Minecraft’ta Serverler İçin En Önemli 5 Plugin

Ana Sayfa Haber Minecraft’ta Serverler İçin En Önemli 5 Plugin
Ebru Taş   Minecraft severleri ve oyuncuları için ikinci yazımızla sizlerle. Bu yazımızda Minecraft’ta arkadaşlarınızla oynadığınız serverlerdeki en önemli 5 plugin tanıttık. Önceki yazımızı okumak için MİNECRAFTANIZI KOLAYLAŞTIRACAK 10 MOD bağlantısına tıklayıp 10 modu öğrenebilirsiniz.

1-EssentialsX: Bu plugin serverlerde olmazsa olmaz. Bu plugin sayesinde en başta ışınlanma noktaları ve ev belirleme olmak üzere sayısız özellik kazanıyoruz. Plugin bizce en büyük özelliği warp. Warp bir noktaya ışınlanmamızı sağlıyor. Bu noktaları serverin adminleri belirliyor. Bu plugin ile örneğin serveriniz marketi ne ışınlanma yeri ayarlamak istiyorsunuz /setwarp market yazarak ışınlanma yerinizi ayarlayabilirsiniz. Oyuncularınız da /warp market yazarak istediğiniz ışınlanma bölgesine gider. Bu plugin ile serverinize /sethome ile ev ayarlama /home ile eve gitme /tpa ile tp atma ve bunun gibi oyununuzu kolaylaştıracak özellikler eklenir. Bu normal oyuncularınıza vereceğiniz özellikler iken serverinizdeki vip veya rehber kişilere vereceğiniz özellikler var. Serverinizdeki vip veya rehberlerin uçmasını ister misiniz? Onlara uçma yetkisini şu şekilde verebilirsiniz /fly oyuncununadı yazarak onlara fly verebilirsiniz. Aynı şekilde 4.sıradaki pluginimiz olan group manager ile yetki vererek /feed komutu ile sınırsız yemeğe sahip olabilirler.

2-World Edit: World Edit plugini ile serverinizde istediğiniz düzleştirmeleri, istediğiniz blok koyma işlemlerini ve daha bir sürü olan dünya düzenleme komutunu kullanabilirsiniz. Bu pluginin komutlarını kullanırken elimize tahta balta alıyoruz. Örneğin bir yeri düzleyeceğiz yerin en üst köşesine sol clik, en alt köşesine sağ clik ile tıklıyoruz ve //cut komutunu yazarak bölgenin 1 saniyede düzenlenmesini izliyoruz 🙂 Eğer bir yanlış yaptıysanız ise //undo komutu ile geri alıyoruz. Bir de istediğiniz yeri o blokla döşemeyi gösterelim. Yine en üst ve en alt köşeye birine sağ birine sol clikle tıklıyoruz ve //set istediğimiz bloğun item kodunu veya İngilizcesini yazıyoruz(örnek taş //set stone veya 1)ve entera tıklıyoruz. İşte bu işlem ile 1 saatlik düzlemeleri veya duvar çekmeleri 1 saniyede yapıyoruz.

3-World Guard ve Grief Prevention : Serverinizin marketini yaptınız ve o bölgeyi korumak istiyorsunuz bu pluginler ile korumanızı atabilirsiniz. Anlatmaya başlamadan önce World Guard daha çok admin özelliği sağladığı için adminler tarafında kullanılırken Grief Prevention oyuncular tarafından evlerini veya dükkanlarını korumak için kullanılır. Marketinizi veya istediğiniz bir yere nasıl koruma atacağınızı söyleyelim. İlk olarak istediğiniz yerin çapraz köşelerine yine birine sağ birine sol clik le tıklayın ve şu komutları sıra ile girin //expand vert , /region define korumaismi (örnek: /region define market). Korumanız tamamdır birde bu korumalarda pvp kapatmak var. Bunuda /region flag korumaismi pvp deny (örnek: /region flag market pvp deny) yapabilirsiniz. Oyuncular ise evlerin bir köşesine altın kürek ile sağ tıklayarak ve o köşenin 10 blok çaprazına sağ tıklayarak korumalarını atabilirler( korumalarını altın kürek ile genişletebilirler).

4-Group Menager: Group Manager bu pluginlerimiz bahsettiğimiz özelliklerini yani yetkilerini oyuncularımıza vermemizi sağlıyor group manager ile ilk başta bir grup açıyoruz bu grubumuz normal oyuncular için olsun. Aşağıda anlattıklarımızı okuyarak yetkilerinizi verebilirsiniz:

/mangadd grupismi(örnek /mangadd oyuncu ) bu komutla grup oluşturuyoruz.

/mangaddp grupismi pluginismi.komut (örnek /mangaddp oyuncu Essentials.warp) ile yetki verebilirsiniz.

/manuadd oyuncuismi grupismi (örnek /manuadd  webhakim oyuncu ) ile o gruba kişi ekleyebilirsiniz.

Son olarak da oyuncuların başlamasını istediğiniz grubu plugin dosyasındaki groups.yml dosyasından oyuncu grubunun altındaki default:false yazan yeri default:true olarak değiştirin.

5-Vault: Bu plugin yüklemeniz yeterli. Bu plugini yükleyince diğer tüm pluginleri birbiriyle uyumlu hale getiriyor.

Pluginlerimiz bu kadardı son olarak da birkaç plugin daha öneriyoruz:

Para için : iConomy Recreation

Satmak almak için : QuickShop

Otomatik Eşya Silimi için :Clear lag

Son olarak da server’da tek kişi uyumak için ise plugine değil komut da ihtiyacınız var bu komutu internetten bulabilirsiniz. Bu komutu spawn bölgesinde kurmanız zorunludur.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir