Muzun Faydaları ve Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa Nedir Muzun Faydaları ve Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?
  Pek çok kişinin severek tükettiği yiyecekler arasında yer alan muz, sadece tadı güzel olduğu için tüketilmesi gereken bir meyve değil. Muzun ve muz kabuğunun faydaları saymakla bitmiyor.

Muzun Faydaları ve Muz Kabuğunun Faydaları

Kemikler ve böbrekler için olukça yararlı olan B6 vitamini ile dolu olan muz sayesinde vücut bu vitamini fazlası ile alabilmektedir. Katarakt hastaları başta olmak üzere ultraviyole ışınlarına maruz kalan kişilerin de düzenli olarak muz tüketmeleri gerekir. Muzun faydalarından biri de bedende serotonin salgılanmaya yardım edecek olan triptofanın vücuda girmesini sağlıyor. Böylece kişiler kendilerini hiç olmadığı kadar sakin ve huzurlu bir şekilde hissetmeye başlıyorlar.

Oldukça faydalı olan muzun yalnızca içi değil aynı zamanda kabuğunda da pek çok farklı yarar bulunmakta.

1- Özellikle yaz aylarında pek çok kişi sivrisinek ısırıklarından şikayetçi oluyorlar. Böylesi durumlarda muz kabuğu ısırığın olduğu noktaya sürüldüğü zaman kaşıntı ve şişkinlik alınmış olacaktır.

muz kabuğunun faydaları

2- Ayrıca muz kabuğunun faydalarından bir diğeri de akneli ciltler içindir. Böylesi cilt sorunları ile karşı karşıya olan kişiler, muz kabuğunu kullanarak pürüzsüz bir cilde sahip olabilirler.

muz kabuğunun faydaları

3- Dizlerinin ağrısından şikayet eden kişiler, muz kabuğu ile dizlerini ovabilirler. Böylece ağrıda azalmalar kendini gösterecektir.

muz kabuğunun faydaları

4- Muz kabuğunda yer alan yağlar ve potasyum ayakkabı cilası olarak da kullanılabilir. Ayakkabılar silindikten sonra bir bez ile kurulanır. Böylece ayakkabılar oldukça parlak bir görünüme erişmiş olacaktır.

muz kabuğunun faydaları

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir