Koronavirüs ile birlikte dünya genelinde ekonomik sıkıntılar baş gösterdi. Ülkemizde bundan doğal olarak etkilendi. Diğer yandan ise bu kapsamda devletimiz gereken tedbirleri almaya devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un normal çalışma düzenine geri dönen iş yeri ve kişilere verileceğini açıkladığından sonra Normalleşme Desteği nedir? Normalleşme Desteği başvurusu nasıl yapılır?

Normalleşme Desteği SGK tarafından başvuran iş yerlerine tanımlama yapılarak sağlanacak. Normalleşme Desteği ne kadar, kimler başvurabilir, tüm detaylarına haberimizde bakalım.

Normalleşme Desteği Nedir?

Normallesme Destegi basvurusu nasil yapilir

Normalleşme Desteği 1 Temmuz 2020 tarihine kadar kısa çalışma ödeneği almak için başvurmuş özel sektör iş yerlerinde çalışan sigortalı çalışanların, nakdi destek ücreti veya kısa çalışma ödeneği aldıkları halde normal çalışma düzenine geçmeleri ile verilen ödemedir. Bu arada işverenlerin normal çalışma düzenine geçtiğini bildirmesi gerekir.

Normalleşme Desteği Ne Kadar?

Normallesme Destegi Nedir

Covid-19 salgını döneminde işverenlerin ve çalışanların mağdur olmaması ile verilmeye başlanan kısa çalışma ödeneğinin hemen ardından Normalleşme Desteği ne kadar olacağını Bakan Selçuk yaptığı açıklamada: “Normal çalışma düzenine geçen çalışanın, kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısının 30 gün olması durumunda, işverenlerin SGK’ye ödeyecekleri primlerden 1.103,63 lira mahsuplaşma yapılacaktır.” açıklamasını yaptı.

Normalleşme Desteğine Başvuru Nasıl Yapılır?

Normallesme Destegine Basvuru Nasil Yapilir

Normalleşme Desteği 25 Ağustos tarihinde SGK tarafından tanımlama yapılacak. Bakan Selçuk işlemlerin SGK ekranından yapılacağını belirtti. Normalleşme Desteğine başvuru yapmak için www.sgk.gov.tr üzerinden giriş yaparak öncelikli olarak şu sırayı takip ederek; e-SGK / İşveren / İşveren Sistemi / Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama ekranında yer alan ‘7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği’ Normalleşme Desteği başvuru yapılabilir.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!