmak

4- Lisans mezuniyet ortalaması, 100 üzerinden en az 65 veya 4 üzerinden en az 2,5 olmak

5- Sağlık durumu yurtdışında eğitim almaya ve öğrenim sonrası ise Türkiye’nin herhangi bir yerinde çalışmaya elverişli olmak


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER