Korona virüs ülkemizde yayılmaya başladığı andan itibaren gerekli önemler alınarak okullar tatil edilmişti. Daha sonra ise Covid-19 Pandemi tehlikesi ile eğitim öğretim bu yıl için bitirilmişti. MEB ise uzaktan eğitim çalışmalarına hız kesmeden devam etti. En önemli adımlarından birine daha imza attı.

MEB Duyurdu: YKS Sınavına Girecekler İçin Online Deneme Sınavı!

Milli Eğitim Bakanlığı, YKS’ye hazırlanan 12. sınıf öğrencileri için online çözümlü deneme sınavları başlatma kararı aldı. Çocukların okulda olduğu gibi evde de aynı performans ve psikoloji ile çalışması için bu yöntemleri yapmaktadır. Salgın bilindiği üzere hem sosyal hem psikolojik olarak çoğu kişiyi etkilemekte çocukların da bu dönemi iyi geçirmesi için bu denli hamleler yapmaktadır.

MEB, bu şekilde öğrencileri motive etmek için 12.sınıf öğrencileri için deneme başlatacak. İlk deneme sınavı 30 Mayıs itibari ile yapılacak. Çevrim içi 2 oturum haline yapılacak. İlk oturum YKS derslerinin tamamını kapsayacak. Sınav saat 19.00’da başlayıp, 70 dakika sürecek.

İlk oturumda öğrenciler Türk dili ve edebiyatı ve matematikte 15’er, kimya, fizik, tarih, biyoloji, coğrafya ve felsefeden 5’er olmak üzere totalde 60 soru sorulacak.

İkinci oturumdaysa İngilizce olacak. Saat 21.00’de başlayacak, 30 dakika sürecek ve oturumda 20 soru bulunacak.

Online Sınavlar Ne Zamana Kadar Yapılacak

Online deneme sınavları 30 Mayıs, 6 Haziran, 13 Haziran ve 20 Haziran’da yapılacak. Deneme sınavları 2 oturum halinede yapılacak. Sınava girmek isteyen öğrenciler 2 oturum için kayıt yaptırmak zorunda olacak.

Öğrenciler http://ogmmateryal.eba.gov.tr/panel/sinavlar.aspx web sitesinden kayıt olabilirler. Soruların cevapları aynı günde yayımlanacak. Öğrenciler her denemeden önce ön kayıt yaptırmak zorundadırlar.

Ön kayıt sınav başlamadan 15 dakika öncesine kadar yapılabilecek. Kayıt yaptıran öğrenciler 15 dakika öncesinden sisteme giriş yaparak bekleme odasından bekleyebilirler. Öğrenciler ön kayıt yaptırsalar dahi sınav başlarsa sınava giremeyecekler.

Soruların cevapları aynı günde 21.30’da Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün resmi Youtube kanalından yayımlanacak. Öğrenciler TC kimlik numaları üzerinden sınav sonuçlarını sistemden öğrenebilecek.

Soruları PDF ile birlikte, https://ogmmateryal.eba.gov.tr ile Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün https://ogm.meb.gov.tr/ web sitesi adresinde pazar günü saat 13.00’ten itibaren bulabilirsiniz.

Not: Sınav sonrasında her bir öğrenciye karne de verilecek. Türkiye, il ve ilçe sıralaması karne de olacak.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER