Microsoft, Parkinson’daki titremeyi geçiren saat yaptı

Ana Sayfa Haber Sağlık Microsoft, Parkinson’daki titremeyi geçiren saat yaptı
Yunus Emre İyitütüncü   Microsoft, Parkinson Hastalığının neden olduğu sarsıntılara engel olabilecek bilek bandı icat etti.

Emma Watch, nörolojik hastalığı olanların maruz kaldığı sarsmayı durdurabilen küçük bir titreşimle kullanıcıya bilekten gönderiyor.

Microsoft, “kepek ve el arasındaki geribildirim döngüsünü bozmak” için tasarlanmış farklı bir modelle titreşiyor, dedi.

Kontrolsüz sallanma, İngiltere’de yaklaşık 127.000 kişiyi etkileyen Parkinson Hastalığının başlıca semptomlarından biridir. Kişilerin giyinme, yazı yazma veya bilgisayar kullanma gibi rutin görevleri yerine getirmesini önleyebiliyor bu hastalık.

Microsoft, Parkinson'daki titremeyi geçiren saat yaptı

Şu anda bir prototip olan Emma Watch, Microsoft’un geliştiricisi Haiyan Zhang tarafından arkadaşı Emma Lawton tarafından oluşturuldu. Bu kişi 2013’te Parkinson teşhisi konan 32 yaşında bir grafik tasarımcısı idi.

Microsoft, yıllık geliştirici konferansında Lawton’un yeteneğini kazandığını gösteren bir videoda cihazı tanıtıyordu, teşhisinden bu yana inanılmaz mücadele etti.

Bileklerinde Emma’yla Lawton okunaklı yazabiliyor ve düz çizgiler çizebiliyor; bu mücadele ettiği bir şey.

“Teknoloji, Parkinson hastalarının düzenli işlevleri engelleyen belirtileri yönetmesine yardımcı olma potansiyeline sahip” dedi.

Microsoft, Parkinson'daki titremeyi geçiren saat yaptı

Emma Watch şu anda Lawton için özel olarak tasarlanmış bir prototip ve The Big Life Fix adlı bir BBC belgeseli;geniş çapta yayınlanıp yayınlanmayacağının netliği belli değil, ancak Microsoft bölgede daha fazla çalışmayı planladığını açıkladı.

“Daha ileri araştırmaların amacı Emma Gözlemcisinin benzer Parkinson semptomlarına sahip diğer insanlara yardım edebileceğini belirlemek” dedi.

 Daha fazla ürünler oluşturmak için titreme ve sertlik dahil olmak üzere diğer hastaların belirtileri izleyebilir sensörler ve yazılım ile donatılmıştır.

Microsoft, “Bu semptomlar belirlendikten ve ölçülebildikten sonra, insanların belirtilerini yönetmesine yardımcı olan teknoloji ve cihazlar geliştirmek mümkün” dedi. “Algılayıcı bilgileri sınıflandırmak ve giyilebilir ürünler gibi küçük cihazlarda gerçek zamanlı tepkiler çıkarmak için kullanılır.”

Zhang, daha önce gıda akışını önlemek için insanların hareketlerine tepki verebilen çatal bıçak takımı tasarladı.

Kaynak:http://www.telegraph.co.uk/business/2017/05/11/dyson-seizes-victory-european-courts-brussels-vaccum-cleaner/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir