Mektup, günümüzde kullanımı oldukça azalan fakat halen tercih edilmeye devam eden bir haberleşme ve yazışma aracıdır. Bu aracın, kullanım sıklığı son zamanlarda, teknolojik gelişmelere paralel olarak azalsa da, yer yer kullanılmaya devam edilmesi, bizim de bu başlığı açmamıza neden oldu. Zira, çoğu kimse halen mektup yazım kurallarını göz ardı etmekte ve bu kuralları yok saymaktadır. Mektup örnekleri, mektup örneği, mektup yazım kuralları, mektup nasıl yazılır, mektup örnekleri kısa ve mektup yazımı gibi konuları işleyeceğimiz bu makalemizde, bolca mektup örnekleri bulabilirsiniz.

mektup örneği

Belki, normal bir gönderim seçeneğini kullanarak askerdeki sevgilinize ya da tatilde ki arkadaşınıza veya sevdiklerinize mektup gönderiyor olabilirsiniz. Ve bunun görünürde hiçbir probleme neden olmadığını düşünebilirsiniz. Ama ya resmi yazışmalarda ve eğitim müfredatında kullanma zorunluluğu ile karşı karşıya kalırsanız ne yapacaksınız. Öyleyse gelin ve doğru bir mektup yazımının nasıl olduğuna birlikte göz atalım. Ayrıca birkaç mektup örneğini de paylaşarak bu konuda ki bilgi eksikliğini gidermeye çalışalım!

Mektup Nedir? Mektup Nasıl Yazılır?

mektup örnekleri

Yer ve zaman açısından ulaşılması zor adreslere, belirli gönderim seçeneklerini kullanarak bilgilendirici ya da izah edici söz biçimi ile oluşturulan yazılı araçlara mektup denir. Mektup, genellikle duygu dolu hitaplar ile başlar ve sevgi dolu cümleler ile sonlandırılır. Ama bu tür mektupların yanı sıra resmi yazışmalarda kullanılmak üzere mektup türleri de bulunmaktadır. Bu tür mektuplarda ise; durum ve koşullar bağlamında bir içerik oluşumu söz konusu olabilir. Aşağıda bunlara verilen örnekleri de bulabileceksiniz.

İlgili Makaleler :

Mektup örnekleri

Günlük örnekleri

Mektup şu şekilde yazılır:

Öncelikle mektubun gönderilme durumuna bir göz atalım:

Gönderen olarak adınızı ve soyadınızı zarfın sol üst köşesine yazabilirsiniz. Bir kurum temsilcisi iseniz kaşe ya da mührü bu bilgilerin tam üstüne basabilirsiniz.

Gönderdiğiniz kişinin adresi orta kısımda hafif sağ köşeye gelecek şekilde yazılır.

Gideceği kent ve ilçe sağ alt köşeye büyük punto ve büyük karakterler ile yazılır.

Son olarak Pul sağ üst köşeye hizalanarak yapıştırılır.

Şimdi dilerseniz mektubun içeriğine geçelim.

Hitap Kısmı belirtilir. “Arkadaşım Aslı’ya”, “Mehmet’ten Gül Yüzlü Sevgilisine”, “Ali’den Ayşe’ye” ….

Daha sonra satır başı yaparak ve kağıdı ortalayarak mektup yazım işine başlayabilirsiniz. Sağ üst köşeye tarih ve yer, sol alt köşeye adres ve sağ alt köşeye ise isim ve imza ya da kaşe veya mühür…

Yukarıda bahsi geçen normal mektup türleri için geçerlidir. Resmi makamlar için ise; bir çeşit dilekçe gibi düşünebilirsiniz. “İzmir Su İşletmesine”, “İş Görüşmesine Atfen” ….

Diye başlanarak istenen içerikler kağıda dökülür.

mektup örnekleri kısa

Mektup Örnekleri Kısa

Aşağıda birkaç örnek bulacaksınız:

mektup örneği -1

İzmir/Buca 1999

Mektup Örnekleri

Can Dostum Ali’ye

Sevgili Ali kardeşim, seninle geçirdiğimiz çok kısa süre içerisinde büyük acılara ve büyük sıkıntılara birlikte göğüs germek zorunda kaldık. Çoğu zaman en çok yardımıma koşan insanlardan biri oldun. Sen benim bu dünyada ki en sevdiğim arkadaşımsın ve hep de öyle kalacağına eminim.

Sevgili Kardeşim, bugün sensiz olmanın burukluğunu yaşıyorum. Gittiğin gurbet illerinden tez zamanda gelmeni diliyorum Allah’tan. Ve umarım bir daha geri dönmezsin oralar ve hep burada kalırsın. O güzel günleri umarım birlikte yaşar ve birlikte paylaşırız. En kısa zamanda seninle büyük planlar yapmayı hayal ediyorum. İnşallah önümüzde ki ay evleniyorum ve en kısa zamanda bu özel ve anlamlı günümde yanımda olursun.

Seni en kalbi duygularımla selamlıyorum can kardeşim ve umarım en kısa zamanda bir ömür boyu birlikte oluruz. Ne olur kalbini hep sıcak tut ve ne olur hiçbir zaman beni unutma. Seni çok seviyorum

 

Adres:                                                                                                              Selçuk Yiğit

Almanya, Shutgart 109900/89 Peace Blv.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!