31 Ağustos’ta uzaktan eğitime başlayan okullar kademeli olarak yüz yüze eğitime geçmeye başladı. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime başlayan sınıflar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yüz yüze eğitim sürecinde okullarda eğitim alan öğrencilerde Covid-19 vaka sayısının azaldığını ifade eden Ziya Selçuk, okulların sokaklardan, tatil yerlerinden ve çarşılardan çok daha kontrollü bir yer olduğunu belirtti.

Diğer yandan ise yüz yüze eğitimde 5. ve 9. sınıfların erken başlamasının oldukça isabetli bir karar olduğunu belirten Bakan Selçuk, yüz yüze eğitimde katılım oranının %80 seviyelerine çıktığını ifade ederken okullarda Covid-19 vaka sayısının artmadığını tam tersine azaldığını belirtti. Dahası Bakan Selçuk, 5. ve 9. sınıflardaki yüz yüze eğitim şartlarının da benzer olacağını yarın bununla ilgili bir açıklama yayınlanacağını sözlerine ekledi.

Okula Devam Eden Çocuklar ve Ailelerinde Vaka Artışı Yok

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Yüz Yüze Eğitim

Bakan Ziya Selçuk,” Yüz yüze eğitime katılımın % 80’lere varan oranda olduğunu, okula devam eden çocuklar ve ailelerinde bir vaka artışı olmadığı gibi bir azalmanın söz konusu olduğunu söyledi. Selçuk, “Okul daha kontrollü bir ortamdır, bir tatil yerinden, sokaktan ya da çarşı, pazardan çok daha kontrollü bir yerdir” açıklamalarında bulundu.

5. ve 9. Sınıfların Erken Başlaması Önemliydi

5. ve 9. Siniflarin

Bakan Selçuk; “Eğer il hıfzıssıhha kurullarının özel bir sınırlaması olmazsa bütün köy okullarımızı eğitim öğretime açtık. O yüzden de köy okullarındaki çocuklarımızın herhangi bir eksiği kalmaması noktasında her türlü tedbiri almaya devam ediyoruz.

Bizim belli senaryolarımız var ve bugün de o senaryoları hayata geçiriyoruz. Yani o gün senaryo olan bugün gerçek oldu. Ve bu bağlamda 5 ve 9’uncu sınıflarımızın da öğrenime başlamasını karara bağladık. Çünkü 5 ve 9’lar pedagojik olarak belirli bir öğretim kademesinden, yani ilkokul ve ortaokuldan bir üst kademeye geçişteki ilk senedir.

Henüz daha yeni öğretmenlerle tanışma, henüz daha yeni bir müfredatla karşılaşma aşamasındalar. O yüzden de onların erken başlaması çok önemliydi. Daha eğitim öğretim yılı uzun bir dönem, bir maraton koşusu, şimdi başlarındayız. Henüz başlarındayken bu faaliyetlerin şimdiden başlaması çocuklarımızın eksiğinin azalmasına ve onlar için yaptığımız tamamlama çalışmalarının belli bir boyuta ulaşmasına katkı sağlayacak” açıklamalarında bulundu.

Vakalarda Artış Değil, Azalma Söz Konusu

okul

Bakan Selçuk, “Bunu da çok büyük bir kontrol içerisinde yapıyoruz. Yani birçok ülkede olduğu gibi bütün sınıfları açmak, her gün ve maskesiz bir şekilde açmak tercihini değil de, belirli sınıfları ve yaşları istatistiklere bakarak bilim insanlarının ortaya koyduğu kanıtlara bakarak aşama aşama kontrollü bir biçimde açmayı tercih ettik, bu da devam ediyor.

İLGİLİ HABER

MEB Bursu Nedir?

Bizi en çok mutlu eden okula devam eden çocuklarımızın kendilerinde ve ailelerinde bir artış olmadığı gibi bir azalmanın söz konusu oluyor olması.

Hep söylediğimiz gibi, okul daha kontrollü bir ortamdır, bir tatil yerinden, sokaktan ya da başka çarşı, pazardan çok daha kontrollü bir yerdir. Bundan dolayı da bilimsel verilere dayalı ortaya koyduğumuz görüşün gerçekleşmesi bizi ayrıca memnun etti” açıklamalarında bulundu.

Yüz Yüze Eğitimde Katılım Oranı %80

Yuz Yuze Egitimde Katilim Orani

MEB Bakanı Selçuk, “Yüz yüze eğitimde % 80’lere yakın bir katılım var. Bu katılımın bizim beklentimizin üstünde olduğunu söyleyebilirim. Şimdi aslında genel olarak tüm kademelerde yüzde 70’lerin üstünde; ama bazılarında yüzde 90’lara varıyor, bazılarında % 75’lerde kalıyor; ama yaklaşık olarak yüzde 80’lere yakın bir katılım var” açıklamalarında bulundu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER