Avrupa’da ve ABD’de HIV hastalarına müjde!

Ana Sayfa Genel Avrupa’da ve ABD’de HIV hastalarına müjde!
Yunus Emre İyitütüncü   AIDS’e yol açan virüs. HIV , bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa neden olur. Vücudu mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi çalışmadığında, mikroplar daha kolay hastalığa neden olabilir.

HIV yetişkinler için antiretroviral tedavi olarak bilinen AIDS ilaçları gelişmelere ABD ve Avrupa ‘sayesinde 10 yıl içinde arttı, araştırmacılar Perşembe günü açıkladı.

Bu, birçok hastanın Lancet tıp dergisinde yayınlanan araştırmalara göre, HIV olmayan kişilerce yaşayabileceğini umuyor .

Bilim adamları, iyileştirmelerin muhtemelen daha zayıf toksik ilaç kombinasyonlarına geçişi, ilaca dirençli HIV  enfekte olmuş insanlar için daha fazla uyuşturucu seçeneği ve tedaviye daha iyi uyum göstermesinden kaynaklanacağını belirtti.

Britain Üniversitesi  Bristol’teki araştırmaya öncülük eden Adam Trickey, “İngiltere’de Bristol Üniversitesi’nde araştırma yapan Adam Trickey, HIV enfeksiyonuyla ilişkili sağlık sorunlarının taranması, önlenmesi ve tedavisi ile birlikte geliştirilmiş HIV tedavilerinin nasıl ömrünü uzatabileceğine ilişkin  başarı öyküsünü gösteriyor.

Antiretroviral tedavi veya ART ilk olarak 1990’ların ortalarında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. HIV virüsünün replikasyonunu bloke eden üç veya daha fazla ilacın bir kombinasyonunu içerir. Bu, HIV’in neden olduğu bağışıklık sistemindeki hasarları önlemeye ve onarmaya yardımcı olur ve ayrıca hastalığın yayılmasını önler.

Avrupa'da ve ABD'de HIV hastalarına müjde!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) şu anda, ART’nin önemine vurgu yapıyor.

Araştırmacılar 1996 ve 2010 yılları arasında ART başlayan HIV ile 88.504 kişiyi kapsayan 18 Avrupa ve Kuzey Amerika çalışmalarını inceledik.

2008-2010 yılları arasında tedaviye başlayan daha az kişi ilk üç yıl boyunca 1996-2007 yılları arasında tedaviye başlayanlara kıyasla daha erken öldü.

Trickey’nin ekibi, AIDS’e bağlı ölümleri özellikle incelediğinde, 1996 ve 2010 yılları arasındaki tedavi esnasındaki sayısı zamanla azaldı çünkü muhtemelen daha modern ilaçların bağışıklık sisteminin iyileştirilmesinde daha etkili olduğu söyleniyor.

 Araştırmacılar 1996 ve 2013 yılları arasında, HIV tedavisi 20 yaşındakiler yaşam süresi kadınlar için dokuz yıl ve Avrupa Birliği ve Kuzey Amerika’da erkekler için 10 yıl arttığını söyledi.

Bu, 2008’den itibaren ART’ye başlayıp iyi yanıt veren 20 yaşında bir kişinin yaşam beklentisinin, genel nüfusun – 78 yıllık yaşam beklentisine yakın olacağını göstermektedir.

Fakat iyileşmeler, HIV taşıyan herkes de görülmedi. Örneğin, ilaç enjekte ederek enfekte olmuş kişilerin yaşam beklentisi diğer gruplarda olduğu gibi artmadı.

Trickey, yüksek riskli gruplara odaklanılması için önleme ve tedavi çabalarına duyulan ihtiyacın altını çizdi.

http://www.telegraph.co.uk/science/2017/05/11/modern-drugs-give-hiv-patients-extra-10-years-life-expectancy/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir