ÖSYM’den DGS Akademik Not Ortalaması İçin Açıklama Geldi!

Ana Sayfa Haber Eğitim ÖSYM’den DGS Akademik Not Ortalaması İçin Açıklama Geldi!
  

Okuma süresi : dakika


ÖSYM, DGS’ye giren adaylar için yeni bir açıklama yayınladı. Resmi ÖSYM internet sitesinden yapılan açıklamada, DGS Not ortalaması hesaplanması için yeni bilgiler verildi.

Reklam ucuz duvar kağıdı

İşte ÖSYM’nin DGS Not ortalaması için yayınladığı açıklama:

2017-DGS: “Akademik Not Ortalamalarının Toplanması” Süreci Hakkında Bilgilendirme

23.07.2017 tarihinde yapılan Dikey Geçiş Sınavının (2017-DGS) kılavuzunda yer alan ‘AKADEMİK NOT ORTALAMALARININ TOPLANMASI İLE İLGİLİ BİLGİ’ bölümündeki eğitim bilgilerinin toplanması takvimi aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmiştir.

YÖKSİS’ten eğitim bilgileri, 9 Ağustos 2017 tarihinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) adayların bilgisine açılmıştır.

Eğitim bilgilerinde değişiklik/düzeltme gereken adayların, 10-14 Ağustos 2017 tarihleri arasındakendi üniversitelerine başvurarak eğitim bilgilerinin YÖKSİS’te güncellenmesini sağlamaları gerekmektedir.

10-14 Ağustos 2017 tarihleri arasında YÖKSİS üzerindeki eğitim bilgilerinde yapılan düzeltmeler, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) adayların bilgisine 16 Ağustos 2017 tarihinde sunulacaktır.

YÖKSİS’ten güncel eğitim bilgisi 21 Ağustos 2017 tarihinde son kez çekilecek ve KKİS üzerindeki güncellemelerle birlikte, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) adayın 2017-DGS başvurusuna yansıtılacaktır. Birden fazla eğitim bilgisi olup DGS başvurusunda kullanmak istediği eğitim dışında bir eğitim seçilmiş olduğunu düşünen ve kullanılmasını istediği eğitimi değiştirmek isteyen adaylar için 22 Ağustos 2017 tarihinde yalnızca bir günlüğüne AİS’de DGS için eğitim seçme ekranı açılacak ve adayların istedikleri eğitimi seçmelerine olanak sağlanacaktır. Kuruma dilekçe ile gönderilen istekler kabul edilmeyecek, 22 Ağustos 2017 tarihinden sonra herhangi bir değişiklik işlemine izin verilmeyecektir.

Adayların Önlisans Başarı Puanı (ÖBP) bu veriler doğrultusunda hesaplanarak değerlendirme işlemleri yapılacaktır.

2017-DGS adaylarına önemle duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

 

ÖSYM’nin açıklamada bahsettiği Akademik not ortalamasını sizler için açıkladık.

Akademik Not Ortalaması Nedir ?

Önlisans sürecinde, iki sene boyunca verdiğiniz derslerin not ortalamasına akademik not ortalaması deniliyor. Genellikle 100 üzerinden değerlendirmeye alınan ortalamanız bazı üniversitelerde 4’lük sistemde de toplanabiliyor.

DGS Not Ortalaması 0,60 ve 0,45 Katkı Sağlamı

Eğer ilk defa DGS’ye giriyorsanız, 0,60 katkı sağlayan ortalama, ikinci kez girenlere 0,45 oranında bir katkı sağlıyor.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir