Meteoroloji tüm yurtta bugün yağışlı bir havanın olacağını duyururken, yağışların bazı bölgelerde kuvvetli olması bekleniyor. Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen de bu sabahtan itibaren İstanbul’da kar yağışının etkili olacağını duyurdu.

İstanbul’da Kar Alarmı! Edirne’den Giriş Yaptı! Meteoroloji ve Valilik Uyardı

Meteoroloji Prof. Dr. Orhan Şen, yaptığı açıklamada bugün İstanbul’da kar yağışının etkili olacağını duyurdu.

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Şen, “Sabah saatlerinden itibaren önce Avrupa yakası sonra Anadolu Yakasında etkili olacak” ifadelerini kullanırken, kar yağışının İstanbul’u yarın öğleden sonra terk edeceğini belirtti.

 İSTANBUL’A KAR GELİYOR

İstanbul’da beklenen kar Edirne’den giriş yaptı. Yüksek kesimlerinde etkisini artıran kar yağışının İstanbul’a da ulaşması bekleniyor. İstanbul için beklenen kar yağışıyla ilgili beklenen açıklama Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen’den geldi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Şen, “Bugün Trakya da gece başlayan kar istanbula sabah saatlerinden itibaren önce Avrupa yakası sonra Anadolu yakasında KKY ve KAR şeklinde olacak. Yarın öğlen KAR İstanbul’u terk edecek doğuya kayacak. Sıcaklık 3 C” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’DA KAR ALARMI! AKOM’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Beklenen kar öncesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) 24 saat vardiya düzenine geçti. Tuzlama ve kurtarma araçları yaşanabilecek olumsuzluklara karşı hazır olacak. AKOM Genel Müdürü Serkan Tütüncü kentte alınan tedbirlerle ilgili şu bilgileri verdi: “Yaklaşık 4 bin kilometrelik ağımızda, 7 binin üzerinde personel ve 1500’ün üzerinde araç ve iş makinesiyle meteorolojik parametreleri takip ederek ekiplerimizi gereken yerlere yönlendireceğiz.

Çekici kurtarıcılarımız, arterlerde ve kritik noktalarda bekleyecek. Kritik noktalara tuz kutularımızı yerleştirdik. Aynı zamanda uç noktalarda köy muhtarlarımıza aparatlı traktörlerimiz teslim edildi. Evsiz vatandaşlarımız için tesislerimizi devreye soktuk.” Trafikte kalanlar için mobil büfeler sevk edilecek. Sokak hayvanları için de şehrin farklı noktalarına mama bırakılacak, bakım ve tedavi hizmeti verilecek.

İSTANBUL VALİLİĞİ DE UYARDI

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, İstanbul Bölge Tahmin Erken Uyarı Merkezi’nin değerlendirmelerine göre; bölge genelinde hava sıcaklıklarının bugün itibariyle hissedilir derecede azalacağı bildirildi.

Açıklamada, “İstanbul’da yağmur şeklinde başlayacak olan yağışların, sıcaklık düşüşü ile karla karışık yağmur ve kar, yüksek kesimlerde ise kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.” denildi.

İDO VE BUDO’DA SEFER İPTALLERİ

Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) ve İstanbul Deniz Otobüsleri’nde bazı seferler hava şartları nedeniyle iptal edildi. BUDO’dan yapılan açıklamaya göre, saat 07.00’deki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci), 08.30’daki İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Bursa (Mudanya) seferleri gerçekleştirilemeyecek.

Ayrıca 09.30’daki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci) ve Bursa (Mudanya)-Armutlu (İhlas) seferleri ile 10.00’daki Armutlu (İhlas)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci), 10.30’daki İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Bursa (Mudanya) seferleri de programdan kaldırıldı. İDO’nun internet sitesinde yer alan açıklamada ise 07:30 Bursa-Yenikapı-Kadıköy-Kabataş, 07:45 Bandırma-Yenikapı-Kadıköy, 08:30 Bursa-Armutlu-Armutlu Tatil Köyü-Yenikapı-Kadıköy, 09:15 Kabataş-Kadıköy-Yenikapı-Bursa, 19:00 Kadıköy-Yenikapı-Bandırma seferleri iptal edildiği bilgisi yer aldı.

6 İLDE EĞİTİME KAR ENGELİ

Kar yağışının etkili olmaya başlamasıyla birlikte kar tatili haberleri de gelmeye aşladı. Eğitime kar engeliyle ilgili il il alınan tatil kararları şöyle;

DENİZLİ

Denizli’de Çameli Kaymakamlığı, kar yağışı sebebiyle ilçe genelinde 12 Ocak çarşamba günü yüz yüze eğitime ara verildiğini duyurdu. Eğitim ve öğretime yarın uzaktan devam edilecek. Engelli ve hamile kamu çalışanları da yarın izinli sayılacak.

ÇANAKKALE

Çanakkale’de yarın beklenen olumsuz hava koşulları ve kar yağışı nedeniyle, taşımalı ve köy okullarında eğitime 1 gün ara verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, “Yine il genelinde köy okullarımızda ve bu okullarda görev yapan öğretmenlerimizin birçoğu il ve ilçe merkezlerinden günübirlik bu okullara gidip geldikleri ve öğrencilerinin büyük kısmı eğitime taşıma yoluyla eriştikleri için, yarın eğitim ve öğretime 1 gün ara verilecektir.

Bu kapsamdaki öğrencilerimiz, eğitimlerine EBA üzerinden devam edebileceklerdir. Taşımalı eğitim dışındaki eğitime ara verilmesi kararı, oluşan şartlara göre ilçe bazında kaymakamlıklarımızca değerlendirilerek alınacak olup, bu kararlar en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacaktır. Ayrıca, aynı gün il genelinde kronik hastalığı bulunan , hamile ile engelli personeller 1 gün idari izinli sayılacaklardır” denildi.

KIRKLARELİ

Kırklareli kent merkezindeki eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim faaliyetlerine 12 Ocak Çarşamba günü için ara verildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelliler ile hamile personel de idari izinli sayılacak.

Valilik, “İlimizde yaşanan şiddetli fırtına sebebiyle il merkezimiz başta olmak üzere bazı ilçelerimizde yaşanan çatı uçması, ağaç devrilmeleri, baca yangınları gibi olumsuzluklar karşısında, AFAD ve ilgili tüm ekiplerimiz gerekli tüm önlemleri almaktadır.

Vatandaşlarımızın fırtına ve olumsuz hava koşullarından etkilenmemeleri için zorunlu kalmadıkça evlerinden çıkmamaları, can ve mal güvenliği için yetkili kurumların uyarılarını dikkate almaları büyük önem arz etmektedir. Karşılaşılabilecek olumsuz durumlarda bireysel müdahalelerden kaçınılması 112 Acil Çağrı Merkezi üzerinden bildirimde bulunulması önemle rica olunur” açıklamasını yaptı.

KONYA

Konya’nın Derebucak ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle tüm eğitim kurumlarında çarşamba günü yüz yüze eğitime ara verildi. Uzaktan eğitim kararı alınan ilçede, engelli ve hamile kamu görevlileri de idari izinli sayılacak.

BİNGÖL

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde kar yağışı ve buzlanma nedeniyle taşımalı okullarda eğitime 1 gün ara verildi. Kara yolları ekipleri yolların kapanmaması için çalışmalarını sürdürüyor.

TUNCELİ

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde 3 gündür etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığının 70 santimetreyi bulduğu ilçede eğitime verilen ara bir gün daha uzatıldı. Kamu kurumlarında çalışan hamile ve engelli personel de izinli sayılacak.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER