Nefes aldıracak vergi yapılandırması, müjdesinden sonra çalışmalar yapılmaya başlanıldı. Bilindiği üzere geçen yıllarda da yapılandırmalar yapılmıştı, bizde genel olarak araştırdık.

Bu arada AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da yeni yapılandırma için ”Geçmişte yaptıklarımız var. Onlara benzer olacak. Teknik kısımlar devam ettiği için, komisyon aşamasına tekliflerimizi vereceğimiz zaman gelişmeleri paylaşacağız” açıklamasını yapmıştı.

Covid-19 sebebi ile vergi ve prim borçlarını ödeyemeyenler veya erteleyenler için AK Parti vatandaşlara kolaylık sağlayacak yapılandırmayı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Önceki Dönemde Yapılandırma Kapsamında Neler Vardı?

Hangi Borclar Taksitlendirilecek Iste Ornekler

Geçen yıllardaki vergi yapılandırmasında çok kapsamlı çalışmalar yapılmıştı. KDV’den MTV’ye, Prim borçlarından, askerlik para cezasına yapılandırma kapsamına alınmıştı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un açıklamasına göre de geçmişte yapılan yapılandırmalara benzer bir çalışmanın söz konusu olduğu gerçeği ortaya çıktı.

Geçmişte Hangi Borçlar Yapılandırılmıştı?

Gecmiste Hangi Borclar Yapilandirilmisti

1- Katma Değer Vergisi 

2- Emlak Vergisi

3- Gelir Vergisi 

4- Çevre ve Temizlik Vergisi

5- Motorlu Taşıtlar Vergisi 

6- SGK

7- Askerlik para cezası 

8- Trafik cezaları

9- Bağ-Kur prim borçları

10- İdari para cezaları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları

11- Su borçları

12- Öğrenim kredisi borçları 

13- Ödenme imkânı ortadan kalkmış isteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası prim borçları ve bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

14- Özel nitelikli inşaatlar ile ihale konusu işlerle ilgili eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

Ödemeler Nasıl Olacak?

vergi yapilandirmasi

Geçmiş dönemdeki yapılandırmalarda ister peşin ister taksitle ödeme imkanı sağlanmaktaydı. Ayrıca taksitle yapılan ödemeler için 6, 9, 12 ve 18 seçenekleri verildi. Son olarak ise bu ödemeler 2 ayda bir gerçekleştirildiği için 36 aya kadar vadeye yayılmıştı.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!