Koronavirüs salgını kapsamında bir takım önlemler alınmaya başladı. Bu doğrultuda ise Milli Eğitim Bakanı ehliyet gibi lisans almak isteyenlere yönelik açıklama yayınladı. MEB, ehliyet, pilot, gemi adamı lisansı almak isteyenlere yönelik kurslar ile özel çeşitli kurslardan yeterli altyapıya sahip olanların, teorik dersleri uzaktan öğretim yoluyla yapabilecekleri açıklandı. Diğer yandan ise MEB ehliyet açıklaması dahilinde tüm detaylarına bakalım.

MEB’den Uzaktan Eğitim Açıklaması! Ehliyet, Pilot ve Diğer Kurslar

meb uzaktan eğitim ehliyet

MEB; ehliyet, gemi adamı ve pilot lisansı almak isteyenlere yönelik kurslar ile özel çeşitli kurslardan yeterli altyapıya sahip olanların, teorik dersleri uzaktan öğretim yoluyla yapabilecekleri açıklandı.

Koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler doğrultusunda, 20 Kasım ile 4 Ocak arasında yüz yüze eğitime ara verilmesinin ardından Bakanlık, Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyette bulunan özel çeşitli kurslar, hizmet içi eğitim merkezleri, sosyal etkinlik merkezleri, uzaktan öğretim kursları, belediyelerle yapılan eğitim iş birliği kapsamında açılan kurslarla ilgili illere yazı gönderdi.

Bireysel eğitimler dışında tüm özel öğretim faaliyetlerine ara verildi

MEB ehliyet açiklamasi

Alınan karar gereği, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde yapılan bireysel eğitimler dışında tüm özel öğretim faaliyetlerine ara verildi.

4 Ocak tarihine kadar bu merkezlerde bireysel eğitimler yüz yüze devam edecek. Fakat grup eğitimi yapılmayacak.

Uzaktan öğretim yoluyla yapılabilecek

Bunun yanında, özel çeşitli kurslar, hizmet içi eğitim merkezleri, uzaktan öğretim kursları, özel öğretim kursları, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları, ehliyet veren motorlu taşıt sürücüleri kursları, iş makineleri sürücü eğitim kursları, gemi adamı yetiştirme kursları ile pilot yetiştirme kursları sadece teoriye yönelik dersleri, uzaktan öğretime yönelik yeterli alt yapılarının bulunması halinde kurumların ve kurumda kaydı bulunan kursiyerlerin de talebi doğrultusunda uzaktan öğretim yoluyla yapılabilecek.

Diğer yandan ise bu kurumların uyguladıkları programlardaki uygulamalı eğitimleri ise 4 Ocak’tan sonra tamamlanacak.

Sokağa çıkma kısıtlamaları göz önünde bulundurularak yapılabilecek

Eğitimlerini tamamlayan kursiyerlerin sınavları, bağlı bulundukları il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinin izni dahilinde İçişleri Bakanlığının genelge hükümlerine uygun olarak sokağa çıkma kısıtlamaları göz önünde bulundurularak yapılabilecek.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!