• Ana Sayfa
  • Eğitim
  • Okulların Açılması ile İlgili Anket Sonuçları: Halkın Sadece 26.5 Güvenli Buluyor!

Covid-19 salgını dünyada ve ülkemizde etkisini göstermeye devam ediyor. Salgın devam ederken okulların açılıp açılmaması ile ilgili olarak kafalarda soru işaretleri devam ediyor. Bilindiği üzere MEB 31 Ağustos’ta okulların açılacağını duyurmuştu. Bunun üzerine MetroPOLL araştırma şirketi, okulların açılması hakkında kısa bir anket yaparak vatandaşların fikrini aldı. Buna göre halkın %64’ü okulların açılmasını güvenli bulmadığını belirtti.

10 Mart tarihinde ilk koronvirüs vakası ile karşılaşan ülkemizde, vaka sayıları 1000’in altına inmişti, son süreçte ise vaka sayıları tekrar artarak 1000’in üzerine çıktı. Diğer yandan bununla beraber terdirgin olan ailelerin kafasında tekrar bir soru oluştu: 31 Ağustos’ta okullar açılacak mı? Diğer yandan ise bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanı okulların 31 Ağustos Pazartesi günü açılacağını duyurmuştu.

Okulların Açılmasına İlişkin Güven Belli Oldu!

anket okullar acilsin mi

Koronavirüs vakalarının artışının nedenleri arasında maske takılmaması ve sosyal mesafeye uyulmaması bulunuyor. Bunun yanında okulların açılması pek çok sorunları beraberinde getireceği için bu süreçte çoğu kişi okulların açılmasını güvenli bulmuyor.

Bu arada pek çok kişinin toplu taşıma kullandıktan sonra sınıflarda sosyal mesafe kuralına uymadan hareket edeceği düşünüldüğü zaman bu güvensizliğin sebeplerini anlamak çok kolay oluyor. MetroPOLL Araştırma şirketi, okulların açılmasına yönelik kapsamlı bir anket düzenledi. Halkın çoğu kesmi tedirgin ve güvenli bulmuyor. Katılımcılara ”Milli Eğitim Bakanlığı, 31 Ağustos’tan itibaren okulların açılmasını planlıyor. Siz bu tarihlerde Koronavirüs salgını nedeniyle okulların açılmasını güvenli buluyor musunuz?” sorusu yöneltildi.

okullarin acilmasi anket

Anketteki sonuçlara göre %26,5’i kararı olumlu bulurken, %64’lük bir kısım okulların açılmasını güvenli bulmadığını belirtti. Diğer yandan ise %9,5’lik bir kısım da tarafsız olduğunu, belirli bir fikrinin bulunmadığını belirtti.

Bir şirketin yapmış olduğu ankette vatandaşların kararı açılmaması yönünde fakat MEB’den bunun tersini gerektirecek bir açıklama gelmedi. Sizce 31 Ağustos günü okulların açılması doğru mu bizimle görüşlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.


Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Meltem 1 sene önce

Çocuklar sabahtan akşama kadar sokakta parkta dip dibe yan yana. Ozamn sokağa çıkarmasınlar.
Benim gibi özelde öğretmenlik yapan meslektaşlarım ve orada çalışan insanlar adına konuşuyorum.. Bizler ne olacağız 5 aydır evdeyiz.

Anonim 1 sene önce

O kadar güvenli değil ise çocuklarını da sokaktan çekerek evde oturabilirler. Samimi olduklarını ispatlamak için ..