Araştırmacılar: ‘İyimser öngörüler bile kötüleşiyor‘.

Nature Climate Change’te yayınlanan bir makaleye göre, ölümcül ısı dalgalarının gelecekte daha sık olacağını tespit etti. Çalışma, şu anda dünyanın yaklaşık yüzde 30’unun yılda en az 20 gün boyunca hayatı tehdit edici bir sıcaklık yaşadığını tespit etti. Ancak, sera gazı emisyonları artmaya devam ederse, bu sayı 2100 yılına kadar yüzde 74’e kadar yükselebilir.

Manoa’daki Hawaii Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 1980 ve 2014 yılları arasında yayınlanan makaleleri incelediler ve 900’den fazla ölümcül sıcaklık dalgası örneğini içeren verileri buldular. Toplamda, 36 ülkede meydana gelen yaklaşık 800 ölümcül sıcaklık vakası meydana geldi.Bunlar Paris’te yaklaşık 5.000 kişiyi etkileyen 2003 yılı sıcaklık dalgası olayı ve Moskova’da 10.000 kişiyi etkileyen 2010 yılı ısı dalgası olayları meydana geldi.

Bilim adamları daha sonra sıcaklık ve nem seviyelerinin hangi eşiğinde ölümcül olabileceğini belirlemek için bu olayları analiz ettiler. Bu bilgiyi, nüfusun kaç tanesinin her sene ölümcül sıcağa maruz kaldıklarını hesaplamak için mevcut iklim verilerine uyguladılar ve gelecekte bunun nasıl değişeceğini görmek için sıcaklık ve nem verilerini kullandılar.

Sera gazı emisyonlarının kontrol altında tutulması gerekiyor

Bu veriler sera gazı emisyonlarının büyük ölçüde azaltıldığı bir geleceğe dayansa bile hala kötü bir haberdi. Bu vakalarda, dünya nüfusunun yüzde 48’inin 2100 yılında, yılda en az 20 gün ölümcül ısı dalgası yaşaması bekleniyor.

Bulgular, sera gazı emisyonlarının kontrol altında tutulması gerektiğini vurguluyor ancak mevcut yönetimin iklim verileri göz ardı edilmesiyle , yakında böyle bir şey olmayacak gibi görünüyor. Bu öngörülerin zamanla nasıl değiştiğini kendiniz görebilmek için, araştırmacılar bunu yapmak için web uygulaması sağladılar.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir