Uygulama insanları, nesneleri, sahneleri tanımak için Al teknolojisini kullanıyor.

Microsoft, görme engelli insanların dünyayı daha iyi tanımlaması için akıllı telefon uygulaması olan ‘Seeing Al’ uygulamasını piyasaya sürdü.

Uygulamayı indirdikten sonra, kullanıcılar telefonun kamerasını bir kişiye yönlendirebilir ve karşısındakinin  kim olduklarını, neler hissettiklerini söylemelerini ister. Ayrıca bir ürünü işaret ederek  de onun ne olduğunu öğrenebilirler. Uygulama yapay zekayı kullanarak yapılmıştır.

Aslında şirketin geçen yıl Mart ayında yaptığı geliştirme konferansında Seeing Al görme prototipi tanıtılmıştı. Uygulama daha yeni bir şekilde ücretsiz olarak indirilmeye başlandı. Ancak  şimdilik sadece ABD’de iOS  üzerinden ücretsiz olarak indirilebilir. Bunun dışında uygulamanın Android cihazlar için ne zaman indirileceği hakkında ve diğer ülkeler için de uygulamanın  ne zaman geleceği ile ilgili de henüz net bir bilgi paylaşılmadı.

Uygulama daha önce görülen yabancıların yaşlarını ve duygularını tahmin etmenin yanı sıra, barkodları tarayarak ev eşyalarını da tanımlayabilir. Ayrıca uygulama belgeleri okuyup tarama  yapabiliyor. Bunun yanı sıra uygulama banknotları da tanımlayabiliyor          (banknot değeri ne olursa olsun aynı renk tonlarında ve aynı boyutlarda olduğundan farkı tespit etmek görme engelli kişiler için oldukça zordu.) Seeging Al gibi bir uygulama, bu gibi bilgiler için oldukça faydalı bir uygulama.

Uygulama dünyayı tanımlamak için yapay sinir ağlarını kullanıyor. Uygulamanın en temel fonksiyonları doğrudan cihazın kendisinde gerçekleştiriliyor, istikrarlı bir internet bağlantısı olmayan durumlarda da kullanıcılarını zor durumda bırakmıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir