Şehit olan Azerbaycanlı Mübariz İbrahimov ülkesinde milli kahramanı ilan edildi. Ermenistan bu saldırı karşısında bütün komutadaki herkesi değiştirdi. Yaşadıkları bozgundan sonra Ermenistan, şehadet şerbetini içen Mübariz’in cenazesini Azerbaycan Devleti’ne 2 ay teslim etmemiştir.

Mübariz İbrahimov Kimdir?

mubariz ibrahimov kimdir kisaca

Mübariz İbrahimov, 7 Şubat 1988 yılında Azerbaycan’ın Bilesuvar kazası Ali abad köyünde doğdu. 1994 tarihinde Ali abad köyü Şehit M. Piriyev ilkokulunda okudu.

2005 yılında orta öğretimini bitirdikten sonra askeri görevini yerine getirmek için orduya çağrıldı. Askeri hizmetini Azerbaycan İçişleri Bakanlığına bağlı Özel Kuvvetler Birliği’nde yaptı.

2007 senesinde askerlik görevini çavuş olarak tamamladı. Daha sonra kısa dönemde sivil işlerde çalıştıktan sonra 2009 senesinin ağustos ayında uzman çavuş oldu. Terter kazasının askeri birliklerinde hizmet etmiştir.

Uzun Gece Başlıyor!

19 Haziran 2010 yılında gece saat 23.30 sularında birlikleri dahil hiç kimseye haber vermeden ayrılan Mübariz İbrahimov, ”Şehit olursam üzülmeyin. Vatan sağolsun” diye bir mektup bıraktı.

Tek başına çıktığı yolda yaklaşık olarak 1 km mayın döşeli sınırı aşarak, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin bulunduğu karakola baskın düzenledi. Burada İbrahimov 45 Ermeni askerini öldürdükten sonra takviyeye gelen düşman askeri ile 5 saat boyunca çarpıştı ve sabaha karşı ise hayatını kaybetti.

Azerbaycan’ın “Milli Halk Kahramanı”azerbaycan kahramanı

Uzman çavuş Mübariz İbrahimov şafak vaktinde şehit olur. Azerbaycan Devleti, uzman çavuş Mübariz İbrahimov’u milli kahraman ilan eder.

Diğer yandan Ermenistan yaşadığı şoku atlatamazki komuta kademisini tümüyle değiştirir. Olaydan o kadar etkilenmişlerdi ki, Şehit Mübariz’in cenazesini Azerbaycan Devleti’ne 2 ay boyunca teslim etmemiştir. Dahası Ermeniler, Mübariz İbrahimov’un cesedinden bile korkmuş olmalılar ki ellerini ve ayaklarını bağlamışlardır.

Azerbaycan Gençlerine Örnek Oldu!

Mübariz İbrahimov kimdir

Azerbeycan gençleri şehit Mübariz İbrahimov’u örnek alıyor. Azerbaycanlı gençler ile yapılan sohbetlerde Milli Kahraman Mübariz İbrahimov‘dan gururla bahsettikleri, Azerbaycan’ın böylesine vatan ve millet sevgili ile yanıp tutuşan gençlere her zaman ihtiyaç duyduklarını belirttiler.

İbrahimov ailesine özellikle anne ve babasına böylesine muhteşem bir evlat yetiştirdiği için minnettar olan gençler, Azerbaycanlı her vatandaşın ve gencin vatanını kurtarmak için hiçbir şeyden çekinmemesi gerektiğini vurguladılar.

Konu açıldığında yada soru sorulduğunda şehide rahmet dileyerek söze başlayan gençler, onun şehit edilişinin bütün Azerbaycan’ın her karışında büyük etki bıraktığını ve büyükten küçüğe herkesin onu örnek aldığını belirttiler.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER