Dilden dile dolaşan Nirvana, gerçekten de ulaşılabilir mi ulaşılamaz mı? İşte tam olarak bunun izini süreceğimiz yazımızda, bu deyimin ya da kelimenin nereden geldiğine, hangi anlamlara geldiğine ve nirvana ne demek bu konulara değineceğiz.

Nirvana nedir tüm yönleri ile yanıtlamaya çalışacağız. Hazırsanız hemen başlayalım.

Nirvana Ne Demek?

Hint Teozofisi’nde ve Mistisizm’de önemli bir kavram olarak karşımıza çıkan Nirvana ne demek, mutluluğun izini sürmek olarak kabaca tarif edilebilir.

Kelime anlamı olarak ise Sanskritçe: Nirvāna, निर्वाण) olarak Dünya kamuoyunu meşgul eden kelimenin “dışarı” anlamına gelen Nir kökünden ve “esmek, üflemek, dışarı atmak ya da çıkarmak” anlamına gelen Va ekinden oluştuğunu ve birlikte kullanımı ile “Sıkıntıdan Kurtulmak” anlamına geldiğini söylemek gerekir.

nirvana ne demek

Nirvana kelimesi, Dünya gündemine düştüğü ilk günden itibaren, üzerinde çok fazla durulmuş bir konu olagelmiştir. Önceleri sadece Yoga Mistiszmi ile birlikte kullanılırken, 20. Yüzyılın son çeyreğinde birkaç akım ile doğrudan ilişkilendirilmesinden dolayı, kendi kendine bir felsefi görüş ya da bakış açısı olarak anılmaya başlanmıştır.

Esasında, hangi akımın temel mihenk taşı olduğu ya da hangi akımlardan doğrudan etkilendiği çok da önemli olmayan Nirvana, hayatta ki tüm olumsuzlukları bir kenara bırakıp, yaşamın olumlu yönleri ile mutlu olmayı başarabilmiş bir kahraman olan Pollyanna ile de özdeşleştirilebilir.

Nirvana, tek başına kullanımından çok, Nirvana’ya ulaşmak şeklinde kullanılmaktadır. Ve bu da mutluluğa ulaşmak ve bunların yöntemleri şeklinde bir görüşü ortaya çıkarmıştır.

Dilerseniz şimdi de sizlere Nirvana’ya nasıl ulaşabileceğinizi açıklamaya çalışalım. Umarım hali hazırda zaten Nirvana’ya ulaşmışsınızdır. Ve yine umarız, bu yazıyı okuyan değerli okuyucularımız da, Nirvana’ya en yakın zamanda ulaşır!

Nirvana’ya Ulaşmak Ne Demek?

Budizm’e göre Nirvana’ya ulaşmak, tüm olumsuzlukları kafadan atmak ile başlar. Ve yine Buda’ya göre Nirvana’ya ulaşmak için 3 temel argüman gereklidir:

nirvana ne demek

1.si Doğrudan Şaşmamak

Gerçekten de bu Nirvana’ya ulaşmanın en temel kuralıdır. Ve bu kural diğer tüm olguları doğrudan etkiler. Yalan üzerine kurgulanmış bir yaşamın, ileriki dönemlerde farklı bir perspektife bürüneceği ve bunun da kişinin karakterini bu doğrultuda şekillendirebileceği anlamına gelebilir.

Nihayet, kişi bundan sonra hayatının büyük bir bölümünü bu yalanı sürdürmek üzere kurgulamak zorunda kalır. Ve bu da ileride iç huzuru büyük ölçüde olumsuz etkiler. Yani, Nirvana’ya ulaşmak istiyorsanız, asla yalan söylemeyin!

2.si Yaptıklarınızdan Değil, Yapmadıklarınızdan Pişmanlık Duyun!

Esasında bu, Nirvana ile çatışan bir olgu olarak görülebilir. Ama burada ki yapılmayanların, olumlu şeyler olduğunu söylemek gerekir. Yani, yapmadığınız ya da yapamadığınız iyiliklere üzülmeniz gerekir. Ve derin bir pişmanlık ile birlikte, bir sonra ki olayda iyi şeyler yapmanız gerektiği sonucu çıkar.

3.sü “Ben’i“ Yok Sayın!

Hayatın merkezine asla kendinizi koymayın. Ve hayatınızın merkezine, sevdiklerinizi ve değerlerinizi koyun. Böylelikle siz bu dünyadan gittiğinizde, merkezdekiler var olmaya devam edecektir. Ve bu sayede hayatınız daha güzel ve daha huzurlu geçer, diyor Nirvana.

İşte tüm bu 3 aşamayı takip ettiğinizde, esasında Nirvana’ya ulaşmak için adım atmış olursunuz. Yani, Nirvana’ya ulaşmak için daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır.

Pozitif düşünme, çok konuşmama, saygı ve sevgi gibi daha bilinen ama ihmal edilen kavramları da Nirvana’ya ulaşmak için basamak olarak kullanabilirsiniz.

Yani daha sığ bir Nirvana’ya Ulaşma perspektifi çizeceksek olursak; Hayatın tüm yönleri ile olumlu tarafını düşünmeniz ve mutluluğa ulaşmanın yollarını aramanız ve de doğal olarak bunları hayatınıza tatbik etmeniz, sizin de bir Nirvana yolcusu olduğunuz anlamına gelecektir.


Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 9 ay önce

Bir makaleye bir kitabı sığdırmışsınız. Tebrikler, en çok da teşekkürler. Keşke diyorum, bu kelimeyi olur olmaz yerlerde kullanmasalar.