Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) yurtta hava durumuna ilişkin son değerlendirmelerini paylaştı.

Sarı ve turuncu kodla toplamda 7 ile uyarı yapıldı. Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu geçmesi beklenirken gök gürültülü sağanak yağış beklenen illerimiz de var.

Meteoroloji Son Dakika Kuvvetli Yağış Uyarısı Geldi

Bu kapsamda Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Hava Forum’dan yurtta hava durumuna ilişkin peş peşe açıklamalar geldi.

GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz, (Sivas hariç) İç Anadolu, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Gümüşhane, Bayburt ve Erzurum çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, Akdeniz kıyıları ile Bolu, Zonguldak, Tunceli, Bingöl, Adıyaman, Şanlıurfa ve Diyarbakır çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklıklarının genellikle mevsim normalleri civarında seyredeceği, kuzeydoğu ve doğu kesimlerinde normallerinin 3-5 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor. Yağışların, Akdeniz kıyıları ile Bolu, Zonguldak, Tunceli, Bingöl, Adıyaman, Şanlıurfa ve Diyarbakır çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması öneriliyor.

EPEY ÜŞÜYECEĞİZ”

Öte yandan Hava Forum’un sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise havaların soğuyacağı tahmini şu şekilde açıklandı:

“Macaristan üzerinde bulunan soğuk hava Bulgaristan üzerinden yurdumuza giriş yapacak. Perşembe akşamı ve gecesi hava soğuyacak. Epey üşüyeceğiz… İşte soğuk havanın yurda giriş animasyonu…”


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER