Okullar kapanıyor mu son dakika bilim kurulu üyesi açıkladı. Bilindiği üzere koronavirüs salgını nedeni ile yüz yüze eğitime kademeli olarak geçilmişti. Diğer sınıflar ise sonra açılacaktı. Fakat koronavirüs salgını yeniden tırmanışa geçtiğinden dolayı okullar tekrar kapanacağı gündeme gelmeye başladı.

Bu kapsamda ise Sağlık Bakanlığı Covid-19 salgını Bilim Kurulu üyesinden konu ile ilgili açıklamalar geldi. Peki, okullar yeniden kapanacak mı? İlkokul, ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitim iptal mi olacak? Tüm detaylara haberimizde bakalım.

Okullar Kapanıyor Mu? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

hasan tezer okul aciklamasi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Avrupa’da ekim sonuna doğru kısıtlamaların geldiğini; fakat okullarla ilgili kapanmanın hiçbir ülkede bildirilmediğini belirtti. Tezer, “Ailelere büyük işler düşüyor. Aile pozitif çıkıp bazen çocuklarını okula gönderebiliyor. Pozitif çıkan aileler ya da yakın çevresinde çocuğun temas ettiği çevrede pozitiflik varsa lütfen çocuklarını okullara göndermesinler, karantina altında kalsınlar. Eğer çocuğun ateşi varsa burnu akıyorsa ishali varsa kas ağrıları varsa lütfen çocuklarını okullara göndermesinler. Yakın bir sağlık kuruluşuna götürüp muayene ettirsinler ya da evde izlesinler. Çocuk düzelene kadar evde kalsın.

Biz bunları sağladığımız sürece Türkiye’de de tüm Avrupa’da olduğu gibi okullar en son kapatılacak kurumlar olacaktır; ama halk, aileler kurallara uymazsa elbette ki okullarda da vaka sayıları artarak devam ederse tekrar kapatılması gündeme gelecektir.

Hızlıca bir artış meydana geliyor. Kışa girdik, kapalı ortamlarda bulunmak taşıyıcılığı ve artışı artıracaktır. Kapalı ortamlarda havalandırmaların iyi olmadığı ortamlarda insanlar daha fazla sayıda bir araya gelirler.

Okullar kapaniyor mu son dakika

Kurallara uyulmazsa restoranlar olabilir, tiyatrolar olabilir, sinemalar olabilir, kafeteryalar olabilir, kapalı alan her yerde Türkiye’de de vaka artışları daha da hızlanacaktır. Önümüzdeki günlerde istemediğimiz görüntüler tekrar ortaya çıkacaktır. Eğer önlemler alınmaz ise kurallara uyulmaz ise taşıma sisteminde, restoranlarda, mağazalarda, kafelerde, spor salonlarda, barlarda, yüzme alanlarında her yerde insanların bir arada olduğu yakın temas sağladığı her yerde, maskenin takılmadığı, hijyenin sağlanmadığı, mesafeye uyulmadığı dönemlerde artacaktır.

6. 7. 10. ve 11. Sınıflar Ne Zaman Açılacak?

11. Siniflar Ne Zaman Acilacak

Bilindiği üzere 6.7.10 ve 11. sınıflar haricinde diğer sınıflar yüz yüze eğitime açıldı. Bu sınıflar ise MEB’in verdiği bilgiler doğrultusunda 23 Kasım’da yüz yüze eğitime başlamasını planlıyor.

Diğer yandan ise Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, salgının Türkiye genelindeki seyrini ve yüz yüze eğitimde geçen süreçteki vaka artış oranlarını 16 Kasım’a kadar MEB’e bildirecek. Bu görüş önemli olacak eğer olumsuz bir rapor çıkmazsa6.7.10 ve 11.sınıflar 23 Kasım tarihinden itibaren haftada 2 gün okullarına gidecek.

MEB ARA Yıl Tarihleri

meb ara yil takvimi


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER