Son dakika Meteoroloji müdürlüğünden uyarılar peşi peşine geldi. Siirt, Şırnak, Mardin, Manisa, Antalya, Aydın ve Balıkesir için hassas toz fırtınası uyarısı geldi.

Bu arada Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, toz fırtınalarının özellikle koah, bronşit ve astım hastası ile yaşlılar için sağlık sorunu teşkil ettiğine dikkat çekerek, “Bu dönemde dışarı çıkmasınlar, pencerelerini açmasınlar, balkona bile çıkmasınlar” dedi.

Tozlu Kuşak

Son dakika Meteoroloji

Hatırlanacağı üzere Ankara’yı geçen cumartesi günü etkisi altına alan toz fırtınasının hemen ardından Meteoroloji Genel Müdürlüğü pazartesi gününden itibaren Siirt, Şırnak, Mardin, Manisa, Antalya, Aydın ve Balıkesir için hassas toz fırtınası uyarısında bulundu.

‘Tozlu Kuşak’ olarak ifade edilen Afrika, Orta Doğu ve Asya çöllerinin ortasında yer alan Türkiye, dünyadaki en önemli iki toz kaynağı olan Afrika ve Orta Doğu kaynaklı çöl tozlarının etkisi altında yer alıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi, toz taşınımının en fazla etkilediği bölgeler arasında bulunuyor.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!