Covid-19 salgını dolayısı ile uzaktan eğitim süreci başladı. 1.sınıflar haricinde öğrenciler uzaktan eğitim yolu ile eğitimlerine devam ediyor. Tabi açıklamalar ile birlikte yüz yüze eğitim ise kademeli olarak başlıyor. Özellikle 2, 8 ve 12. sınıfların da yüz yüze eğitime başlaması gündeme geldi. Okullar açıldığında koronavirüs vakası görüldüğünde ne yapılacak? Detaylarına bakalım

Bilindiği üzere yetkililer koronavirüs tedbirlerini ne kadar iyi aldıklarını açıklıyorlar. Özellikle MEB Bakanı Ziya Selçuk önlemlerin çok iyi alındığını belirtiyor. Yine bunlara rağmen veliler, öğretmenler ve öğrenciler, okulda koronavirüs vakası görülmesi halinde ne yapılacağını merak ediyor. Tüm detaylarına haberimizde bakalım.

Okullar Açıldığında Koronavirüs Vakası Görüldüğünde Ne Yapılacak?

Okullar Açıldığında Koronavirüs Vakası Görüldüğünde Ne Yapılacak

Sağlık Bakanlığı hazırlandığı eğitimde olası koronavirüs vakası senaryoları üzerine Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi hazırladı.

Okulda bir öğrenci veya öğretmende virüs tespit edildiğinde ne yapılacak? Sağlık Bakanlığı salgın rehberi güncellendi, hangi durumda nasıl bir uygulamaya gidileceği madde madde anlatıldı.

Buna göre, koronavirüs bir öğrencide çıkarsa eğitim devam edecek. Aynı anda iki veya daha fazla öğrencide çıkarsa o sınıftakiler 14 gün karantinaya alınacak.

4. sınıflardan itibaren herkesin maske taktığı sınıfta bir öğrenci pozitif çıkarsa, maske takmak koşuluyla eğitim devam edecek. Öğrenciler ve öğretmen 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla, günde 2 kez ateş ölçümüyle takip edilecek. Bu sınıf, diğer sınıflardan farklı zamanlarda teneffüse çıkacak.

Sınıfta Öğrencilerden Herhangi Birine Koronavirüs Pozitif Tanısı Konulması Durumunda

Öğretmenin ve öğrencilerin kurallara uygun şekilde ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullanması halinde, Öğrenciler temaslı kabul edilir. Dahası kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam eder.

Öğretmenler temaslı kabul edilir. Ayrıca kuralına uygun maske takmak koşuluyla eğitim vermeye devam eder. Pozitif vaka çıkan sınıfta görev alan öğretmenler ve o sınıfın öğrencileri, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir. Ayrıca bunlar kayıt altına alınır.

Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatinin diğer sınıflardan farklılaştırılması sağlanır. Semptom veya yüksek ateşi tespit edilen kişi sağlık kuruluşuna yönlendirilir.

Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre herhangi bir semptom göstermeyen öğrenci yada öğretmen okula devam eder, aksi durumda ise vaka olarak kabul edilir. Bu arada aynı sınıfta ikinci kez vaka çıkarsa sınıf öğrencilerin tamamı yakın temaslı olarak kabul edilir.

Öğretmen Koronavirüs Testi Pozitif Çıkması Durumunda

Eğer öğretmenin okul dışında riskli bir teması yoksa, ilk pozitif vaka çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilir.

Okulda tüm öğretmenler temaslı kabul edilir. Ayrıca maske takmak koşuluyla okula devam eder. Öğretmenlerin okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır.

Okul tarafından 14 gün boyunca günlük iki kez semptom sorgulaması ve ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır. Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilen öğretmen sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre okula devam eder veya vaka olarak kabul edilir.

Öğretmenin Okul Dışında Riskli Bir Teması Varsa

Diğer öğretmenler ve ilk vaka çıkan sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilir, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir. Ayrıca bunlar kayıt altına alınır.

Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilen kişiler sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre kişiler okula devam eder veya vaka olarak kabul edilir.

Öğretmenlerin kuralına uygun ağız ve burnu kapayacak şekilde maske taktığı, öğrencilerin maske takmadığı veya düzensiz taktığı durumlarda, sınıfta yer alan tüm öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilir. Ayrıca Öğretmenler temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam eder.

Sınıfta Ders Veren Öğretmende Koronavirüs Vaka Olması Durumunda Ne Olacak?

Öğretmenin ve öğrencilerin sürekli şekilde ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullanması halinde, Öğrenciler temaslı kabul edilir ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam eder.

Öğretmenler temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam eder. Öğretmenler ve öğretmenin derse girdiği sınıftaki öğrencilerin, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır.

Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilenler sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bu kişiler okula devam eder veya vaka olarak kabul edilir.

Servislerde, Öğrencilerden Birinde Koronavirüs Pozitif Vaka Saptanması Durumunda Ne Olacak?

Servis şoförü yada rehber personel, kurallarına uygun ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullandığı, öğrencilerin maske takmadığı veya düzensiz taktığı durumlarda, öğrenciler yakın temaslı kabul edilir ve bu servisteki öğrenciler eve gönderilerek 14 gün boyunca temaslı takibine alınır.

Servis şoförü yada rehber personel temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam eder. Semptomlar açısından kendini takip eder. Servis şoförü veya rehber personel ve öğrencilerin kurallarına uygun şekilde ağız ve burnu kapayacak şekilde maske kullanması halinde, öğrenciler temaslı kabul edilir ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam eder.


Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Anonim 9 ay önce

abi ben senin kanalını takipteyim

    Mustafa İyitütüncü 9 ay önce

    teşekkürler