Microsoft, şu anda Windows için karma gerçeklik kulaklık setini, herkes için kullanılabilir hale getiriyor. Acer karma gerçeklik kulaklık setinin, Microsoft Store’da satışa çıktığı açıklandı.

Microsoft, başta ilk olarak kulaklıklar için ön siparişler almaya başlamıştı ve erken erişimi de sağlamıştı. Bu kulaklıklar hala geliştiricilere yönelik olsa da, Microsoft Store’da herkes için 300 dolardan satışa sunulduğu açıklandı.

Acer’in Windows için geliştirdiği karma gerçeklik kulaklığı, 1440×1440 yüksek çözünürlüklü likit kristal bir ekrana, 2.89 diyagonal ekran boyutuna, 95 derece yatay görüş alanına sahip. Ayrıca kulaklıkta ses ve mikrofon desteği, HDMI kablo, Bluetooth ve USB girişi de mevcut.

Sanal gerçeklik, karma gerçeklik teknolojileri günümüzde hızla ilerliyor ve Microsoft bu konular ile oldukça yakın bir şekilde ilgileniyor.

Peki Nedir Karma Gerçeklik Teknolojisi?

VR yani herkesin bildiği adı ile sanal gerçeklik son 10 yıldır haberdar olduğumuz ve son 5 yıldır da deneyimlenen bir teknoloji. Fakat yakın gelecekte herkesin konuşacağı teknoloji ise karma gerçeklik.

Karma Gerçeklik (Mixed Reality, MR), sanal gerçeklik içeriğinin gerçek film sahneleriyle bütünleştiği videolar için kullanılmaktadır. Bunu uygulamak için sanal gerçeklikteki kişi, üst düzey filmlerinde çekildiği yeşil perde teknolojisi yardımıyla kaydedilir. Gerçek ve sanal kameraların konumları birleştirilir. Bu sayede dışarıdan izleyenler sanal dünyadaki kişinin o anda yaşadığı deneyimi görebilir. Şu anda ise karma gerçeklik ile ilgili uygulamalar ve oyunlar yapılmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir