Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı piyasalarda merakla bekleniyordu.

TCMB Para Politikası Kurulu son toplantısında haftalık repo faizi yüzde 14,00 seviyesinden yüzde 13,00 seviyesine indirmişti.

TCMB Merkez Bankası bu ay ise 100 baz puan düşürerek faizleri yüzde 12,00 seviyesine çekti.

Dolar/TL ise, Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından tarihi zirvesini yeniledi ve 18,40’ın üzerini test etti.

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Şaşırttı!

Merkez Bankasi Gunluk Dolar Alis Kuru

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizleri 100 baz puan indirerek yüzde 12,00 seviyesine çekti. Ekonomistlerin bu ayki karara ilişkin beklentisi faizlerin sabit bırakılması olmuştu. Ancak 50 baz puanlık indirim olasılığı da piyasalarda beklenti dahilindeydi.

DOLAR/TL’DE YENİ ZİRVE

Merkez Bankası’nın faiz indirme kararının ardından Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı hızlandı.

Dolar/TL, tarihi zirvesini 18,40’ın üzerine taşıdı. Euro/TL ise 18,20’yi aştı. 100 baz puanlık faiz indiriminin açıklandığı ilk dakikalarda Dolar/TL 18,40’ın üzerini test etti. Daha sonra gelen satışlarla 18,36’ya kadar geriledi.

TL, geçen ay yapılan faiz indiriminin ardından dolar karşısında yüzde 2’ye yakın değer kaybetmişti. Türk Lirası, nisan sonundan beri yüzde 19’a yakın, yılbaşından beri yüzde 28’e yakın, son bir yılda ise yüzde 54 kayıp yaşadı. TL, geçen yıl da yüzde 40’ın üzerinde değer kaybı yaşamıştı.

TCMB karar metninde “finansal koşulların destekleyici olmasının önemine” vurgu yaptı. PPK’nın bugünkü karara ilişkin açıklamasında, “Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir” denildi.

Açıklamada, “Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir” ifadeleri yer aldı.


Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Hacer 9 ay önce

Eba