Muharem ayı bildiğiniz üzere en kutsal aylardan gecelerden biridir. Gerek ayette geçmesi ile, gerek hadislerde çokça bahsedilmesi vesilesi ile çok önemlidir. Bu yüzden vatandaşlarımız çokça Muharrem Ayı İlk Gecesi Yapılacak İbadetler, Muharrem Ayında Okunacak Dualar, Muharrem ayı ile ilgili hadisler, ayetleri sıkça  araştırmaktadır, sizler için akılda soru işareti kalmayacak şekilde derledik.

Muharrem Ayı İftar Saatleri

Muharrem Ayı İlk Gecesi Yapılacak İbadetler

Peygamberimiz Muharrem ayının 9 ile 10. yada 10 ile 11. günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Diğer yandan ise  Muharrem ayının sadece 10. gününü oruçlu geçirmek mekruhtur.

Aşure günü oruç tutulması Yahudilere benzeme endişesi ile mekruh görülmüş, Muharrem ayının 10. günü ile birlikte 9. veya 11. günününü de oruçlu geçirmek tavsiye edilmiştir.

Peygamberimiz SAV. Muharrem ayının sadece 10. günü oruç tutmamıştır (Tirmizî, “Savm”, 50). Ayrıca  “Muharremin 9. ve 10. günü oruç tutunuz. Yahudilere muhalefet ediniz” buyurmuştur.

Hz. Muhammed (S.A.V) Muharrem ayı orucuyla ilgili şöyle buyurmuştur; “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur…” (Müslim, “Sıyâm”, 202) “Aşure günü orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah’tan umarım.” (Tirmizî, “Savm”, 48)

Hazreti Aişe (r.ah) İslâm öncesinde, Mekke halkının oruç tutmakta olduğu aşure gününde peygamberimizin de oruç tuttuğunu bildirmektedir.

Allah Rasulü Medine’ye hicret ettikten sonra da bu orucu tutmuş ve müminlere de 10. günü ile birlikte, bir gün öncesi veya sonrası ile oruçlu olmalarını tavsiye etmiş.(Ahmed b. Hanbel, VI, 244) .

Muharrem Ayı İlk Gün Orucu

Peygamberimiz Muharrem ayının 9 ile 10. yada 10 ile 11. günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Peygamberimiz (s.a.s.) Muharrem ayının sadece 10. günü oruç tutmamıştır (Tirmizî, “Savm”, 50) ve “Muharremin 9. ve 10. günü oruç tutunuz. Yahudilere muhalefet ediniz” buyurmuştur.

Muharrem Ayı İlk Gecesi Yapılacak İbadetler

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yer alan paylaşımında, mübarek gün ve gecelerde farz, vacip hükmünde bağlayıcı özel bir ibadet bulunmuyor.

Sahih kaynaklarda ise Muharrem ayına özel nafile namazı olduğuna dair de herhangi bir rivayet yoktur. Mübarek gün ve gecelerde kaza namazları olanların öncelikle kaza namazlarını kılmaları gerekmekte, Kur’an okumak ve zikir ve salavatla meşgul olmak unutulmamalıdır.

Muharrem ayı içerisinde oruç tutmak müstehabtır. Muharrem ayının başında, sonunda veya ortasında (13, 14, 15’inci günlerinde ya da 9, 10 veya 10 ve 11’inci günlerinde) oruç tutulabilir.

Resûl-i Ekrem (s.a.s.) de ”Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allah’ın ayı Muharremde tutulan oruçtur. Farzlar dışında en faziletli namaz da gece namazıdır.” şeklinde buyurmuştur.

Muharrem ayının birinci gününde akşam ve yatsı arasında yani zilhicce’nin son gününü, Muharrem’in birinci gününe bağlayan gecesi 2 rekat namaz kılınır.

Muharrem Ayı Nedir Kısaca

Bugün hicri yıl başı. Hicri takvime göre 1 Muharrem yılbaşı olarak kabul ediliyor. Hicri 1435 yılına girildi. Şehrullahi’l-Muharrem olarak meşhur olan, yani Allah’ın ayı Muharrem olarak bilinen Muharrem ayı, diğer yandan ise İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.

Aşure Günü ise Muharrem’in 10. günüdür. Aşure Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenab-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır.

Muharrem ayının bu günlerinde oruç tutmak çok faziletlidir. Muharrem ayı Hicri takvimin birinci ayıdır. Onuncu günün de ismi, Aşure’dir. Tarihi kaynaklara göre milattan çok önce Arap, İsrail ve Fars milletleri tarafından, Muharrem ayının Aşure günü, kutsal kabul edilen ortak bir değerdir.

Muharrem ayındaki bugünün değerini ve kutsallığını, anlatıyor:

Aşure günü 10 peygambere verilen 10 ihsan ve ikram:

1- Hz. Musa’nın denizi yarması üzerine Firavun ile ordusunun sulara gömüldüğü.

2. Hz. Nuh’un Cudi Dağı’nın üzerine gemisini demirlediği.

3. Hz. Yunus’un balığın karnından kurtulduğu.

4. Hz. Âdem’in tövbesinin kabul edildiği.

5. Hz. İsa’nın dünyaya gelip semaya yükseldiği.

6. Hz. Yusuf’un kardeşlerinin attığı kuyudan çıkarıldığı,

7. Hz. Davud’un tövbesinin kabul edildiği,

8. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in doğduğu,

9. Hz. Yusuf’un hasretinden dolayı gözleri kapanan Hz. Yakub’un görmeye başladığı,

10. Hz. Eyyûb’un hastalığından şifaya kavuştuğu,

MUHARREM AYI İLE İLGİLİ HADİSLER

1- (Nafile oruç tutacaksan, Muharrem ayında tut! Çünkü o, Allahü teâlânın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, O günde Allahü teâlâ geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün, tevbe edenlerin günahlarını da affeder.) [Tirmizi]

2- Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma’dır.) (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allahü teâlânın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır.) [Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai]

3- Aşure adlı tatlının menşei de buna dayanır. Gemidekiler o günü kutlamak istemişler ve geminin ambarında arta kalan erzakı karıştırıp bir aş pişirmişler. İşte aşûre pişirme âdeti buradan kalmıştır. Yine Âdem (a.s.)`in tövbesinin bugünde kabul edildiği, Hz. İbrahim`in bugünde ateşten kurtulduğu, Hz. Yakub`un, oğlu Hz. Yusuf`a bugünde kavuştuğu kaynaklarda kaydedilen rivayetler arasındadır.

4- Muharrem orucu Kur’an-ı Kerim’deki Araf Suresinin 142. ve Fecr Sûresinin ikinci ayet-i kerimesinde de belirtilir. “…Musa ile otuz gece için vaadleştik. ve bunu, bir on ekleyerek tamamladık. Böylece Rabbinin belirlediği süre kırk geceye ulaştı. Musa, kardeşi Harun’a dedi ki: Toplulum içinde benim yerime sen geç,barışcı ol, bozguncuların yolunu izleme!” Araf Suresi 142.

MUHARREM AYI MESAJLARI 2021

  • Yarabbi bizleri sana layık kul, efendimize layık ümmet eyle. Her anımızı güzel ve anlamlı ile yaşamayı nasip et. Amin Mutlu hayırlı muharrem ayları olsun.
  • Bütün İslam Aleminin Ve Sadakat Aleminin Hicri Yeni Yılını Tebrik Eder, Hayırlara Vesile Olmasını Mevlamızdan Niyaz Ederim.
  • Yarabbi bizleri sana layık kul, efendimize layık ümmet eyle. Sana karşı daime şükreden bir kul olmayı nasip eyle.
  • Sağlık, huzur ve mutluluğunuz daim olsun. Rabbim, bütün hastalara şifa, dertlilere deva olsun. Zamanımızı en güzel şekilde değerlendirmeyi nasip etsin.
  • Allah’ım yeni yılda , İslamiyeti gerçek manası ile anlamayı ve layıkıyla yaşamayı tüm kullarına nasip etsin amin.

Muharrem Ayı ile ilgili Ayetler

Fecr Suresinin ilk beş ayetinde Rabbimiz şöyle buyuruyor;

1-Yemîn olsun fecr’e (şafak vaktine)!

2-Ve on geceye!(*)

3-Hem çifte ve teke!

4-Ve geçip giderken, geceye!

5-Bunda bir akıl sâhibi için (ibret alınacak) bir yemin (bu yemine lâyık hakikatler) vardır, değil mi?

6-Görmedin mi Rabbin, Âd (kavmin)e nasıl (azâb) etti? (*) Bu “on gece”nin Zilhıcce veya Muharrem aylarına âid olduğu veya Ramazan’ın son on gecesi olduğu rivâyet edilmiştir.

Ayetin yukarıdaki (*) tefsirinden de anlaşılacağı gibi bu konuda kesin bir bilgi yoktur. Fakat, Rabbimizin o on geceye yemin etmesi, bahsi geçen on günün mukaddes ve mübarek günler olduğunu gösteriyor.

2- Âşûre adlı tatlının menşei de buna dayanır. Gemidekiler o günü kutlamak istemişler ve geminin ambarında arta kalan erzakı karıştırıp bir aş pişirmişler. İşte aşûre pişirme âdeti buradan kalmıştır. Yine Âdem (a.s.)`in tövbesinin bugünde kabul edildiği, Hz. İbrahim`in bugünde ateşten kurtulduğu, Hz. Yakub`un, oğlu Hz. Yusuf`a bugünde kavuştuğu kaynaklarda kaydedilen rivayetler arasındadır. “… O gün ne insana, ne de cine suçu sorulur….” Rahman Suresi 39

3- Muharrem orucu Kur’an-ı Kerim’deki Araf Suresinin 142. ve Fecr Sûresinin ikinci ayet-i kerimesinde de belirtilir. “…Musa ile otuz gece için vaadleştik. ve bunu, bir on ekleyerek tamamladık. Böylece Rabbinin belirlediği süre kırk geceye ulaştı. Musa, kardeşi Harun’a dedi ki: Toplulum içinde benim yerime sen geç,barışcı ol, bozguncuların yolunu izleme!” Araf Suresi 142.

4- Kur’an-ı Kerim’in Bakara suresi’nin 183. ayeti Muharrem orucuna getirilen bir başka delildir.

Muharrem ayında yapılmaması gerekenler

Muharrem oruç’unda, yapılmaması gerekenler. Hz. Hüseyin’in susuz şehid olması anısına;

  • kurban kesilmez,tıraş olunmaz,
  • eğlence düğünlere ara verilir.

Akşamları kerbela olayını anlatan kitapler okunur,mersiyeler söylenir. Oruç sonunda kurban kesilir ve Aşure çorbası yapılıp dağıtılır. Bu kurban ve Aşure ise Kerbela’da İmam Zeynel Abidin’in kurtulması ve Ehl-i Beyt soyunun devam etmesinden dolayıdır

Muharrem ayı peygamberimiz tarafından da tutulmuştur. Peygamberimiz bu ay için; “Şehrullahi’l-Muharrem- Allahın ayı” yani İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır demiştir.

Âşura Günü ise Muharrem’in 10. günüdür. Âşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır.

Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir. “Âşûrâ, Kureyş kabilesinin Cahiliye döneminde oruç tuttuğu bir gündü. Resulullah da buna uygun hareket ediyordu. Medine’ye hicret edince bu orucu devam ettirmiş ve başkalarına da emretti. Fakat Ramazan orucu farz kılınınca kendisi Âşûrâ gününde oruç tutmayı bıraktı. Bundan sonra Müslümanlardan isteyen bugünde oruç tuttu, isteyen tutmadı.” ‘Buharı, Savm: 69.

Yine Tirmizî’de geçen bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır: “Âşura Gününde tutulan orucun Allah katında, o günden önce bir senenin günahlarına keffaret olacağını kuvvetle ümit ediyorum.” (6) “Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur” (7) hadis-i şerifi ise, bu günlerde tutulan orucun faziletini ifade etmektedir.

Muharrem Ayı Oruç Açma Duası

”Ey yüce Allah’ım bize bu Muharrem orucunu Kerbela Matemini tutmayı nasip ettiğin için sana hamd’u senalar olsun. Peygamberlerine salat ve selam olsun” amin.

Muharrem Ayında Okunacak Dualar

”Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Allah (c.c) Efendimiz Muhammed’e âline ve ashâbına salât u selâm eylesin! Allah’ım! Sen ebedîsin, Kadîm’sin, Evvel’sin. Fazl u ihsânın çok yücedir. Her şeyi kaplayan ve her şeyin sığınağı olan cömertliğin çok yücedir. Yeni yıl gelmiş bulunuyor.

Bu sene içinde bizi şeytandan, onun dostlarından ve ordularından korumanı istiyoruz. Şu dâimâ kötülüğü emreden nefse karşı yardımını istiyoruz. Sana yaklaştıracak şeylerle meşgul olabilmem için yardımını istiyorum, ey Celâl ve İkrâm Sâhibi olan Allah’ım! Allah, ümmî nebî Efendimiz Muhammed’e, âline, mübarek ve temiz ashâbına salât eylesin! Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.”

MUHARREM’İN 1. VE 10. GÜNLERİNDE OKUNACAK DUA

”Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Allah’ım! Sen ebedîsin, Kadîm’sin, dirisin, Kerîm’sin, Hannân’sın, Mennân’sın. Bu yeni sene içinde beni ilâhî rahmetten kovulmuş şeytandan korumanı istiyorum. Şu dâimâ kötülüğü emreden nefse karşı yardımını istiyorum. Yine Sana yaklaştıracak şeylerle meşgul olabilmem için yardımını istiyorum, ey Celâl ve İkrâm Sâhibi olan Allah’ım! Rahmetinle lutfeyle ey merhametlilerin en merhametlisi!”

muharrem ayinin ilk on gununde okunacak dua

muharrem ayı ile ilgili resimli sözler

muharrem ayi ile ilgili resimli sozler

muharrem ayi ile ilgili resimli sozler 2020

muharrem ayi ile ilgili resimli sozler 2020 yeni


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER