Mouse DPI değeri ise mouse duyarlılığı ve hassasiyetini ölçmek için kullanılan bir değerdir.

DPI, mouse’un okuyacağı nokta anlamına gelmektedir. Mesela bir farede DPI ne kadar yüksek olursa bilin ki o fare noktaları çok daha iyi okuyabiliyor demektir.

Mouse DPI Nedir?

Mouse DPI Nedir

# DPI (dots per linear inc) kelimesinin Türkçe açılımına baktığımız zaman karşımıza “inç başına düşen doğrusal nokta sayısı” kavramı çıkar.

Bu da Mouse’un bir inç (2.54 cm) hareket ettirildiğinde kaç tane nokta okuyabileceği anlamına gelir.

Yani bir Mouse’un DPI değeri ne kadar yüksekse hassasiyeti ve Mouse imlecinin ekranda yenilenme hızı da o kadar fazla olur. Bu işleme ise dpi denir.

Mouse DPI değeri ekran çözünürlüğü ile de alakalı bir durumdur. Günümüzde artık hepimiz standart 21 inç monitörlerin yerine 24 inç ve +2K çözünürlüğe sahip monitörlerde oyun oynamak istiyoruz.

Ekran çözünürlüğünün yüksek olduğu senaryolarda Mouse DPI değerinin de yükselmesi gerekir. Aksi takdirde Mouse imlecini ekranın solundan sağına tek hamlede sürüklemek mümkün olmayacaktır.

Ancak standart bir kullanıcıysanız ve nişan alma gibi hassasiyet gerektiren oyunlar ile pek aranız yoksa üstelik yüksek çözünürlüğüne sahip bir monitör de kullanmıyorsanız Mouse DPI değerinin yüksek olması gündelik kullanımınıza pozitif katkı yapmayacaktır.

# Genelde Mouse DPI değeri 400 veya 800‘den başlıyor. Yani diyelim G102 var elinizde, bu mouse ilk taktığınızda 800 ile başlayacaktır. Tabi bu genelde olan bir durum.

Eğer yazılımda farklı bir ayar yaptıysanız, 400 ile de başlayabilir, 1600 ile de. Genelde Razer Ultimate, Steelteries ve Logitech kullanılıyor. Bu fareler için ortalama değer 400 veya 800 oluyor.

Mouse DPI Değeri Nasıl Değiştirilir?

Birçok kullanıcının merak ettiği konulardan biri de sahip olduğu Mouse’un DPI değerinin değiştirilip değiştirilemeyeceğidir.

Bu sorunun cevabını kısaca vermek gerekirse, evet, Mouse DPI değerini değiştirmek hem yazılımsal hem de donanımsal olarak değiştirmek mümkün.

Yazılımsal Olarak DPI Değeri Değiştirme

Windows, Linux veya Mac fark etmeksizin Mouse’un yenilenme hızını yazılımsal olarak değiştirebilirsiniz. Bu işlem daha yüksek çözünürlüğe sahip bir Mouse’a sahipmişsiniz hissi yaratacaktır ve Mouse hızınız artacaktır.

Windows’ta Mouse DPI Hızı Artırmak İçin:

Adım 1: Denetim Masası’nı açın ve sağ üstte yer alan arama alanına “Fare” yazın.

Adım 2: Altta beliren “Fare” menüsünden “Fare ayarlarını değiştir” alanına tıklayın.

1 3

Adım 3: Açılan ekranda “İşaretçi Seçenekleri” sekmesine tıklayın ve gelen ekranda işaretçi hız ayarını en sağa getirin. Bu işlem Mouse imlecinin hızını artıracaktır.

2 3

Donanımsal Olarak DPI Artırma

Donanımsal olarak DPI değiştirme işleminin yapılabilmesi için Mouse’unuz bu özelliği destekliyor olması gerekir. Özellikle de oyuncu Mouse grubunun hemen hemen hepsinde üzerinde “DPI” yazılı bir tuş bulunur.

Bu tuş, Mouse DPI değerini anında değiştirerek farklı oyun ve ekran senaryolarına anında adapta olmanızı sağlar. Örneğin standart bir oyun sahnesinde düşük DPI tercih ederken, hassasiyetin arttığı nişan alma sahnelerine geçildiğinde DPI tuşuna basarak anında geçiş yapılabilir.

Mouse DPI Sınıflandırması

Her Mouse grubunda kullanım amacına göre varsayılan bir DPI değeri vardır. Örneğin piyasada 40 – 100 TL arasında satışa sunulan standart mouse’ların DPI değerleri 600 – 800 arasındadır. Orta segment olarak tabir edilen mouse’larda ise bu değer 1000 – 2000 arasında değişir.

Oyunculara hitap eden özel Mouse’larda ise DPI seçeneği 2000 ile 3500 arasındadır ve bu bu Mouse’lar genellikle farklı DPI değerlerine geçmeyi sağlayan bir tuşa sahiptir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER