GarageBand uygulaması Apple’ın popüler bir müzik yapma programıdır. Ancak Windows için müzik yapma programı olan GarageBand’ı kullanamıyorsunuz. Bu durumda GarageBand benzeri programları kullanmak zorunda kalıyorsanız, sizler için en iyi Garageband bilgisayar uygulamalarını sıraladık.

GarageBand’ın yalnızca Mac bilgisayarları ve iOS cihazları için mevcut olması, birçok Windows kullanıcısını kendi müzik yapımını kaydetmek için programsız bırakıyor.

müzik yapma programı

Neyse ki, GarageBand’a bilgisayarınızda yükleyebileceğiniz benzer özellik sunan çeşitli alternatifler vardır. Bu uygulamalar GarageBand’dan daha iyi olduğunu ve müzik yapmak için daha özellikli olduğunu söyleyebiliriz. Garageband benzeri programlar listemize geçelim. Listemizde kaliteli 6 adet program bulunmaktadır.

LMMS (ücretsiz)

Açık kaynaklı bir müzik yapma programı

müzik yapma programı

LMMS programı, gönüllü bir geliştirme ekibinin, açık kaynak kodlu, çapraz platformlu bir müzik yapım paketi yapmayı taahhüt ettiği bir çalışmadır. Bu asil fikir harika bir yazılım getirdi ve görsel açıdan zevksiz bir kullanıcı arayüzü olmasına rağmen, ücretsiz bir windows müzik yapma programı için oldukça iyidir.

Çok çeşitli yazılım araçları, örnekleri ve efektleri önceden yüklenmiştir, böylece hemen uygulama ve çalışma sağlar.

Arayüz, yeni kullanıcıların çeşitli araç ve kitaplıkları nerede aramak gerektiğini anlamalarına yardımcı olmak için daha fazla şey yapabilirken, aletleri kullanmak ve örneklerle uygulamak oldukça kolay.

Mixcraft 7 (ücretsiz deneme sürümü var ama premium 89.95 dolar)

Müzik üreticilerinin gelişmesi için harika bir ilk adım programı.

garageband benzeri programlar

GarageBand’ın en popüler özelliklerinden biri, geniş ve çeşitli döngüler kitaplığıdır. Kullanıcılar, farklı enstrümanların ilmeklerini birbirlerine hoş geldiniz gibi gösterecek şekilde katlayarak, hızlı ve kolay bir şarkıyı kolayca oluşturabilirler.

Bir kısayol olabilir, ancak başlangıç ​​aşamasında olanların dijital müzik üretim sularına ayak basmaları için harika bir yoldur.

Mixcraft, benzer bir döngü seçimi sunar ve esas olarak, bir aceminin çok hızlı bir şekilde hızlanmasını kolaylaştıran sezgisel bir ortama sahiptir. En basitinden, kullanmak istediğiniz döngüleri tıklamanız ve sürüklemeniz yeterlidir ve Mixcraft, tempo ve anahtar gibi şeylerle ilgilenir. Denemek için bir yer olarak, Mixcraft, GarageBand’ı her yaş ve beceri düzeyine çeken bir kolay kullanım sunar.

Mixcraft, yeni başlayanlara başlamayı kolaylaştırırken, uzmanların çarpıcı hip hop atımlarından çarpılmış ağır metale kadar her şeyi yapmak için kullanabileceği gelişmiş eklentiler ve efektler için bir eksiklik yoktur.

Music Maker Jam (uygulama içi satın alımlarda ücretsiz)

Eğlenceli ancak sınırlı müzik üretim uygulaması.

en iyi müzik yapma programı pc

GarageBand’ı bir araç olarak kullanan kesinlikle çok sayıda müzisyen varken, birçok kullanıcı yazılımı müzikle oynamak için eğlenceli bir yol izliyor. Tam müzik üretiminden ziyade bu tür bir deneyimle daha fazla ilgileniyorsanız, Music Maker Jam, çeşitli türlerde kısa süre içinde müzik parçaları oluşturmanızı sağlar.

Burada kapsanan diğer yazılımların aksine, Music Maker Jam, Windows App Store‘dan ve Android ve iOS için ilgili mağazalardan indirebileceğiniz bir uygulamadır. Tahmin edebileceğiniz gibi, profesyonellerden ziyade rahat bir kullanıcıya hitap eder ve aerodinamik bir deneyim sunar. Dubstep‘ten elektrikli caz’a kadar her türden döngüyü seçebilir ve daha sonra bir şarkıyı oluşturmak, onları BPM ve ses düzeylerini ayarlamak için kullanabilir veya uygun gördüğünüz şekilde FX uygulayarak bunları bir ortama aktarabilirsiniz.

Bununla birlikte, bazı ciddi kısıtlamalar var. Sunulan çeşitli döngüler var, ancak sıfırdan beceriniz olmadan rakiplerine kıyasla biraz hafif görünüyor. Kitaplığınızı genişletmek için, uygulama satın alma işlemlerinde döngüler satın almanız gerekir; diğer benzer hizmetler ile karşılaştırıldığında paranızın karşılığı çok azdır. Music Maker Jam sizi bir öğleden sonra ağırlamaya devam edecek – ancak bu listedeki diğer yazılımların aksine, becerilerini ilk kullanımın çok ötesinde geliştirecek pek potansiyel yok.

Stagelight (Ücretsiz Deneme sürümü var ve 9,99 $ premium)

en iyi müzik yapma programı pc

GarageBand’ı bir Windows bilgisayarına yüklemek isteyen herkes Stagelight’ı deneyebilir. Bu yazılımın tasarımının Apple’ın sunumuna çok şey borçlu olduğu açıktır; ancak bu paketin güçlü temel üzerine nasıl inşa edileceği konusunda kendi fikirleri olmadığını söylemek mümkün değildir.

Stagelight, diğer benzer paketlere göre dijital müzik üretimine biraz farklı bir yaklaşım getiriyor ve genelde canlı mod olarak bilinen arayüz üzerinde odaklanıyor. Bazı elektronik sanatçılar tarafından canlı performanslarında kullandıkları, kafesleri iyi görmek için farklı döngüleri ve ses kliplerini birlikte test etmenin bir yolu. Stagelight’ın durumundaki canlı mod, stüdyoda da yararlıdır – Linkin Park’taki Mike Shinoda, yazılımla ilgili bir blog yazısında gösterdiği gibi. Kullanıcılar anında arasında dolaşmak için bir dizi döngü bir araya getirebilir, oynamak gibi kendi döngülerinin üzerine bile kayıt yapabilirler. Bu, şarkıyı hızlıca eskiz yapmanın yanı sıra çok eğlenceli hale getiriyor.

Stagelight’ın en büyük dezavantajı görsel tasarımı. Uzaktan, oldukça kaygan bir minimalizm parçasıdır, ancak uygulamada belki de kendi iyiliği için biraz seyrektir. Bununla birlikte çekirdek işlevsellik gerçekten çok iyi. Hemen hemen herkes, bu yazılımı açıp birkaç dakika içinde müzik yaratabilir.

FL Stüdyo (Ücretsiz Deneme sürümü var ve 99 $ premium)

basit müzik yapma programı

Eskiden Fruity Loops olarak bilinen yazılıma bir halef olan FL Studio, mevcut en yaygın kullanılan dijital ses iş istasyonlarından biridir. GarageBand gibi bir şeyle dişlerini kesmiş olabilecekleri için mükemmel bir ara seçimdir, ancak şimdi biraz daha derinlikte bir paket istiyor. İster kendiniz veya başka bir süit ile birlikte kullanıyorsanız, FL Studio düşük beceri düzeylerinden uzmanlara kadar geniş bir kullanıcı yelpazesine hitap eder.

FL Studio, geniş işlevselliği çok basit bir iş akışı ile dengeler şekilde karşılaştırılabilir diğer yazılımlardan ayırır. Güzel bir kullanıcı arayüzü, fiziksel stüdyo yazılımının görünümünü sunar, ancak yaptığınız işe dikkat etmemek çok gösterişli değildir. Bu program gerçekten müziğinizin niteliğine girmenize izin verdiği için çalışma alanınız karmaşık hissetmeden ne kadar bilginin görüntülenebileceğini çok etkileyicidir. İster bir synth’in özelliklerini ayarlamak istiyorsanız veya kayıt tekniğinizi, kullandığınız enstrümantasyon ve stile uyacak şekilde özelleştirmek istiyorsanız, deneyiminizi kişiselleştirmenizi kolaylaştıran birçok seçenek sunuluyor.

Reaper ( Ücretsiz Deneme sürümü var ve 60 $ premium )

müzik yapma programı

Müzik yaratmayı herkes için erişilebilir hale getirme girişiminde çok sayıda uygulama ve program bulunduğu halde, en üst düzeyde üretim çok karmaşık bir yazılım gerektiriyor.

Reaper, uzman kullanıcıya müziğini nasıl yaptıkları konusunda çok seçenek veren bir pakettir, ancak işlem boyunca size çok fazla yardımcı olmaz. Programı açtığınızda belirli bir bilgi seviyesi varsayılır. Buna sahip değilseniz, değerli bir şey üretmeniz biraz zaman alabilir.

Reaper’ın dijital ses iş istasyonları alanında büyük isimler üzerinde sahip olduğu avantaj, fiyattır. Cubase, Ableton ve Pro Tools gibi rakiplerin genellikle yüzlerce dolara malolduğu halde, Reaper’ın temel lisansı kişisel kullanım için yetersiz 60 dolar. Uzlaşma, yazılımın, diğer paketlerin yaptığı çok sayıda sanal enstrüman ya da örneği içermediğidir; bunların önemi, kullanıcıya ve yaptıkları müzik türlerine bağlı olarak değişecektir.

Reaper kesinlikle güçlü bir yazılım parçasıdır, özellikle fiyatını düşündüğü için. Bu, gerçek işi yapmak isteyen müzisyenler için profesyonel dereceli bir cihazdır ve öğrenmeye istekli iseniz mükemmel bir iş çıkarır.

Gerçekten bu işi yapmaya hevesliyseniz, bu programlardan hem makul fiyatı olan hemde profesyonellerinde tercih ettiği Reaper işinizi fazlasıyla görecektir. Kullanmayı öğrendiğinizde Garageband gibi olmasada büyük keyif vereceğinden şüpheniz olmasın.


Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

ali atager 2 sene önce

hıh hadi ama