Computex Taipei 2017’de Nvidia, Yeni Tasarımı Max-Q’yu Duyurdu!

Ana Sayfa Haber Computex Taipei 2017’de Nvidia, Yeni Tasarımı Max-Q’yu Duyurdu!
  Nvidia’nın Max-Q teknolojisi, normal oyun canavarı laptoplardan çok farklı, performans,sessizlik ve ağırlık anlamında da geliştirilen Max-Q teknolojisi laptoplarda, GTX 1080 grafik kartı olmasına rağmen ısınma, ses ve ağırlık sorunu tamamen ortadan kalkacak.

Nvidia, bugün Computex Taipei’de, ince, hafif ve sessiz oyun dizüstü bilgisayarları için yeni bir tasarım olan Max-Q’yu duyurdu. Şirket, GTX 1080’in güç tüketimini yarı yarıya azaltarak, taşınabilir bir dizüstü bilgisayarda kullanılmasına izin verdiğini belirtti. 

 

Nvidia,-Yeni-Tasarımı-Max-Q'yu-Duyurdu!-webhakim-p-1721

 

Nvidia, performans kabiliyetini arttırırken, bir noktada azalan getiriler elde etmenizi ilke ediniyor ve Max-Q yazılımı hedefe en uygun noktayı belirliyor. Güç tüketiminin yarısı olan GTX 1080, günümüzde büyük bir oyun laptopunda bulacağınız yongayla aynı ama Nvidia, performansın yaklaşık yüzde 90’ına ince ve hafif bir tasarım sunması gerektiğini söylüyor. Her Max-Q dizüstü bilgisayarı üreticinin mümkün olan yerlerde ekstra verimlilik kazandırmak için üreticinin termal ve akustik tasarımda Nvidia ile yakın çalışmasını ister.

Nvidia, performans kabiliyetini Max-Q ile artırırken, diğer noktada düşürülen özellikleri en aza indirgemeyi planlıyor. Güç tüketimi Max-Q ile yarıya düşen GTX 1080 ekran kartının, yonga seti ile aynı ancak, Max-Q ile daha ince ve daha hafif bir tasarıma geçilmesi planlanıyor. Tabiki bunun için ekstra verimlilik gerekiyor, onuda üretici firma termal ve akustik bir tasarımla çözmeyi planlıyor.

 

 

Nvidia, Computex Taipei’de bu hafta Max-Q tasarımlarını duyuruyor ve şimdiye kadar görülen en ilginç özellikler Asus Zephyrus’da, Republic of Gamers marka dizüstü bilgisayar 17.9mm kalınlığında, bir GTX 1080 GPU ve bir 120Hz G-Sync monitörüne ve 39 dBA  fanlara sahip.

Nvidia, geçen yıl oyun laptoplarının 10 milyon satıldığını ve Max-Q’nun daha geniş kitlelere hitap ettiğini ve geçen seneye oranla çok daha fazla satılmasını planladıklarını belirtti. Oyun bilgisayarlarına ağırlığı ve tasarımı farketmezsizin hep yoğun bir ilgi olmuştur. Max-Q, daha ince ve daha hafif bir tasarım ile görücüye çıkacak, bakalım kullanıcının bu canavarlara tepkisi ne olacak.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir