Milyonlarca Android Telefonlar Ultrasonik Casusluk İle Takip Edilebilir

Ana Sayfa Haber Sosyal Medya Milyonlarca Android Telefonlar Ultrasonik Casusluk İle Takip Edilebilir
Yunus Emre İyitütüncü   Yaptığınız; işler gittiğiniz yerler, alışveriş merkezleri, sinemalar kısaca her anınız takip altında olabilir ve buna göre telefonunuza reklamlar yayınlanabilir.

Araştırmacılar, kullanıcılar üzerinde casusluk yapabilecek 234 Android uygulaması keşfetti.

Araştırmacılar, cihazların 234 Android uygulaması üzerinde ultrasonik sesler kullanarak izleme amacıyla birbirleriyle konuşmalarına olanak tanıyan bir teknoloji keşfetti .

Televizyonlar, reklam panoları, web siteleri ve dükkanlar, insanlar tarafından duyulamayan ancak uygulamalar tarafından toplanan yüksek frekanslı sesleri yayabilir. Bu, bir kişinin bir reklamı izleyerek veya bir dükkana ziyaret edip etmediğini ve ne kadar süreyle ilgisini çektiğini gösterir.

Milyonlarca Android Telefonlar Ultrasonik Casusluk İle Takip Edilebilir

Bu teknolojiyi içeren uygulamalar McDonald’s ve Krispy Kreme’den olanları da  içermektedir. Araştırmacılar, büyük şirketlerin, müşterilerinin konumlarını ve alışkanlıklarını, hem mobil cihazlarını açıp kapatmak için kullandıklarını bilmeden kullanabileceğini söyledi.

Araştırmacılar, “Kullanıcının yerel TV izleme alışkanlıklarını izleyebilir, ziyaret yerlerini takip edebilir ve diğer cihazlarını çıkarabilir.” “Normal bir mobil uygulama ve cihazın mikrofonuyla ayrıntılı, kapsamlı bir kullanıcı profili edinebilirler.”

Araştırmacılara göre, izleme yöntemi popülerlik kazandı. İki yıl önce Google Play Store’daki sadece beş uygulama bu teknolojiyi kullandı. Şimdi, 234 uygulamada  olduğu iddia ediliyor.

Bir de müşterilerin alışkanlıklarını takip olarak, işaret teknolojisi aynı zamanda onlara hedeflenen reklamları göndermek için kullanılabilir.  Aracın konumu ve alışkanlıklarını cihazla bağlayabileceği düşünüldüğünde, Bitcoin ve Tor gibi anonim kullanıcıları tanımlamak için de kullanılabilir.

Braunschweig Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, 234 uygulamadan beşinin  örneğinin 11 milyon kez indirildiğini fark etmeden milyonlarca kullanıcının gözetim altında tutulabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Uygulamaların çoğunluğu kullanıcıların kendilerini izlediklerini uyarmıyor. Kullanıcıları takip edebilmeleri için ihtiyaç duydukları şey, cihazın mikrofonuna erişim iznidir.

Milyonlarca Android Telefonlar Ultrasonik Casusluk İle Takip Edilebilir

Araştırmacılar, “Kullanıcının, arka planda mikrofon aracılığıyla ultrasonik sinyalleri dinleyen normal bir mobil uygulama yüklemesi gerekiyor” dedi. “Kullanıcı bu uygulamaları telefonlarına kurduktan sonra, ne mikrofonun ne zaman etkinleştirildiğini ya da şirket sunucularına hangi bilgilerin gönderildiğini göremiyorlar.”

Dinleme aracını yaratan şirket olan Silverpush, teknolojisinin hâlâ kullanılmakta olduğunu reddetti. Bir gizlilik ihtarını takiben, 2015 yılında yazılımı desteklemeyi durdurdu.

Silverpush’un kurucusu Hitesh Chawla Ars  Technica’ya “Müşteri gizliliğine saygı duyuyoruz ve gizliliğin şüpheli bir durumun olduğu iş merkezimizi kurmak istemiyoruz” dedi . “Yaşadığımız zaman bile, yazılımımız 10-12 uygulamadan daha fazla mevcut değildi ve 234 uygulamamızdaki varlığımızın olması ihtimali yok.

“Yeni  yazılımımızla etkinleştirildiğinde, sunucumuzda bir ping var, altı aydır herhangi bir etkinleştirme almadık” dedi.

Google, gizlilik politikasının, uygulamaların, müşteri verilerini nasıl topladıkları, kullandığı ve paylaştıklarını açıklamaları gerektiğini belirtti.

McDonald’s, pazarlamada İngiltere’de teknolojiyi kullanmadığını söyledi. Yorum için Krispy Kreme ile iletişime geçildi.

Kaynak:http://www.telegraph.co.uk/technology/2017/05/08/millions-android-phones-could-tracked-ultrasonic-spying-tool/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir