Bakan Selçuk, ”Tam da çocukların istediği gibi bir hafta başladı. Hani, hep hayalleridir ya “Teneffüsler 40 dakika olsun, dersler 10 dakika…” Bu, biraz bunun gibi… Teneffüs gibi ders hazırladı öğretmenlerimiz. Yeni haftaya işte böyle başladık okullarımızda.” ifadelerini kullandı.

MÜGE ANLI TABLET BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN..

FATİH İNTERNET ŞİFRESİ İÇİN TIKLAYIN.

BAKAN SELÇUK OKUL AÇIKLAMASI

Bakan Selçuk, ”Bu sabah birlikte attığımız adım, görme yetersizliği olan öğrencilerimizin hayatını kolaylaştıracak. Bu yıl 1000, iki yılda görme yetersizliği olan tüm ortaokul ve lise öğrencilerimizi “Akıllı Baston”larına kavuşturuyoruz. #BirlikteYürüyelim diyen hayırseverlerimize minnetle.” açıklamalarında bulundu.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK: AMACIMIZ EYLÜLDE OKULLARI AÇMAK

Hangi illerde okullar açiliyor

Hekimlerden sonra aşılanan ilk meslek grubu öğretmenler oldu. Şu anda tüm öğretmenlerimizin aşılanmasıyla ilgili randevu işlemi tamamlandı. Zaten çok kısa bir zamanda bu aşılama işlemi tamamlanacaktır. Eğitimi yüz yüze yapmanın hedefindeyiz.

Bizim yaza ve kışa göre tedbirlerimiz var. “Neden açıp kapatıyorsunuz” dediklerinde çok net olarak “Önce sağlık” diyoruz. Çocuklarımız için risk çok az. Amacımız eylülde okulları açmak.

ÖĞRENCİLER DE AŞILANACAK MI?

Eğitimsel kısmıyla biz ilgileniyoruz ama sağlık kısmına ben karışamam. Dünya ülkelerini de izliyoruz. Sağlık Bakanlığı’mızın da çalışmaları var. Çocuklarımızın sağlığı bakanlığımız tarafından dikkatle ele alınıyor. Çocuklarla ilgili riskin çok düşük olması bizi rahatlatıyor. O zaman “Neden okulu kapatıyorsunuz” diyorlar? Öğretmenlerimiz için bir risk oluşturuyor. Öğretmenlerimiz zarar göreceği için eleştirilebiliriz ama ben öyle bir riske giremem.

Yüz yüze eğitimde yeni dönem açıklaması

son dakika ziya selçuk

Yüz yüze eğitimde eski normalimize en yakın formatın ve tam açılmanın planlandığı tarihe ilişkin de son dakika açıklamaları yapan Bakan Ziya Selçuk’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bizim yaza ve kışa göre tedbirlerimiz var. “Neden açıp kapatıyorsunuz” dediklerinde çok net olarak “Önce sağlık” diyoruz. Çocuklarımız için risk çok az. Amacımız eylülde okulları açmak.

OKUL MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINACAK

2020-2021 eğitim-öğretim yılı sonuna ilişkin karne, teşekkür, takdir, onur ile üstün başarı belgelerin basılı hali ve mezunlara yönelik düzenlenen diplomalar için ilgili okul müdürlüğüne başvurulacak.

Ders yılı sonu işlemleri, ikinci dönem ile sorumluluk sınavlarına ilişkin tereddüt edilen hususlara, “http://ogm. meb.gov.tr” adresindeki “Sıkça Sorulan Sorular” bölümünden ulaşılabilecek.

“BUNUNLA İLGİLİ MÜRACAAT VE İTİRAZ YOLLARI BELLİ”

Bakan Ziya Selçuk Okullarin Açilacaği

Bakan Selçuk, iddiaların kanıta dayalı olmadığını belirterek, şunları ifade etti: “Öncelikle çocuklarıma başarılar diliyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok güzel sağlıklı bir sınav oldu. Biz biliyorsunuz her ay 45’er soru olmak üzere örnek sorular yayınlıyoruz.

Bütün bu örnek soruları çocuklarımız, öğretmenlerimiz görsün diye yayınlıyoruz. Bu soruları tabi ki yayıncılar da izliyor. Herkes izliyor ve herkes takip ediyor. Bunlara göre soru hazırlığı yapmak, bunlara göre soru düzenlemek için gayret gösteriyorlar.

Elbette bizim yayınladığımız örnek sorular herkes için örnek oluyor. Bu bağlamda biz böyle somut olmayan dedikodu ve söylemler ile hareket etmek yerine, çok daha kanıta dayalı ve bir şekilde neyin ne olduğunu ortaya koyabilen ifadelerle ortaya çıkılsın istiyoruz.

Bununla ilgili müracaat yolları ve itiraz yolları belli. Bu yollara müracaat edilebilir. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bizim çok güçlü bir ölçme değerlendirme kadromuz var.

Dikkat ederseniz, soruların kendisi ile ilgili bir itiraz yok. Özet olarak şu söylenebilir, böyle bir delil olmazsa, somut şeyler olmazsa ortada daha dikkatli olunmalı. Çünkü bu çocuklar ve öğretmenler ile ilgili bir konu, herkese de daha dikkatli olmalarını tavsiye ederim.”

Ortaokul ve liseler yüz yüze eğitime başladı

Hangi illerde okullar açiliyor

Kademeli normalleşme adımları kapsamında ilkokulların ardından ortaokul ve liselerde de yüz yüze eğitime bugün başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı kademeli normalleşme takvimi kapsamında, geçen hafta ilkokul öğrencilerinin yüz yüze eğitime başlamasının ardından bugün de ortaokul ve lise öğrencileri, okullarının yolunu tuttu.

Bir süredir uzaktan eğitim gören öğrenciler, sınıflarda koronavirüs kapsamındaki tedbirlerine uyarak dersbaşı yaptı. Okullarının bahçesinde sabah fiziksel mesafeye uyarak, sıraya giren öğrenciler, yine maske ve mesafe kurallarına göre sınıflarına girdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, normalleşme sürecini sosyal medya hesabından yaptığı, “Ülkemiz genelinde Covid-19 salgın tedbirleri çerçevesinde kademeli normalleşme kapsamında 1 Haziran Salı gününden itibaren tüm ilkokullarda ve okul bünyesindeki ana sınıflarında haftada 2 gün yüz yüze eğitime başlanacaktır. Diğer okul öncesi eğitim kurumları mevcut durumda olduğu gibi tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime devam edecektir. 7 Haziran Pazartesi günü ise tüm ortaokul ve liselerimizde haftada 2 gün yüz yüze eğitime geçilecektir” paylaşımıyla duyurmuştu.

AŞI RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYIN.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Açıklama

Ziya Selcuk yuz yuze egitime

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un açıklamasında, “Tüm öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın aşı randevuları Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlandı. Mesai arkadaşlarımız an itibarıyla randevularını e-Nabız’dan alabilirler. Eğitim ailemiz adına tüm sağlık camiamıza teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerine yer verildi. Uzun süredir Sağlık Bakanlığı ile yakın temas halinde olduklarını ifade eden Bakan Selçuk; öğrencilerin, velilerin ve eğitim çalışanlarının sağlığı için hızla çalıştıklarını dile getirdi. Bakan’ın Twitter’dan yaptığı paylaşım şu şekildeydi:

Tüm öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın aşı randevuları Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlandı. Mesai arkadaşlarımız an itibarıyla randevularını e-Nabız’dan alabilirler. Eğitim ailemiz adına tüm sağlık camiamıza teşekkürlerimi sunuyorum.

BAKAN SELÇUK SİZİ BEKLİYORUZ

Bakan Selçuk, ”Hobilerin hayat boyu mesleğe dönüştüğü kurslarımızla evinizde, mahallenizde, köyünüzde dilediğiniz her yerdeyiz. Bu yıldan itibaren haziran ayının ilk haftasını “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” olarak kutlayacağız. 3.645 kursumuzdan biri mutlaka sizin için… Bekliyoruz.” paylaşımında buluındu.

OKULLARDA YA DA UZAKTAN TELAFİ EĞİTİMİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bunun kararı Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı ve sayın Cumhurbaşkanımızın takdiriyle bu hafta başında netleşecek. Tabii Sağlık Bakanlığı’nın ve diğer ilgili bakanlıkların görüşleri de var. Tek başımıza alacağımız bir karar değil.

MEB OLARAK HAZİRAN’DA YÜZ YÜZE TELAFİ EĞİTİMİ İSTİYORUZ

Soru: Peki sizin görüşünüz nedir? Milli Eğitim Bakanlığı telafi eğitimi konusunda ne düşünüyor? Bakan Selçuk: Biz telafi eğitiminin haziran ayı başında başlamasını ve yüz yüze olmasını istiyoruz. Çünkü burada çocukların akademik eğitimlerinin telafisinden çok, onların psikolojik ve fiziksel telafileri bizim için önemli. Akranlarıyla oynamayan, evlere kapanan çocukları özgüvenleri açısından ruhsal olarak geliştirmeliyiz. Bu da yüz yüze olur.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

İklim koşulları açısından okulların ağustos ayında açılması bize göre doğru değil. O nedenle okulları sonbaharda yani eylül gibi (yüz yüze eğitime) açmayı planlıyoruz.

KARNELER NE ZAMAN VERİLECEK?

Bakan Selçuk önceki gün yaptığı açıklamada okullar ne zaman kapanacak sorusunu da yanıtlamış ve “Okullar 2 Temmuz’a kadar açık olacak. Karneler de bu tarihte verilecek. Arzumuz karneleri çocuklarımıza yüz yüze vermek. Ancak böyle bir durum söz konusu olmazsa karneleri dijital olarak vereceğiz” demişti.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE YAZ KAMPLARI GELİYOR “

Öğretmenlerimiz çok yoruldu. Şimdi Gençlik ve Spor Bakanlığı ile konuşuyoruz. Tematik kamplarda onları ağırlamak istiyoruz. Yaz kampları halinde. Tabii olanaklarımız dahilinde ve isteğe bağlı.”

Bakan Selçuk’tan telafi eğitimi açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde “Eğitimde telafi uygulamasına hazırız. Büyük ve kapsamlı bir telafi süreciyle; akademik, sosyal duygusal ve fiziksel alanda olumsuz etkileri ortadan kaldıracağız. Haziran ayı itibarıyla başlayacağımız çalışmalar 2021-2022 eğitim yılını da kapsayacak” mesajını paylaşmıştı. Bu paylaşım sonrasında telafi eğitimin nasıl olacağı merak edilmeye başlandı.

BAKAN SELÇUK’TAN TELAFİ EĞİTİMİ AÇIKLAMASI

Hürriyet’ten Fatih Çekirge’nin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, telafi eğitimi, karneler ve okulların açılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, telafi eğitimlerle ilgili durumun kabine toplantısı sonrasında bu hafta netleşeceğini belirtti. Karnelerin 2 Temmuz’da verileceğini belirten Bakan Selçuk, okulların sonbaharda eylül gibi açılacağını aktardı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, resmi sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. Eğitim çalışanlarının öncelikli aşı uygulaması hakkında bilgi veren Bakan Ziya Selçuk, son durumu paylaştı. Toplamda 813 bin 400 öğretmen ve eğitim çalışanının aşı olduğunu bildiren Bakan Ziya Selçuk, öncelikli aşı uygulamasının hızla devam ettiğini de ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, açıklamasında şunları kaydetti: “Öğretmenlerimiz ve eğitim çalışanlarımız için öncelikli aşı uygulaması hızla devam ediyor. 40 yaş üstü 57 bin mesai arkadaşımızın daha randevularının açılmasıyla 813.400 öğretmen ve eğitim çalışanımız için aşı olma imkânı sağlanmış oldu. Sağlıkla kavuşmak dileğiyle...”

Öğretmenlerimiz ve eğitim çalışanlarımız için öncelikli aşı uygulaması hızla devam ediyor. 40 yaş üstü 57 bin mesai arkadaşımızın daha randevularının açılmasıyla 813.400 öğretmen ve eğitim çalışanımız için aşı olma imkânı sağlanmış oldu.

BAKAN SELÇUK: EĞİTİMDE TELAFİ BAŞLIYOR AÇIKLAMASI

MEB Bakanı Selçuk, ”Eğitimde telafi uygulamasına hazırız. Büyük ve kapsamlı bir telafi süreciyle; akademik, sosyal duygusal ve fiziksel alanda olumsuz etkileri ortadan kaldıracağız. Haziran ayı itibarıyla başlayacağımız çalışmalar 2021-2022 eğitim yılını da kapsayacak.” ifadelerini kullandı.

Son dakika haberi: Milli Bakanı Ziya Selçuk’tan flaş LGS açıklaması: Erteleme söz konusu değil

Bakan Ziya Selcuk'tan Tablet Aciklamasi

“Eğer müfredat bilmek üzerine yoğunlaşırsa, çocuklar bilirler ama yapabilemezler. Benim davam, çocuk davasıdır. Her bir çocuk, kendimizin sağlamamızı yapmamızı sağlar.

Sürekli geleceğe atıfta bulunmak, anı ıskalamak gibi bir şey. Ben şimdiyi çok önemsiyorum. Doğru ile yanlışın ikna süreci yaşanmadan, doğru kendisini doğal olarak gösterir. Biz her çocuğun kendi doğasına uygun olanı bulmasına yardım etmeliyiz.

Çocuklarımın neye yatkın olduğuna baktım ve yatkın olmadığı bir şeye zorlamamaya çalıştım. Bir kişi yatkın olduğu alanda ilerlerse emin olsunlar orada muvaffak olur.

“ATÖLYELERİ ÇOK ÖNEMSİYORUM”

Çocuklar soru çözebilir ama sorun çözemez. Bizim amacımız sorun çözmekle. O yüzden atölyeleri çok önemsiyorum. Bunlar olursa sorun çözme beceresi gelişir.

“TAVSİYELERE UYARAK KAPATMAMIZ LAZIM DEDİK”

Bizim için önce sağlık gelir dedik ve kontrollü olmaya çalıştık. Verilere baktığımızda, salgının dağılımına baktığımızda kimi zaman çok kaygılandık. Hekimlerin de tavsiyesine uyarak burada gerçekten kapatmamız lazım dedik.

Öyle zamanlar oldu, niye açmıyoruz diye istişarelerimiz oldu. Birçok ülke var farklı şekilde, açanlar kapatanlar... Genele baktığımızda Türkiye en çok kapatanlar arasında 4. sırada. Bazı ülkelerde çoğunlukla açık oldu. Bazı ülkelerde de hiç açmadılar.

Kızanlar var niye açıp kapatıyorsunuz diye. Ama salgın döneminde kararlar sağlık bakanlığının verileriyle ilgili olarak da değişebiliyor. Burada Milli Eğitim Bakanlığı tek yetkili olarak açılsın ya da kapansın demiyor. Benim görüşüm okulun hep açık olmasından yana ama bazen öyle bir durum oluyor ki bu riske değmez diyoruz.

“OLUMLU BİR GİDİŞAT VAR”

Vakalarda azalma var 10 binin altına düştü. Tüm verilere baktığımızda olumlu bir gidişat var. Bizim gördüğümüz öncelikli alanlar var. Her zaman köy okullarını 5 gün açmayı tercih ettik. Eksiklerini kapatmak için. İlkokulları da açmayı tercih ettik. Bir de sınav dönemindeki sınıfları açmayı tercih ettik. O sınıfları kapalı tutarsak bazı çocuklar özel ders alacak ama çocuklarımın çoğu yararlanamayacak. Benin çocuklarıma şans vermem lazım.

BAKAN SELÇUK: Arife Nur Sarıoğlu’nun acısı yüreğimizi yaktı

Bakan Selçuk, ”Aklı ve kalbiyle bağlarını koparmış bir caninin saldırısıyla yaşamını yitiren genç meslektaşım Arife Nur Sarıoğlu’nun acısı yüreğimizi yaktı. Öğretmenimize Allah’tan rahmet, ailesine, meslektaşlarıma ve öğrencilerine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Açıklama

MEB’den yapılan yazılı açıklamada, eğitim öğretim faaliyetlerine destek olmak amacıyla yıl içinde kazanım kavrama testleri, LGS için örnek sorular ve çalışma soruları, 5, 6 ve 7. sınıflar için beceri temelli testler, 9, 10, 11 ve 12. sınıflar için tekrar testleri, ilköğretim 2, 3 ve 4. sınıflar için çalışma soruları, 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için ilk altı üniteyi kapsayan çalışma fasikülleri gibi çok çeşitli kaynağın hazırlanarak öğretmen ve öğrencilerle paylaşıldığı belirtildi.

Ortaokul öğrencileri için yıl içinde üniteler tamamlandıkça yayımlanan çalışma fasiküllerinin 7. ve 8. ünitelerinin “meb.gov.tr” ve “http://odsgm.meb.gov.tr/” adresinde erişime açıldığı bildirilen açıklamada, fasiküllerin 5, 6, 7 ve 8. sınıf düzeylerinde Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, 8. sınıflar için T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük branşlarının her ünitesi için ayrı bir kitapçık olacak şekilde hazırlandığı kaydedildi.

“8. sınıf düzeyinde 8 Türkçe, 4 fen bilimleri ve 4 T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük fasikülü olmak üzere 16 fasikül hazırlandı. 7. sınıf öğrencilerine yönelik 5 Türkçe, 2 fen bilimleri ve 2 sosyal bilgiler fasikülü olmak üzere 9 fasikül erişime açıldı. 6. sınıf düzeyinde 4 Türkçe, 2 fen bilimleri ve 2 sosyal bilgiler fasikülü olmak üzere 8 fasikül ve 5. sınıf düzeyinde ise 4 Türkçe, 2 fen bilimleri ve 2 sosyal bilgiler fasikülü olmak üzere 8 fasikül hazırlandı. Hazırlanan 41 fasikülde 3 bin soru yer alıyor.”

ZİYA SELÇUK’TAN AŞI AÇIKLAMASI

Bakan Selçuk, ”Meslektaşlarımız için öncelikli Kovid-19 aşı uygulaması sürüyor. Bugün 40 yaş üzeri tüm öğretmenlerimiz ve okul çalışanlarımızın aşı randevuları açıldı.Şu ana kadar 752 bin 600 mesai arkadaşımız için aşı olma imkânı sağlandı. Randevularınızı e-Nabız’dan alabilirsiniz. Sağlıkla…’‘ ifadelerini kullandı.

BAKAN SELÇUK: BİLİM KAŞİFLERİ İÇERİK HAZIRLADIK

Millî Eğitim Bakanlığı, çocuklar ve gençleri bilim dünyasına ait birçok soruyla keşfe davet ediyor. “Yapay zekâ düşünebilir mi? Zamanda yolculuk mümkün mü? Sesleri görebilir miyiz?” gibi 50 farklı soruya yanıt veren ve konularla ilgili bilgi derinleştirici deneyler sunan “Bilim Kâşifleri”, e-kitap olarak meb.gov.tr adresimizdeki “Evde Eğitim Paketi” bölümünde erişime açıldı.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bilim Kâşifleri” çalışmasını “Ev ortamında geçen bugünlerde gençlerimizin ve çocuklarımızın merak duyarak, keyif alarak takip edecekleri yepyeni bir içerik daha hazırladık.” diyerek Telegram kanalından duyurdu

Siteye gitmek için: http://www.meb.gov.tr/ebook/2021/05/bilisim-kasifleri/index.html

BAKAN SELÇUK’UN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI: NEDEN MARLON BRANDO?

Bakan Ziya Selcuk'tan Dogan Cuceloglu Aciklamasi

#20yearschallenge etiketiyle herkesin 20 yıl önceki fotoğraflarını paylaştığı akımda Bakan Selçuk Marlon Brando’nun fotoğrafını paylaşmıştı. Bakan Selçuk buna ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

“Herkes kendi fotoğrafını paylaşıyor ama ben hem bu ‘challenge’ muhabbetine dikkat çekmek hem de küçük bir gülümseme olsun küçük bir nükte olsun istedim. Bugünlerde hepimizin gülmeye ihtiyacı var.”

KOVİD-19 SALGINI ETKİSİNDE EĞİTİM

Bakan Selçuk koronavirüs salgını döneminde eğitim faaliyetlerine ilişkin, “Böyle zor bir dönemde çocukların, velilerin yanında olmak bu süreçte yoğun bir mesai yapmayı gerektiriyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk şunları kaydetti: “Pandemide OECD ülkeleri içerisinde en fazla okul kapatan 4. ülkeyiz. Bu bize Türkiye’nin çok kontrollü gittiğini gösterir. Türkiye önce sağlık ilkesini çok fazla dikkate alıyor.”

UZAKTAN EĞİTİMDE NE DURUMDAYIZ?

Uzaktan eğitimde tatmin edici sonuçların alındığını belirten Selçuk şu ifadeleri kullandı: “Tatmin edici sonuçlar aldığımızı düşünüyoruz.

Bunu neye göre belirliyoruz? Bunu dünyadaki sistemlerin işleyişle kıyaslayarak belirliyoruz.” “Öğretmenlerimiz ve ailelerimizle çevrimiçi görüşmeler yapıyoruz. Onların uzaktan eğitim süreciyle ilgili geri bildirimleri almaya devam ediyoruz.”

ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMALARI

Engelli öğretmen atamalarına ilişkin konuşan Bakan Selçuk, “Engelli öğretmenlerin atanmaları konusunda çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor.” ifadelerini kullandı.

AK Parti döneminde 40 bin atama yapıldığını belirten Bakan Selçuk şu ifadeleri kullandı: “Bize düşen onlara düşen bu hakkı teslim etmek için daha çok çalışmak.

Uzun yıllar boyunca AK Parti döneminde 40 bin atama yapıldı. Bu sene salgın koşulları nedeniyle 20 bin ile sınırlı kaldı. Bunun artması noktasında arzumuz ve başvurumuz var. Bu talepler devam ediyor. Bütçe imkanları çerçevesinde ne yapılabilirse yapacağız.”

İL DIŞI TAYİNLERE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, il dışı tayinlere ilişkin şu ifadeleri kullandı: “2021 yılı yer değiştirme işlemleri zamanı geldiğinde yapılıyor. 3 ayrı atama pozisyonu söz konusu. Temmuz ayında başlayarak Ağustos ayı sonuna kadar planladık. Haziran ayı içinde duyurulacak.”

SINAV TAKVİMİ İPTAL OLACAK MI?

yeni sınav sistemi

Öğrencilerin merakla beklediği sınavların iptal olup olmayacağı konusuna değinen Bakan Selçuk şu ifadeleri kullandı: “Bir dönemde 3 sınav yapmamız gerekirken, tek sınav yapıyoruz.

Bizim bir not vermemiz gerekiyor. Hiç merak etmesinler. Onların hayrına olmayan hiçbir şey yapmayız. Geleceği de düşünmek zorundayız.”

BAKAN SELÇUK LGS PAYLAŞIMI

Bakan Selçuk, ”LGS’ye hazırlık sürecinde Mayıs ayı örnek sorularıyla öğrencilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Örnek sorularımızı  http://meb.ai/vw48Bq’de erişime açtık. Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum, daima sizinleyiz gençler…” ifadelerini kullandı.

Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav’a yönelik olarak 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından beri her ay örnek sorular yayımlanmaya devam ediyor. Bu yılki ilk örnek soru paketi 2 Aralık 2020, ikinci örnek soru paketi ise 6 Ocak, üçüncü soru paketi 4 Şubat 2021, dördüncü soru paketi 8 Mart 2021, 5. soru paketi ise 9 Nisan 2021 itibarıyla 8. sınıf öğrencilerinin istifadesine sunulmuştu.

Mayıs ayı örnek sorularında, daha önceki yayınlarda olduğu gibi Türkçe, matematik, fen bilimleri alanlarından onar; T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile İngilizce alanlarından beşer soru olmak üzere toplam 45 soru yer alıyor.

Mayıs ayı örnek soruları ile beraber 2018 Ekim ayından itibaren 8. sınıf öğrencilerine sunulan örnek soru sayısı 1.105’e ulaştı. Örnek sorular, 6 Haziran 2021’de gerçekleştirilecek Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav’a yönelik olarak öğrencilere destek sağlamak amacıyla her ay yayımlanıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Açıklama

“Türkiye Zümresi” toplantılarında her hafta branş öğretmenlerimizle buluşmaya devam ediyorum. Bu hafta imam hatip liselerimizin meslek dersleri öğretmenleri ile bir araya geldim. Değerli fikirleri ve katkıları var hepsinin. Gayretiniz için gönülden teşekkürler.

Öğrenciler “Öğretmenim!” dediği anda öğretmenlerimiz “Buradayım!” diyecek kadar öğrencilerine yakındır. Var olsunlar…

BAYRAM SONRASI OKULLAR AÇILACAK MI?

Bakan Selçuk canlı yayında açıklıyor. İzlemek için tıklayın https://www.trthaber.com/canli-yayin-izle.html

Bilim Kurulu bir tavsiyede bulunduğundan, Sağlık Bakanlığımız bir tablo ortaya koyduğundan sağlık neyi gerektiriyorsa onu yapmaya çalışıyoruz.

Tam kapanma sürecinin vakaların azalması için bir umut olarak görüyorum. Okulların açılması için duruma göre öncelikleri dikkate alarak bütün sınıfları açmak istiyoruz.

17 Mayıs’tan sonra şu an için verilmiş bir karar yok. Aynı şekilde devam edeceğiz.

Temel eğitime ortaokullarda ikinci dönemin sınavlarının tamamlandığını söyleyebiliriz. Liselerde yüzde 40’a yakın sınavlar tamamlandı.

BAKAN SELÇUK, YÜZ YÜZE EĞİTİM PAYLAŞIMI

Bakan Selçuk, ”Bugün alınan tam kapanma kararı, bayramdan sonraki günlerde okullarımızda yüz yüze eğitime başlayabilmemize bir umuttur. Tüm imkânlarımızla öğrencilerimizin, velilerimizin, öğretmenlerimizin yanındayız. Sağlığımıza dikkat edip, tedbirlerimizle, uzaktan eğitime sıkıca tutunalım.” ifadelerini kullandı.

MEB Bakanı Ziya Selçuk’tan 1925 paylaşımı

Bakan Selçuk, ”Tarih arşivleri gerçeğin aynasıdır, siyasi hezeyanlara değil yaşanmışlıklara dayanır. Biz, evlatlarımıza tarihi bilimin yol göstericiliğinde çarpıtmadan anlatıyoruz. Hem tarihî hem hukuki zeminde hiçbir karşılığı olmayan bu iftiralar yok hükmündedir.” paylaşımında bulundu.

BAKAN SELÇUK EBA PAYLAŞIMI

Ziya Selçuk’tan EBA paylaşımı geldi. Bakan Selçuk, ”Yurt dışında yaşayan çocuklarımıza güzel Türkçemizi hikâyelerle pekiştirsinler diye eğlenceli bir set hazırladık. 14 hikâye kitabı EBA’da sizi bekliyor çocuklarım. İyi okumalar hepinize…” açıklamalarında bulundu.

Millî Eğitim Bakanlığı, yurt dışında yaşayan çocuklarımıza özel ve eğlenceli eğitim materyallerini geliştirerek paylaşmaya devam ediyor. Yurt dışında yaşayan çocuklarımızın Türkçe ve Türk kültürünü öğrenebilmeleri için hazırlanan 14 hikâye kitabı, EBA Dijital Kütüphanesi’nde yerini aldı.

Kitapların yurt dışında yaşayan çocuklara bir 23 Nisan armağanı olduğunu belirten Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tüm çocukları EBA Dijital Kütüphanesi’nde keyifli bir yolculuğa davet etti.

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, yurt dışında yaşayan ve iki dil konuşarak büyüyen çocuklarımızın ana dillerini geliştirmesi için 14 sesli hikâye kitabından oluşan bir set yayımlandı. Yurt dışındaki çocuklarımızın aldığı Türkçe ve Türk kültürü dersi öğretim materyallerine uyumlu olarak 8 seviyede hazırlananan kitaplar https://www.eba.gov.tr/dil-ogrenimi/turkce/hikaye-kitaplari adresinde paylaşıldı.

Sesli hikâye kitaplarıyla çocuklarımıza doğru Türkçe ile okuma alışkanlığı kazandırmak ve onların olası okuma zorluklarının üstesinden gelebilmelerine yardımcı olabilmek hedeflendi. Kültür öğelerine de yer verilen hikâye kitaplarında, gelenek-göreneklerimiz, tarihî unsurlar, dinî ve millî bayramlarımıza ilişkin bilgiler de yer alıyor.

Gazi Üniversitesinden Doç. Dr. Nazife Burcu Takıl’ın yazdığı hikâyeleri, Gökben Çalışkan seslendirdi. Kitapların yurt dışında yaşayan çocuklara bir 23 Nisan armağanı olduğunu belirten Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yurt dışında okuyan sevgili çocuklarım, bizim sevgi bağımızda fiziksel mesafelerin hiç önemi yok. Sizleri, her satırında ülkemize yapacağınız güzel bir yolculuğun beklediği hikâye kitaplarımızla buluşmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

BAKAN SELÇUK, ” 23 NİSAN MESAJI

Bakan Selçuk, ”Bayramın sahibi çocuklarımla el ele, 18 milyon öğrencim ve 1 milyon öğretmenim adına Başöğretmen’imiz Atatürk’ün huzurundaydık bu sabah. Tüm zorluklara, mesafelere rağmen yürek yüreğe olduğumuz gibi. Gelecek yıl binlerce çocuğumuzla buluşmak umuduyla… #23NisanMutluOlsun” 

Fidanlar da çocuklar gibi yarına köklerle tutunmanın en güzel sembolü. İstiyoruz ki bu Çocuk Bayramı’nda fidanlarımızın da fidanı olsun; 13 milyon çocuğumuz http://23nisan.gelecegenefes.com adresinde 13 milyon fidanla buluşsun. Haydi fidanımızı sahiplenelim çocuklar. #23NisanMutluOlsun gibi. Gelecek yıl binlerce çocuğumuzla buluşmak umuduyla… #23NisanMutluOlsun ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Açıklama: 23NisanMutluOlsun

Bakan Selçuk, ”Yazıyoooor, yazıyooor! Çocuklarıma özel 23 Nisan gazetemiz Gazetecik, Sağı işaret etmekhttp://meb.ai/eRg2Ee’de yazıyor. Çıktıyla sabaha yatak başuçlarına bırakabilir ya da dijital olarak okuyabilirsiniz. Ben Mardin’deki çocuklarımıza götürüyorum. Bayram bugünden başlasın. #23NisanMutluOlsun” açıklamalarında bulundu.

ZİYA ÖĞRETMEN AÇIK HAVADA ÇOCUKLARLA BULUŞTU

Ziya Öğretmen, salgın koşullarında mesafe ve hijyen kurallarını dikkate alarak Ankara’nın Altındağ ve Mamak ilçelerinde yaşayan 11 ortaokul öğrencisiyle açık hava söyleşisinde buluştu. Sohbetin konusu, çocukların bugünlerde yaşadığı duygusal zorluklardı.

“Ben her gün sizlerle buluşmaya çalışıyorum ama sizin bayramınız olan bu haftada bir arada olmak, bana ayrı bir mutluluk veriyor.

23 Nisan bu sene kutlu olsun diye değil; mutlu olsun diye program yaptık. Salgın döneminde mutluluk daha çok öne çıktı. ” diyen Ziya Öğretmen, neler hissettiklerini sordu çocuklara.

Çocuklar, salgın denilince akıllarına ilk gelenleri paylaştılar… 1 yıl önce hayatımıza giren ve her gün defalarca kullandığımız karantina, maske, dezenfektan, uzaktan eğitim dediler…

Çocukların soruları Ziya Öğretmen’in dinlediği müziklere, sevdiği yemeklere, çocukluğuna, gündelik yaşamına ilişkindi… ‘En büyük korkunuz ne?’ sorusunu Ziya Öğretmen, “Çocuklarımızın, sizlerin geleceğine ilişkin olarak olması gerekenleri yapamamak.

Sizler için parlak bir gelecek kurmakta eksik bazı şeyler bırakmak. Biz elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz, yeter ki sizlerin geleceği güzel olsun.” sözleriyle yanıtladı.

“EBA benim için Millî Eğitim Bakanlığının en önemli projelerinden biri”

Salgın döneminde en çok kullandıkları EBA ile ilgili Ziya Öğretmenin söyleyeceklerini de merak ediyordu çocuklar… Bakan Selçuk, “EBA bütün dünyada bir marka hâline geldi. Bazen daha da geliştirmemiz gerekiyor, işlerin tam istediğimiz gibi gitmediği de oluyor ama bunlar, hayatın cilvesi. Bunu da olağan karşılamaya çalışıyoruz. EBA benim için Millî Eğitim Bakanlığının en önemli projelerinden birisi.” yanıtını verdi.

“Pergel bana çocukluğumu hatırlatıyor”

Sohbette arka planda bazen de tam merkezde Pergel de vardı. Pergel çocuklarla oyun oynadı. “Onunla arasının nasıl olduğu'”soruları geldi Ziya Öğretmen’e. Bakan Selçuk, “Pergel barınaktan ilk geldiğinde çok hastaydı, o kadar zayıftı ki bacakları pergel gibiydi, o yüzden adını böyle verdik. Hemen her gün öğle vakti buluşuyoruz. Onu beslemek, yemek vermek, onunla oynamak benim için büyük bir eğlence. Çocukluğumu hatırlatıyor. Çocukken köpeklerimle oynadığım oyunları hatırlatıyor.” diye konuştu. Son söz yine ‘iyi olmak’ üzerine oldu. Ziya Öğretmen, “Hiç umudu kesmek yok. Bütün dünyaya örnek olacağız, hepimiz iyi olacağız.” dedi.

23 NİSAN BULUŞMASINDA ANNE BABALAR SORDU BAKAN SELÇUK VE UZMAN AKADEMİSYENLER CEVAPLADI

son dakika ziya selçuk

Millî Eğitim Bakanlığının 23 Nisan programı kapsamında ilk etkinliği “Veliler Buluşması” ile başladı. Bakan Selçuk: “Çocuklarımızın rahat etmesi için onlara imkânlar sunmak, onların önünü açmak, geride kalmasınlar diye öne çıkarmak ve benzeri konularda gerçekten çok gayret ediyoruz.” dedi.

Bakan Ziya Selçuk, çevrim içi gerçekleştirilen etkinlikte yaptığı konuşmada eğitim öğretim alanında başka ülkelerde neler yapıldığını gün gün takip ettiklerini söyledi.

“Çocuklarımızın rahat etmesi için onlara imkânlar sunmak, onların önünü açmak, onları geride kalmasınlar diye öne çıkarmak ve benzeri konularda gerçekten çok gayret ediyoruz.” diye konuşan Selçuk, bu durumun kolay olmadığını ve birçok karara bağlı olduğunu dile getirdi.

Bunun, tek başına değerlendirme yapılacak bir durum olmadığını aktaran Selçuk, “Ortak bir akıl çerçevesinde birlikte danışarak dayanışma içerisinde alınması gereken kararlar olduğunu düşünüyoruz. Çünkü çocuklara dair karar alıyoruz ki bu son derece dikkatli olmamızı gerektiren bir durum.” diye konuştu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Açıklama

Bakan Selçuk, ”Kardeş ülke Türkmenistan ile “Eğitim Alanında İş Birliğine Dair Hükümetler Arası Türk-Türkmen Konseyi” Toplantısı’nı gerçekleştirdik. Salgın sürecinde uzaktan eğitim başta olmak üzere öncü ve örnek uygulamalarımızı Türkmenistan halkıyla paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, ”Her zaman olduğu gibi #23Nisan haftasında da önceliğimiz, çocuklarımızın mutluluğu. Onların ruh ve beden sağlığı üzerine yarın saat 10.00’da iki değerli bilim insanı ile anne babalarımızın sorularını yanıtlayacağız. İlgi duyan herkesi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

https://www.youtube.com/channel/UC5pivY9xQEn-vWwCW4Okhzw/live

BAKAN SELÇUK, SAAT 10’DA DİYEREK DUYURDU

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ”Uzaktan eğitim sürecinde her öğrencimize ulaşmak için önceki çalışmalarımıza yenilerini ekleyerek kaynak desteğimizi büyütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

BAKAN SELÇUK, UZAKTAN EĞİTİM AÇIKLAMASI

Bakan Selçuk, ”Uzaktan eğitim sürecinde her öğrencimize ulaşmak için önceki çalışmalarımıza yenilerini ekleyerek kaynak desteğimizi büyütüyoruz. 4. sınıflar için 5 ve 6. üniteleri kapsayan çalışma fasikülleri http://meb.ai/taRgCi’de öğrencilerimiz için hazır. İyi çalışmalar gençler…” açıklamalarında bulundu.

Milli Eğitim Bakan Ziya Selçuk, ”Çocuklara, gençlere ve hayata dair bazı mesajlarımı Telegram kanalımda size özel olarak paylaşacağım. Bugün ilk mesajım çocuklara… https://t.me/ziyaselcukogretmen kanal aboneliğini tercih etmeniz yeterli. Abone olurken lütfen sahte hesaplardan sakınınız” ifadelerini kullandı.

BAKAN SELÇUK: TELEGRAM AÇIKLAMASI

Bakan Selçuk, ” ”Çocuklara, gençlere ve hayata dair bazı mesajlarımı Telegram kanalımda size özel olarak paylaşacağım. Bugün ilk mesajım çocuklara… Linke tıklayıpSağı işaret etmek https://t.me/ziyaselcukogretmen kanal aboneliğini tercih etmeniz yeterli. Abone olurken lütfen sahte hesaplardan sakınınız” açıklamalarında bulundu.

23 Nisanda Okullar Tatil mi, Yüz Yüze ve Canlı Ders Yapılacak mı?

KIRMIZI RENKLI ILLERDE OKULLAR ACIK OLACAK MI

Önümüzdeki hafta cuma günü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 98. yıldönümü tüm yurtta kutlanacak. Geçtiğimiz yıl pandemiye denk gelen ve balkonlardan buruk bir şekilde kutlanan 23 Nisan için bu yıl kutlama izni verildi.

MEB tarafından yayımlanan resmi yazıda, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının Covid-19 tedbirlerini uyularak kutlanabileceği ifade edildi.

Son kararı ise il/ilçe MEM’ler veya okul/kurum müdürlükleri verecek. 23 Nisan 2021 Cuma günü ana okulu(müstakil), 8 ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitim yapılmayacak, diğer tüm sınıf ve kademeler için planlanan canlı dersler de tatili sebebiyle yapılmayacaktır. Öğretmenlerin ek ders ücretlerinden de herhangi bir kayıp, kesinti söz konusu olmayacaktır.

BAKAN SELÇUK: İMKANLARI SEFERBER ETTİK!

Bakan Selçuk, ”Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 16. Uluslararası Bakalorya (IB) Günü Eğitim Liderleri Çevrim İçi Konferansı’na katıldı.

Konuşmasında küresel salgın döneminde eğitimi değerlendiren Bakan Selçuk, “Millî Eğitim Bakanlığı olarak küresel salgın sürecinde uzaktan eğitimi dünyanın genelini göz önünde bulundurduğumuzda oldukça başarılı biçimde yürüttüğümüzü söyleyebilirim.

Elimizin erdiğince, gücümüzün yettiğince; her noktaya, her öğrencimize devletimizin imkanlarını seferber ettik.” diye konuştu.

Türkiye’nin eğitim ekosisteminin felsefi temelleri 2023 Eğitim Vizyonu ile ortaya koyuldu Selçuk, eğitimde başarılı görülen her değişim, dönüşüm ve reformun sağlam felsefi yaklaşımlarla desteklendiğine değinerek Türkiye’nin eğitim ekosisteminin felsefi temellerinin 2023 Eğitim Vizyonu ile ortaya koyulduğunu anlattı.

Dünya genelinde dijitale doğru olan dönüşümün kitlesel eğitimden kişisel eğitime evrilen bir yapıyı beraberinde getirdiğinin altını çizen Selçuk, şunları kaydetti: “IB okullarında çocuklarımızın gördükleri derslerin onların kişisel ilgi, beceri, yeteneklerini esas aldığını biliyorum.

Bu açıdan bu mukayeseyi özellikle yapmak istedim. Bu kişisel özellikleri göz ardı etmeyen, onlar üzerinde şekil alan bu eğitimde elbette irade ve disiplin de ön planda. Bunlar son derece önemli yetkinlikler.

Hayata ve yüksek öğrenime daha donanımlı giren IB mezunu öğrenciler, sorunların tespiti ve çözümüne odaklı, çözümleme gücü yüksek, disiplinler arası düşünebilen ve etik değerleri dikkate alan verimli bireyler olma sorumluluğunu da hissediyorlar.

IB’nin yanı sıra Türkiye’de bir meslek lisemizde CP’nin de yer almasını çok olumlu bulduğumu ifade etmek isterim. Çünkü orada da farklı bir bakış açısına ihtiyacımız var.

Uluslararası boyutta gerçekleşen bir ölçme değerlendirme sonucunda puanlar elde edilen bir sistemden söz ediyoruz burada. Bu sistem çerçevesinde meslek liselerinin de benzer standartlarla tanışmasında yarar var. Buradan da birçok yüksek öğretim imkânı kazanmaları söz konusu.”

BAKAN SELÇUK UZAKTAN EĞİTİM AÇIKLAMASI

Bakan Selçuk, ”Uzaktan eğitim sürecinde kaynak desteklerimizle öğrencilerimizin yanındayız. Ortaokullar için hazırladığımız çalışma fasiküllerinin 6. üniteleri http://meb.ai/fUgE03 adresinde. 42 fasikülde 2.850 soru bulunuyor. Toplam soru sayısı 20.000’e ulaştı. İyi çalışmalar gençler.” ifadelerini kullandı.

Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için hazırlanan çalışma fasiküllerinin 6. üniteleri http://odsgm.meb.gov.tr/ adresinde erişime açıldı.

ÇALIŞAM FASİKÜLLERİNİ ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

BAKAN SELÇUK: SANATIN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜNE İHTİYACIMIZ VAR

Bakan Selçuk, ”Zor günlerden geçiyoruz. Sanatın iyileştirici gücüne ihtiyacımız var. Görsel sanatlar öğretmenlerimiz bunun için öyle büyük bir çaba içinde ki… Uzun uzun konuştuk bugün Tasarım Beceri Atölyelerinde keşfettikleri minik elleri, projeleri… Emeklerine teşekkürlerimle…” ifadelerini kullandı.

UZAKTAN EĞİTİMLE DEVAM EDİYORUZ

son dakika ziya selçuk

Salgın nedeniyle yüze yüze eğitime bir süre ara verdik, uzaktan eğitimle devam ediyoruz. Son olması umuduyla, sürece emek veren eğitim ailemize teşekkür ediyorum. Her bir evladımıza ulaşmak için birlikte çalışacağız.

Bakan Selçuk, İlkokul ve okul öncesi kurumlarımızda bulunan öğretmenlerimiz, psikolojik danışmanlarımız, okul yöneticilerimiz ve okul çalışanlarımız sistem tanımlamalarıyla birlikte aşı için randevu alabilirler. açıklamasında bulundu.

PLANLAMA YAPILMAKTADIR

Şu ana kadar 425 bin 430 çalışma arkadaşımız aşı randevusuna dahil edilmiştir. Sağlık Bakanlığı, aşı tedarik süreciyle bağlantılı olarak tüm öğretmenlerimiz, psikolojik danışmanlarımız, okul yöneticilerimiz ve okul çalışanlarımız için planlama yapmaktadır.

Aşı planlaması doğrultusunda @enabizsistemi ve @MHRS_182’den durumunuzu takip edip randevularınızı oluşturabilirsiniz

BAKAN SELÇUK, MÜFREDATI AÇIĞA ÇIKARABİLMİŞ NESİLLER YETİŞTİRMEK

 

Bakaban Selçuk, ”Sanatın ince ayarından geçmiş, içindeki müfredatı açığa çıkarabilmiş nesiller yetiştirmek için oluşturduğumuz Tasarım Beceri Atölyeleri’mizde (TBA) şimdi binlerce deneyimimiz oldu. Rehberimizi ve http://tba.meb.gov.tr adresimizi ilgi ve beğeninize sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıntılarına burayı tıklayarak bakabilirsiniz. 

BAKAN SELÇUK, CANLI SINIF UYGULAMASI

Bakan Selçuk, ”Bu mutluluğu görüp de paylaşmamak mümkün mü? Sağlık koşulları nedeniyle evinde olan Duru kuzumu öğretmenine ve arkadaşlarına kavuşturan Giresun Piraziz Eren Ömer Hekim İlkokulundaki meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Canlı sınıf uygulamamızı yakında tüm ülkeye yaygınlaştırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

BAKAN SELÇUK: OKULLARA BEKLİYORUZ

Bakan Selçuk, ”Mahallenin merkezi okuldur, tüm mahalleyi aydınlatabilir, dedik “Hayat Boyu Öğrenen Mahalle” projesini başlattık. 32 bin mahallede en az bir okulu Halk Eğitimi Merkezlerimizin şubesi yapıyor, kurslarımızı hizmetinize sunuyoruz. Eğitim daima diyor ve herkesi okullara bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

BAKAN SELÇUK: Çocuklarımızın sağlıklı yaşam kültüründe en büyük emek onların…

Bakan Selçuk, ”Beden Eğitimi öğretmenlerimizle beraberdik bugün… Salgın sürecinde hareketsiz kalan çocuklarımız için neler yapabileceğimizi konuştuk, notlarımızı aldık. Daha fazlasını başarmak için beraberce çalışacağız. Çocuklarımızın sağlıklı yaşam kültüründe en büyük emek onların…” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Açıklama

Bakan Selçuk, ”“Yerinde karar” uygulamasıyla devam eden yüz yüze eğitime katılım ortalaması yüzde 80’i buldu. Ailelerimizin ve tüm vatandaşlarımızın hassasiyetiyle bu uyumu sürdürmek çabasındayız. Beraberce her gün, her an artan bir özenle, lütfen… Eğitimde Bu Hafta 29 Mart-4 Nisan” açıklamalarında bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Açıklama: İlk Rota Çekya Oldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından, ‘‘Salgının başladığı günlerden bu yana 4.5 milyon maske üretip ihtiyacı olan herkese ulaştırdılar. Şimdi ihracata başladılar ve ilk rotaları Çekya oldu… İstanbul Gaziosmanpaşa Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizdeki tüm meslektaşlarımı ve öğrencilerimi kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Ziya Selçuk’tan flaş yüz yüze eğitim açıklaması! Yüz yüze eğitim devam edecek mi? Kırmızı renkli illerde okullar kapanacak mı?

Okullar Kapanacak Mi

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Düzce programı kapsamında TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulunu ziyaretinin ardından basın mensuplarının yüz yüze eğitim sürecine ilişkin sorularını yanıtladı.

2 Mart’tan itibaren okulların açılmasıyla yaşanan yoğun ve dinamik süreci anlık olarak takip ettiklerine değinen Bakan Selçuk, “Bu çerçevede şunu rahatlıkla söylemek mümkün; okullarımıza devam noktasında ilkokullarda yüzde 80’lerin üzerinde, ortaokullarda yüzde 76, liselerde de yüzde 70 civarında bir katılım var.” diye konuştu.

Selçuk, valiliklerin il hıfzıssıhha kurullarıyla yaptıkları değerlendirmeler sonucu her ile özgü kararların alındığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Bu süreçte emek verenlere teşekkür ediyorum çünkü zor bir süreç yaşıyoruz ama bunu hep birlikte başarıp atlatacağımıza inanıyoruz.

Bir taraftan aşı süreci devam ediyor. Her gün, her an değişimleri izleyerek ortak kararlar almaya çaba gösteriyoruz. İstiyoruz ki önümüzdeki süreçte yüz yüze eğitime çok daha katılımlı, çok daha yüksek bir şekilde devam edelim. Bu koşullar bir an önce düzelsin.

“EBA benim için Millî Eğitim Bakanlığının en önemli projelerinden biri”

Salgın döneminde en çok kullandıkları EBA ile ilgili Ziya Öğretmenin söyleyeceklerini de merak ediyordu çocuklar… Bakan Selçuk, “EBA bütün dünyada bir marka hâline geldi. Bazen daha da geliştirmemiz gerekiyor, işlerin tam istediğimiz gibi gitmediği de oluyor ama bunlar, hayatın cilvesi. Bunu da olağan karşılamaya çalışıyoruz. EBA benim için Millî Eğitim Bakanlığının en önemli projelerinden birisi.” yanıtını verdi.

“Pergel bana çocukluğumu hatırlatıyor”

Sohbette arka planda bazen de tam merkezde Pergel de vardı. Pergel çocuklarla oyun oynadı. “Onunla arasının nasıl olduğu'”soruları geldi Ziya Öğretmen’e. Bakan Selçuk, “Pergel barınaktan ilk geldiğinde çok hastaydı, o kadar zayıftı ki bacakları pergel gibiydi, o yüzden adını böyle verdik. Hemen her gün öğle vakti buluşuyoruz. Onu beslemek, yemek vermek, onunla oynamak benim için büyük bir eğlence. Çocukluğumu hatırlatıyor. Çocukken köpeklerimle oynadığım oyunları hatırlatıyor.” diye konuştu. Son söz yine ‘iyi olmak’ üzerine oldu. Ziya Öğretmen, “Hiç umudu kesmek yok. Bütün dünyaya örnek olacağız, hepimiz iyi olacağız.” dedi.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE SON DURUM

Corum'da yuz yuze egitime ara

Kovid-19 risk haritasının açıklanmasının ardından Türkiye genelinde 64 ilin kategorisinin değişmesi nedeniyle bu illerde uygulanan tedbirler de değişecek.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı Kovid-19 verileriyle hazırlanan yeni risk haritasına göre, çok yüksek riskli grubunu gösteren kırmızı kategorideki illerin sayısı, nüfusun yüzde 80’ini oluşturan 58 şehre ulaştı. Çok yüksek ve yüksek riskli 70 ilde, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, cumartesi ve pazar günleri uygulanacak.

Ülke genelinde her gün süren 21.00 ile 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlamasına devam edilecek. Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretim sürecek.

KIRMIZI RENKLİ İLLERDE OKULLAR KAPANACAK MI?

KIRMIZI RENKLI ILLERDE OKULLAR ACIK OLACAK MI

Kırmızı renkle gösterilen çok yüksek, turuncu renkle gösterilen yüksek riskli illerde, 8.sınıf hariç ortaokullar ve 12.sınıflar hariç diğer lise kademeleri kapalı olacak.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Eğitimde yerinde karar uygulaması kapsamında 1 Mart 2021 Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşmış olduğumuz kriterler doğrultusunda, yüz yüze ve uzaktan eğitim faaliyetlerine il bazlı alınacak kararlar ile devam edilecektir.

Bu kapsamda, tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitim daha önce açıklandığı şekilde devam edecektir.

Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflar ile lise hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflarda yüz yüze ve uzaktan eğitime geçiş, risk durumu haritasına bağlı olarak valilikler koordinasyonundaki İl Hıfzısıhha Kurulu kararları doğrultusunda il bazlı olarak uygulanacaktır.

KARABÜK’TE KISMİ SINIFLARDA UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLDİ

Karabük Valiliği ana sınıfı, ilkokul, 8. ve 12. sınıflar da eğitimin yüzyüze ve seyreltilmiş olarak devam edeceği bildirilirken harici sınıflarda uzaktan eğitime geçildiği açıklandı.

Özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okul ve sınıfların da tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime devam edileceğinin ifade edildiği açıklamada, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki eğitim kurumlarında da yüz yüze eğitimin uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

“EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİMİZ YÜZ YÜZE EĞİTİM”

Hangi illerde okullar açiliyor

Bizim en önemli önceliğimiz yüz yüze eğitim fakat OECD ülkeleri içerisinde Slovakya, Kosta Rika, Kolombiya gibi ülkelerden sonra en çok okulların kapalı olduğu ülkeler arasında ilk 5’te yer alıyoruz. Bu, sağlık önceliği prensibimizden kaynaklanan bir yaklaşım” dedi.

“HER İLE ÖZGÜ KARARLAR ALINIYOR”

Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Valiliklerimiz, İl Hıfzısıhha Kurullarıyla beraber değerlendirmeler yapıyorlar ve her ile özgü kararlar alıyorlar. Tüm valilerimize, ekiplerimize teşekkür ediyorum. Zor bir süreç yaşıyoruz ama bunu hep birlikte atlatacağımıza inanıyoruz. Bir taraftan aşı süreci devam ediyor. Toplumumuzda her gün her an değişimleri izleyerek ortak kararlar almaya çaba gösteriyoruz,

istiyoruz ki önümüzdeki süreçte yüz yüze eğitime doğru çok daha katılımlı bir şekilde devam edelim, koşullar bir an önce düzelsin. Bizim önceliğimiz tabii ki yüz yüze eğitim ama salgın şartlarını dikkate alarak, okulları açık tutma isteğimize rağmen, diğer ülkelere baktığımızda daha fazla kapalı olduğunu görüyoruz ama bu yine sağlık öncelik prensibimizden kaynaklanan bir şey. Bu zor dönemde bir teşekkür de velilerimize.”

‘Çok yakında paylaşacağız’ deyip açıkladı! Flaş yüz yüze eğitim duyurusu

son dakika ziya selçuk

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Selçuk, “Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları” ve “Ziya Öğretmen Bizim Okulda” programları kapsamında, meslektaşları ve öğrencilerle çevrim içi ortamda buluşmayı sürdürüyor.

Türkiye’nin çeşitli illerinde görev yapan fizik öğretmenliği il zümre başkanları ve fizik öğretmenleriyle buluşup salgın döneminde uzaktan ve yüz yüze eğitimle ilgili deneyimlerini, görüş ve düşüncelerini paylaşan Bakan Selçuk, daha sonra Eskişehir Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ile buluştu.

Fizik öğretmenleri ile buluşmasında, salgın döneminde olağanüstü çaba gösteren meslektaşları sayesinde her bir öğrenciye rahatça ulaşabildiklerini vurgulayan Selçuk, “‘Burası bizde’ diyen her arkadaşımız, aslında çocuklarımızın bir emanet olduğu bilinciyle hareket ediyor ve ülkemizin eğitim ihtiyacı konusunda elinden geleni fazlasıyla yapıyor. Hepinize müteşekkirim.” açıklamasında bulundu.

“ÇOK YAKINDA SİZLERLE PAYLAŞACAĞIZ”

Karaman’da fizik öğretmeni Ahmet Yüzbaşıoğlu’nun kızının, “Okulları açın lütfen, çok sıkıldık evde.” isteğini dile getirmesi üzerine Selçuk, şu yanıtı verdi: “Ben de istiyorum okulların tamamıyla açılmasını ama emin olun, kontrollü devam etmek istediğimiz için, öğretmenlerimizin, sizlerin sağlığını düşündüğümüz için tedbirle, güvenle atıyoruz adımlarımızı. Sağlık önceliğimiz, koşullar izin verdikçe tüm evlatlarımızı yüz yüze eğitimde okullarına kavuşturmak isteriz.

Her bir öğrencimize ulaşacağımız destekleme programımızı da çok yakında sizlerle paylaşacağız.” Şanlıurfa Harran’da fizik öğretmeni Burcu Türkkan, mekatronik mühendisliğinde yüksek lisans yaptığını ve okulda robotik sınıfı açtığını anlattı. Bu sınıfta robotlar ürettiklerini kaydeden Türkkan, fizik derslerinde kullandığı web.2 araçları ve oyunlarla öğrencilerin derslere olan ilgisinin arttığını aktardı.

Mardin’de öğretmenlik yapan Orhan Kesim’in, TRT EBA’da fizik dersleri veren öğretmen Ahmet Nuri Akay’ın anlatımlarının çok sevildiğini söylemesi üzerine Selçuk, “Ahmet Nuri Hoca fizik konusunda hem bilimsel hem teorik anlamda çok derin bilgisi olan hem de işin pratiğini anlatma noktasında çok büyük becerileri olan bir hocadır.” görüşünü dile getirdi

ZİYA ÖĞRETMEN, ESKİŞEHİR ATATÜRK GÜZEL SANATLAR LİSESİ’NE KONUK OLDU

Fizik öğretmenleri ile buluşmasının ardından “Ziya Öğretmen Bizim Okulda” programı ile Eskişehir Atatürk Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne konuk olan Selçuk, öğrenci, öğretmen ve idarecilerle sohbet etti.

Öğrenciler, tutkuyla bağlı oldukları sanat dallarını mesleğe dönüştürmek için tercih ettikleri Güzel Sanatlar Liselerinde aldıkları eğitimi, öz geçmişlerini ve geleceğe dair hedeflerini Selçuk ile paylaştı. “Ben öz geçmişleri çok seviyorum. Ama öz geleceğinize ne yazdığınızı çok önemsiyorum.” ifadesini kullanan Selçuk, şunları kaydetti: “İçinizdeki cevheri mücevhere dönüştürmek öğretmenlerimizin ve anne babaların desteğiyle oluyor. Siz yılmadan çalışırsanız bunun hakkını vermek de bizim sorumluluğumuz altında. Yeteneklerinizle tüm dünyaya sesinizi duyurmanız mümkün. Çıtanız bütün dünya.”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Açıklama

son dakika ziya selçuk

Bakan Selçuk, ”Her bir öğrencimize dokunmak ve geliştirdiğimiz içeriklerden en üst düzeyde faydalanmalarını sağlamak millet ödevimizdir… Öğretmenlerimiz ve eğitim ailemizin tüm fertleriyle her yeni güne bu bilinçle başlıyoruz. Eğitimde Bu Hafta 22 – 28 Mart 2021

Kerimoğlu Zeybeği ile Chopin eserlerinin aynı okuldan yükselmesi ne hoş… Bugün, Eskişehir Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle buluştuk. Evlatlarımız sanatın ince ayarından geçerek yetişiyor.” ifadelerini kullandı.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ”Eğitimin üretim ve hayatla buluştuğu meslek liselerimizden güzel haberler geliyor. “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi” kapsamında desteklediğimiz TOBB MTAL seraları çiçek açmış. Ülkemize yeni bir marka kazandırmayı hedefleyen gençlerimizi kutluyorum.” ifadelerini kullandı. Detaylarına bakalım.

BAKAN SELÇUK:  MESLEKİ EĞİTİMDE 1000 OKUL PROJESİ

Bakan Selçuk, ”Hepimizin umuda ihtiyacı var. En çok da çocukların… Dünyanın bu zorlu yolculuğunda böyle stresli günlerin hep olduğunu, geçtiğini, yine olacağını ama yine geçeceğini bilmeye ihtiyaçları var. Çocuklara bunu anlatalım, onlarla konuşurken bunu kendimize de söylemek iyi gelecek.” açıklamalarında bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Açıklama

Bakan Selçuk, ”TRT EBA kanallarını salgın dolayısıyla zorunlunluluk üzerine açmıştık.Lise için hafta sonlarına Sınav Özel yayınları hazırladık. Şimdi bakıyorum ki her 10 üniversiteye hazırlık öğrencisinden 7’si TRT-EBA Lise’de yayınlanan örnek soru çözümlerini takip ediyor ve sınava hazırlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Açıklama: mavi” günlere kavuşmak

Bakan Ziya Selcuk'tan Dogan Cuceloglu Aciklamasi

Bakan Selçuk, ”Iğdır’dan Edirne’ye, Çorum’dan Sakarya’ya okullardaki sevince yakından tanıklık ettim. Öylesine bir heyecan var ki… Tüm evlatlarımızı okullarıyla buluşturmak için hedefimiz, her yerde “mavi” günlere kavuşmak, görevimiz daha fazla hassasiyet. Eğitimde Bu Hafta 1-7 Mart 2021” ifadelerini kullandı.

ÖZENLE TASARLADIK

Bakan Selçuk, ‘‘Bu sabah Ankara’daki Ders Aletleri Yapım Merkezimizden illere uğurladığımız tırlarda, özel gereksinimli çocuklarımız için hazırladığımız materyallerden oluşan eğitim setleri var. Çocuklarımız için en ince detayı düşünerek özenle tasarladık ve ürettik. Emeği geçenlere minnetle…” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Okullar 2 Temmuz’a kadar açık, ara tatil yok” açıklaması gözleri eğitimdeki ‘en kısa yaz tatili’ne çevirdi.

Normal takvime göre okullar 18 Haziran’da kapanacaktı, bu tarih 2 Temmuz’a çekildi. Temmuz ve ağustos aylarında da ‘gönüllü okul’ olacak. Peki yazın okullarda yüz yüze eğitim nasıl ve hangi şartlarda uygulanacak?

KARNELER 2 TEMMUZ’DA VERİLECEK AMA OKUL BİTMEYECEK

Hangi illerde okullar açiliyor

Milli Eğitim Bakanlığı iş takvimini 2 Temmuz’a kadar uzattı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı gibi ders zili sona erdiğinde karneler de verilecek.

TAKVİYE NİTELİĞİNDE OLACAK

Sınavlar daha erken de yapılsa, öğrenciler hangi sınıfta olursa olsun 2 Temmuz’da karnelerine kavuşacak. 2 Temmuz’a kadar olan süreçte müfredat biraz daha yavaşlatılarak, eksik kalan bölümler ve varsa takviye programı uygulanacak.

2 TEMMUZ’A KADAR GEÇERLİ OLAN SÜREÇ

Eğitimciler müfredattaki açığın kapatılması için bunun bir fırsat olduğu görüşünde. 2 Temmuz’a kadar öğrenciler yine velilerin onayı ile istemezlerse yüz yüze eğitime katılmayacak.

SEMİNER TARİHİ

Geçtiğimiz yıllarda öğretmenler ders zili sona erdiğinde iki haftalık seminer programına girerlerdi. Bu yıl da 21 Haziran’dan 30 Haziran’a kadar öğretmenler seminerde olacaktı. Takvimin uzaması nedeniyle bu seminerlerin de ağustos sonunda yapılması planlanıyor.

 

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE İLK HAFTA NASIL GEÇTİ?

İlk günden beri bir şekilde turladım Türkiye’yi ve okul okul gezme fırsatım oldu. Bizzat görerek gözlem yapma fırsatım oluyor. Şehirleri dolaşmadığımız zaman bazen uzaktan gelen bilgileri çok iyi süzemiyoruz. Çocuklarda da zıplama hissiyatı var.

O kadar mutlular ve gözleri parıldıyor ki okulu çok özlemişler. Bugün de Ankara’da bir ortaokula gittim. Çocuklar ortaokulda gerçekten bahçede zıplıyorlar.

Öğretmen odasına gittiğimde sürekli teşekkür alıyorum öğretmenlerden. İlk-ortaokullarda yüzde 80’in üzerinde katılım var.

İlk haftayı çok olumlu geçirdiğimizi gördüm. Duruma göre kısmı açılma yerinde kararla şehir bazlı açılıp kapanma olabilir diye geçen sene Mart ayında 4 senaryo sunmuştuk.

Okullar biraz geçişkenlik içeren kurumlar. Valilikler kendi şehirlerindeki duruma somut olarak bakıp biz bu süreci bir haftaya yayalım bunu idare edebiliriz gibi yerel kararlar alabilirler.

ÖĞRETMENLERİN AŞILAMASI

Aşı konusunda şunu söylemek lazım Sağlık Bakanlığımız dünyada gerçekten örnek gösterecek bir aşı kampanyası düzenliyor.

Aşı tedarikine bağlı olarak bazen aksamalar olabiliyor. yine Sağlık Bakanlığımızın bir ön almasıyla yaptığımız görüşmeler neticesiyle açılan sınıfların öğretmenlerinden başlayarak aşılanması konusunda 1 ayı geçmiş tarihte listeyi verdik ve başlandı. Öğretmenlerimiz peyderpey aşılanıyor. 80 bin öğretmen aşılandı.

KISMİ OLARAK ARTIŞ VAR

Benim telefonumda olan kişiye özel bir yazılım var. Bu yazılımla ben ana sınıfında 1-2-3-4-58-12’de tamamında kaç çocuğumuzun ailesinde temaslı, pozitif var. Bunları günlük görebiliyorum. Bunların renk skalası var. Son bir haftada gördüğümüz farklılık şu, kısmi olarak bir artış var.

Aile bilgilendiriliyor, eğer o anda oluşan fiili bir durum söz konusuysa özel odaya alınıyor. Sonra sağlık kuruluşuna haber veriliyor, süreç başlatılıyor. Kişiye özel tedbir alınıyor. Genel bir tedbir elbette var. Böyle bir durum olursa kim 14 gün okula göndermemeli, kim gönderebilir, hepsinin haritası var.

YÜZ YÜZE SINAVLAR

Gençler haklıdır. Biz gençler bir tepkide bulunduğunda onu suçlamak değil anlamakla meşgul insanlarız. Biz bağımsız araştırma grubuna yaptırdığımız çalışmada öğrencilerin %77’lerin bu sınavla ilgili bir iptal istemi yok. Ailelerin de öğretmenlerin de muhakkak sınava girmeliler görüşü var. Bizim lise öğrencilerimizin %40’ndan fazlası bu sınava 1. dönem girdi.

Bizim bir denge tutturmamız gerekiyor. Ben yüz yüze olsaydı daha yüksek alırdım. Benim notum düşük oldu, haksızlık oldu gibi yaşadığımız problemler var. Şuanda ilkokullar devam ediyor mu ediyor. Eğer biz tamamen her şeyi durdurursak, EBA’da %90’nın üzerinde bir geri çekilme oluyor. Niye çalışayım noktasına geliyorlar. 9’da hiç ders görmeyen çocuk 10. sınıfta bir şey yapamaz.”

ARA TATİL YOK

hangi siniflar hangi illerde acilacak

Bizim okullarımız seminer dönemi dahil 2 Temmuz’da bitiyor. Bu sefer öğrencilerimizi 2 Temmuz’a kadar okulda tutmak gibi çalışmamız var. Ara tatil yok.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve hesaplarını Instagram’dan takip etmiyor olması ‘istifa mı ediyor?’ iddialarını gündeme getirirken, Bakanlık açıklamada bulundu.

İddiaların asılsız olduğu vurgulanırken, “Bakanlığımız tarafından paylaşılmayan içeriklere itibar etmeyiniz” denildi.

Ziya Selçuk istifa mı etti? MEB’den Açıklama Geldi! Asılsızdır!

Sosyal medyada yayılan bir görselde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Instagram hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve hesaplarını takipten çıkardığı iddia edildi.

“İSTİFA MI EDİYOR?” SORUSUNU GÜNDEME GETİRDİ

Aynı paylaşımda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da Selçuk’u takipten çıkardığı öne sürülürken, bu iddialar ‘Bakan Selçuk istifa mı ediyor?’ sorusunu gündeme getirdi.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

İstifa iddiaları sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girdi. Kullanıcılar ‘#ZiyaSelçuklaDevam’ başlığı altında bakana destek paylaşımları yaptı.

BAKAN SELÇUK ”Neden 25 bin köy muhtarına mektup yazdım?

Bakan Selçuk, ”Neden 25 bin köy muhtarına mektup yazdım? Çünkü köylerimizde üretim bilincini geliştirmek için başlattığımız Halk Eğitimi Kursları’mıza öncülükleri, hedefe ulaşmamız için çok önemli. Bugün Ankara Gölbaşı muhtarlarımızla buluştuk. Her birinden ricam, en az bir kursla başlayalım.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Açıklama: Önemsiyoruz

son dakika ziya selçuk

MEB Bakanı Selçuk, ”Her çocuğumuz bizim için biricik ancak özel çocuklarımızın yaşam becerilerini geliştirmeye bilhassa önem veriyoruz. 979 özel uygulama okulumuzun tamamına en az bir tane olmak üzere Tasarım Beceri Atölyesi kuruyoruz.

Kendilerini daha iyi tanımak üretkenliklerini artıracak.” açıklamalarında bulundu.

Bakan Ziya Selçuk’tan Açıklama: Desteğinize İhtiyaç Var

son dakika ziya selçuk

MEB Bakanı Selçuk, ”Bazı illerimizde uzun zamandır ilk kez hafta sonu serbestliği var. Vatandaşlarımızdan ricam okullarımızı ve çocuklarımızı düşünerek kontrollü davranmaları. Çok bunaldığınızı tahmin ediyorum ancak sağlıklı normalleşebilmek için hâlâ yüksek desteğinize ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Yüz yüze eğitime katılım ne kadar? Ziya Selçuk çok merak edilen o soruyu yanıtladı

Yüz yüze eğitime katılım hakkında bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Çalışmalar ilk ve ortaokullarda yüzde 80’in, liselerde ise yüzde 70’in üzerinde katılım olduğunu gösteriyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sakarya’nın Ferizli ilçesinde bulunan Hatice Aslan İlk ve Ortaokulu’nu ziyareti sırasında açıklamalarda bulundu.

Selçuk, sözlerine “Öncelikle Bitlis’te kırıma uğrayan helikopterimizdeki şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı diliyor ve milletimizin başı sağ olsun diyorum. Bu duygular içerisinde elbette vazifemizi yapmaya devam ediyoruz” diye başladı.

YÜZ YÜZE EĞİTİME KATILIM BİR HAYLİ YÜKSEK!

Okulların açılmasını çocukların büyük bir sevinçle karşıladığını ifade eden Ziya Selçuk, okulların açıldığı bu hafta veriye dayalı yapılan çalışmalar ilk ve ortaokullarda yüzde 80’in, liselerde ise yüzde 70’in üzerinde katılım olduğunu gösterdiğini söyledi.

Selçuk, şöyle devam etti: “Bu bizi elbette mutlu ediyor ama tedbirlerimizi güçlendirmek ve ortaya çıkacak muhtemel problemlerle ilgili önlemler almak öncelikli vazifemiz. Bize CİMER ve başka kaynaklardan gelen veli ve çocuk mesajları büyük bir mutluluk ve beklenti içerisinde. Bu süreci öğrenci, öğretmen ve velilerimiz için daha kolay kılmamız ve sorun yaşanmaması için daha yüksek önlemler almamız gerekiyor. Şu anda yaptığımız şey de o zaten.”

”ŞEHİR ŞEHİR TAKİBİNİ YAPIYORUZ”

Bakan Selçuk, Bakanlık olarak okulların şehir şehir takibinin yapıldığının altını çizerek “Bugün Sakarya’daki okullarımızda birtakım incelemeler yapıyor ve öğretmenlerimizle görüşüyoruz.

Tüm Türkiye’yi gezerek okul okul neler yapılması gerekiyor, neler yapılıyor, takibini yapıyoruz” dedi. Selçuk, yüz yüze eğitim sürecinde velilerin ve öğretmenlerin desteğine ihtiyaçları olduğunu söyleyerek, “Bu renklere ayrılmış şehirlerimizin aslında bu dönemde daha da dikkatli olarak maviye dönen bir çalışmanın, çabanın içinde olmalarını bekliyoruz” diye konuştu. Gayretlerini gördüklerini bundan da büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Ziya Selçuk kaydetti;

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ”Yüz yüze eğitimin ilk haftasında okullarına, arkadaşlarına kavuşan çocuklarımın gözündeki sevinci görmelisiniz. Fotoğraflar, bu sabah Sakarya’dan… Tüm çocuklarımız okul bahçesinde aynı heyecanı yaşasın diye salgın tedbirlerine sıkı tutunalım, lütfen. Onlara bunu borçluyuz.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Bakan Selçuk, ””Yüz yüze eğitimin ilk haftasında okullarına, arkadaşlarına kavuşan çocuklarımın gözündeki sevinci görmelisiniz. Fotoğraflar, bu sabah Sakarya’dan… Tüm çocuklarımız okul bahçesinde aynı heyecanı yaşasın diye salgın tedbirlerine sıkı tutunalım, lütfen. Onlara bunu borçluyuz.”

Çalışmaları uzun zamandır devam eden “Öğretmen Destek Merkezi”mizin ilkini Sakarya’da açtık. Öğretmenlerimiz ahşaptan astronomiye tam donanımlı atölyelerde kendilerini çok yönlü geliştirme ve mesleki becerilerini artırma fırsatı bulacak. “Mutlu öğretmen, mutlu gelecek” için. ”açıklamalarında bulundu.

BAKAN SELÇUK: ÇOCUKLAR İÇİN NASIL GÜVEN VERİYOR

Bakan Selçuk, ”Bugün Hakkari Yüksekova Vezirli İlkokulu ve Ortaokulu ile Ahmedi Hani Ortaokulu’ndaki sevgili meslektaşlarıma bağlandım. Seslerindeki heyecanı hissetmek gelecek için, çocuklar için nasıl bir güven veriyor; anlatamam. Şefkatinize, umudunuza hürmetle…” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Bakan Selçuk, ”Çocuklarımızın gözleri hiç bu kadar Türkiye haritasında dolaşmamıştı. Her il, kendi öğrencilerinin eğitimine, geleceğine “maske-mesafe ve temizlik”le destek vermeli. Hep birlikte öğrencilerimizin yanında olalım.

“Çocuklar teneffüslerde ne yapıyor?” diye merakta olan ilkokul velilerimize bilgi vereyim: Okullarımızda öğretmenlerinin eşliğinde temassız oyunlar oynuyorlar. Öyle görünüyor ki çok da mutlular… 🙂 Gününüz aydın olsun…” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, ”YÜZ YÜZE EĞİTİME ARA VERİYORUZ” DEMEK İSTEMİYORUZ!

bakan selçuk sinav

Bakan Selçuk, ”Bu çocuklara, bu umuda, bu neşeye, bu küçücük yaşta sorumluluk alan öğrencilerimize bir kez daha “Yüz yüze eğitime ara veriyoruz.” demek istemiyoruz. Bunun için lütfen maskenizi takın, mesafenizi koruyun, temizliğe dikkat edin. Bugün tutunduğumuz umuda yıl boyu ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

BAKAN SELÇUK: YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLADI

Bakan Selçuk, ”Şükür ki bugün bazı illerimiz tüm kademelerde yüz yüze eğitime başladı. Bazı illerimiz de önemli ölçüde uzaktan eğitimle devam ediyor. Bir kişinin taktığı maske, koruduğu sosyal mesafe o ildeki çocukların eğitim hayatını, ülkenin geleceğini etkiliyor. Güne bu bilinçle başlayalım.” ifadelerini kullandı.

BAKAN SELÇUK’TAN SINAV VE YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Ülke TV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk şu mesajları verdi; İller ve kategoriler belli olduğunda valilerimiz kendi illeri ile ilgili tedbirleri alacaktır.

1 Mart’ta okulları açalım

Çeşitli illerde ani vaka artışlarının bulunduğuna dikkati çeken Selçuk, “1 Mart’ta okulları açalım sonra ortaya çıkacak rapora göre 2 Mart’ta tekrar kapatalım” gibi bir problem yaşanmaması için tedbir almak istediklerini belirtti. Selçuk, “İller ve çok yüksek, orta, düşük kategoriler belli olduğunda, Milli Eğitim Bakanlığı zaten genel olarak bir takipte ama Sayın Valilerimiz de kendi illeri ile ilgili bu tedbirleri alacaklar.” dedi.

“Tüm iller için 2 Mart geçerli

Düşük ve orta riskli olarak tanımlanan illerde yüz yüze eğitime;

 • Okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı,
 • İlkokullarda seyreltilmiş sınıflarda haftada iki (2) gün,
 • Ortaokul 5, 6, 7. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün
 • Ortaokul 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat,
 • Lise hazırlık 9. 10. 11. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün,
 • Lise 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olacak şekilde yüz yüze eğitime başlanacaktır.

Yüksek ve çok yüksek riskli olarak tanımlanan illerde yüz yüze eğitime;

 • Okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı, İlkokullarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün,
 • Sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat,
 • Sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olarak başlanacaktır.
 • Özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okul ve sınıfları ülke genelinde tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime başlayacaktır.
 • Tüm okul kademeleri ve sınıf düzeylerinde yüz yüze eğitime 2 Mart Salı gününden itibaren başlanacaktır.

Liselerdeki sınavlar 8 Mart Pazartesi gününden itibaren tüm illerimizde salgın tedbirleri çerçevesinde yüz yüze gerçekleştirilecektir.

“Yüz yüze sınavlarla ilgili tedbir alınması gerekti”

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, liselerde yüz yüze sınavlara ilişkin bir soruya karşılık, şöyle konuştu: “2 Mart meselesi gündeme gelince illerdeki sınavlarla ilgili de bir tedbir almak gerekti.

Yani diyelim ki 3 Mart’ta ya da 2 Mart’ta, 5 Mart’ta bir vilayet, bir ilimiz o ildeki okulların kapatılması konusunda karar alırsa o zaman sınavlarla ilgili de bir karışıklık olacak.

Yani biz ‘1 Mart akşamı yarın var ya da yok’ demiş olacağız, bu da bir kargaşaya yol açacak bunun önüne geçebilmek için de 8 Mart tarihinden başlamak üzere illerin durumuna göre karar verilecek.”

KRİTİK TARİH 8 MART

Diyelim ki 3 Mart’ta ya da 4 Mart’ta bir ilimiz okulların kapatılması konusunda bir karar alırsa o zaman sınavlarla ilgili de bir karışıklık olacak. Bunun önüne geçebilmek için 8 Mart tarihinden başlamak üzere illerin durumuna göre karar vereceğiz.

“SOSYAL MEDYADA DOLAŞAN BELGE GÖRSELİ ASILSIZDIR!”

Bakanlık, sosyal medyada ve anlık mesajlaşma uygulamalarında dolaşıma sokulan “Yüz Yüze Eğitime Devam Edilmesi ve Sınav Uygulamaları” konulu belge görselinin asılsız olduğu ifade edildi.

Açıklamada “Bakanlığımız resmî iletişim kanalları dışındaki açıklamalara itibar edilmemesini önemle rica ederiz.” ifadesine de yer verildi.

“Yüz Yüze Eğitime Devam Edilmesi ve Sınav Uygulamaları”

Milli Eğitim Bakanlığı ise, sosyal medyada ve anlık mesajlaşma uygulamalarında dolaşıma sokulan “Yüz Yüze Eğitime Devam Edilmesi ve Sınav Uygulamaları” konulu belge konusunda vatandaşları uyardı.

DİĞER KADEMELERDE BİR ERTELEME OLMAYACAK

15 Şubat’ta yüz yüze eğitime geçen diğer kademelerde ise bir erteleme olmayacak. Köy okulları, anaokulları, özel eğitim okullarında yüz yüze eğitim devam edecek.

Yine 22 Ocak’tan bu yana uygulanan 8 ve 12’nci sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında yüz yüze eğitim sürecek.

MEB YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Son dakika gelen habere göre Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan ‘İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası’nın güncellenme takvimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nca belirlenen kriterlerin Kabine Toplantısı’nda değerlendirilecek olması nedeniyle 1 Mart 2021 Pazartesi günü eğitim öğretime geçişi planlanan resmî ve özel tüm okullarımızda yüz yüze eğitime ve sınavlara, 2 Mart 2021 Salı günü illerin salgın koşullarına göre başlanılması kararlaştırılmıştır.” denildi.

BAKAN SELÇUK: ÖZÜR DİLERİM

Bakan Ziya Selcuk'tan Dogan Cuceloglu Aciklamasi

BAKAN SELÇUK, ”Okulların açılma takviminde yaşanan 1 günlük erteleme için tüm vatandaşlarımızdan özür dilerim. Bazı illerimizde son birkaç günde tespit edilen hızlı vaka artışı yeniden değerlendirme zorunluluğunu doğurmuştur. Sağlık önceliğimiz. Sabrınız ve anlayışınız için teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Liselerde yüz yüze sınav tarihi belli oldu!

Son dakika haberine göre liselerde birinci dönem yapılamayan yüz yüze sınavlar 8 Mart’tan itibaren gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığınca 1 Mart pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda yapılacak değerlendirmeler neticesinde valilik il hıfzıssıhha kurullarınca “yerinde karar” uygulamasına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam edileceği açıklanmıştı.

Edinilen bilgiye göre, birinci dönem liselerde yapılamayan yüz yüze sınavlar için okullar 8 Mart’tan itibaren planlama yapacak. Yerinde karara bağlı olarak, okulların açılmayacağı yüksek risk içeren illerde liselerdeki yüz yüze sınavlar da ertelenecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Yüz Yüze Eğitim Açıklaması:

son dakika ziya selçuk

Bakan Selçuk, ”Dünyanın, milletin zor zamanında başka ülkeler neler yapıyor eğitimle ilgili önlemler bakımından ve biz neler yapıyoruz? Bunu hiç takip etmediğimiz kadar uluslararası bir düzeyde takip sürecine girdik ve öğretmen eğitimi bakımından çok önemli bir değişim yaşadık. Tüm öğretmenlerimiz dijital eğitim konusunda kendi becerilerini geliştirdi.” ifadelerini kullandı.

Aşılamada öğretmenler biraz daha öne alındı mı?

Bakan Selçuk, ”Köy okulları, ilkokullar gündeme geldiğinde, açılan sınıfların öğretmenlerinden başlanması yönünde bir karar çıktı. Tedarik planlamasına göre öğretmenlerin de aşı planlaması yapılıyor. Özel okullar, resmi okullar ve çalışanlar dahil olmak üzere, açılan sınıflardan başlamak üzere Sağlık Bakanlığı planlamayı yapıyor.

Psikolojik danışmanlar için ne düşünüyorsunuz?

Bakan Selçuk, ”Dünyadaki ilk 24 saat hizmette olan psikososyal destek merkezini açtık ve kamuda ilk kez sanal robotları hizmete soktuk. 24 saat rehberlik araştırma merkezlerinde görevli olan arkadaşlarımız velilerimizin her türlü sorusuna telefonda cevap veriyorlar.

Biz okulu geçen eylülden beri açtığımızda ilk olarak temassız oyun oynuyoruz. Her yaş grubu için ayrı uyum programımız var. 1. gün matematik, fizik demiyoruz. Oyun temelli ve uyumu kolaylaştırabilecek, okulu tekrar hissettirecek birtakım etkinlikler yapıyoruz. Psikolojik danışmanlar burada kilit rolde.

Ek kadro

Bizim çabamız daha çok öğretmen alınması yönünde. Kamu maliyet politikasının da bir genel çerçevesi ve toplam kadro sayısı var. Bizim için önemli olan bu pastadaki en büyük payı almak. Şimdi de bir 20 bin atama ilan ettik, çabalarımız devam edecek.

Atanamayan öğretmenler

Dünyanın her yerinde farklı alanlarda mezunlar var. Milli Eğitim’in ihtiyacı tamamen karşılansa bile dışarıda birkaç yüz bin öğretmen adayı kalacak. Bizim yapmamız gereken şey, mevcut durumdaki açığımızı daha yüksek atamalar yaparak kapatmaya çalışmak. Yaklaşık 40 bin mezun var ortalama. Kamu politikaları çerçevesinde fakülteden her mezun olan istihdam edilir mi diye dünyanın her yerinde bir tartışma var.

Üniversiteler açılacak mı?

Bize bağlı olmadığı için karar vermiyoruz ama bildiğim kadarıyla Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyesi uygulamalı derslerle açılması yönünde.

Yüz yüze sınav olacak mı?

Sınav sadece liselerle ilgili söz konusu. Yeniden düşünür müsünüz şeklinde bir öneri olarak görüyoruz biz bu tartışmaları. Ama bizim eğitim bilimleriyle ilgili bir akademik kurulumuz var. Sonuçta bir karara varıyoruz.

İlkokul ve ortaokulda sınavın olmaması yönünde ortak bir karar çıktı. Neden lisede olması gerekiyor da ilkokulda olmaması gerekiyor? Çünkü ilkokulun daha farklıdır, ilkokullarda karne notu vermiyoruz. Ama lisenin akademik hedefleri daha yüksek. Bizim destekleme yetiştirme kurslarımız ağustostan beri açık. Çocuklarımızın geleceğe dönük yapmaları gereken ödevler var. Eylülden 1 Kasım’a kadar olan döneme kadar bir karne notu vermek istiyoruz.

Okullar kapanmadan önce %40’ı da sınava girdi. Şu ilde risk yüksek olduğu için okullar açılmayacak dendiğinde sınavlar zaten olmayacak. Sınavların yapılması için ortam müsait. Çok riskli şehirlerde sınav yapmayacağız. Konular zaten sınırlı. Eğer sınav varsa çocuklar hiç bırakmıyor, takip ediyor. Ama hiç sınav yok derseniz bu sefer düşüyor. Eğer sınav varsa çocuklar hiç bırakmıyor, takip ediyor. Ama hiç sınav yok derseniz bu sefer düşüyor. Çocukların en az yarısı ‘Lütfen sınav olsun, bizim çalışmamızın karşılığı olsun’ diye ısrar ediyorlar.

Önümüzdeki dönemde okullarla ilgili kararları kim açıklayacak?

Ayrıntısı pazartesi Kabinede konuşulacak. Ama genel fotoğraf şu: Her hafta Sağlık Bakanlığı son 7 günde 100 binde görülen vakayı açıklayacak. 4 basamakta ayrılmış olan risk gruplarının hangisinde hangi şehirlerin olduğu belirlenmiş olacak.

O şehrin valisi ve İl Hıfzısıhha Kurulu o ilde okulun kapatılması veya açılmasıyla ilgili karar alabilecek. ‘Yerinde Karar’dan kasıt bu, önümüzdeki haftadan itibaren süreç bu şekilde işleyecek.

Mansur Yavaş’ın tablet dağıtması

AK Parti döneminde, geçtiğimiz yıllarda da tablet dağıtıldı. Biz salgın döneminde 672 bin civarında tablet dağıttık. Bizim tabletlerimizin içinde 25 GB erişim imkanı var. Hangi çocuğun ailesinin gelir düzeyi nedir, kaç kardeşi vardır, özel eğitim ihtiyacı var mı, buna benzer kriterlerle belirlediğimiz bir liste var. BU listenin tamamı valiliklerde var. Listede kime verileceği isim isim önceden belli.


Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Anonim 7 ay önce

okular açılsın