Bugünlerde en çok araştırılan ve merak edilen konuların başında ÖTV indirimli araba nasıl alınır, gelmektedir.

Bu konu ile ilgili olarak sizlere detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız. Özellikle, ÖTV indirimli araba alma şartları nelerdir, kimler ÖTV olmadan araba alabilir, hepsine bakalım.

ÖTV İndirimiyle Araba Nasıl Alınır?

OTV Indirimli Araba Nasil Alinir

ÖTV bilindiği üzere Özel Tüketim Vergisidir. Araç satın alırken ödenen bedel olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple ÖTV indirimi çok önemlidir. Peki, engelli yakınları ÖTV indiriminden faydalanabiliyor mu? engelli raporu ile araç almak nasıl oluyor? Hemen bakalım.

Engelli vatandaşlar için getirilmiş bir uygulamadır. Toplum ile iç içe olmasını sağlamak amacıyla devlet tarafından sağlanan ayrıcalıktır.

ÖTV NEDİR?

OTV NEDIR

Özel Tüketim Vergisi herhangi bir mal yada ürünler üzerinden değişken oranlar ile alınan bir harcama vergisidir.

Yani gelir elde etmekten öte sosyal fayda sağlamayı amaçlayan bu vergi, insanın doğrudan ihtiyaç duyduğu ürünler üzerinde uygulanmaz. Kısacası ÖTV uygulanan ürünler lüks ürünlerden alınmaktadır.

%40 Engelli Raporu ile ÖTV İndirimli Araç Almak

Engelli Raporu ile OTV Indirimli Arac Almak

Vatandaşın %40 ve üzeri engelli olduğunu belirten bir belgesi varsa, %40 ve üzeri engellilik ÖTV indirimi kullanarak araba satın alabilir. Detaylarına bakalım.

  • Belgede engelli kişinin aracını kullanabileceği de belirtilmiş olmalıdır.
  • Kişi kendi özel engelli aracını H ehliyet sahibi olarak kullanabilecek duruma gelmişse o halde engelli aracıyla sınava girip kazanarak aldığı aracı sürmeye hak edinmiş olur.
  • %40 üzeri ama %90 altı engelli olan bir kişi eğer aracına özel aksam yaptırmak zorunda olduğunu belgeleyebilir ise ÖTV ödemeden araç alımı gerçekleştirebilir.
  • Eğer %90 altı engelli kişinin aracına herhangi bir özel işlemde bulunulması gerekmiyorsa o halde yalnızca ÖTV indirimi kullanarak araç satın alabilir.

%90 Engelli Raporu ile ÖTV İndirimli Araç Almak

Engelli Raporu ile OTV Indirimli Arac Almak

Vatandaşın yüzde 90 ve üzeri engelli olduğunu belirten bir belgesi varsa, ÖTV indiriminden faydalanarak araç satın alabilir. Detaylarına bakalım.

  • Kişi eğer H ehliyet sahibi ise taşıtı kendi kullanabilir fakat eğer %90 ve üzeri engel sahibi bir kişi ise araçta özel tadilat gerekiyorsa o halde araç bir yakını tarafından kullanılmak üzere alınır.
  • Yani kişi eğer araç kullanamayacak durumda ise birinci dereceden üçüncü dereceye kadar herhangi bir yakını ÖTV’siz araç satın alımı gerçekleştirebilir.
  • Aracı kullanacak olan bireyin de satın alma işlemi sırasında orada bulunması gerektiğini belirtmekte fayda var.

ÖTV İndirimi İle Alınabilecek Arabalar

OTV Indirimi Ile Alinabilecek Arabalar

Araç 2.8 litre yada altı motor hacmine sahip olup, tam satış fiyatı 303.200 TL’yi geçmiyorsa ÖTV indirimi ve ÖTV muafiyetinden yararlanabilir.

Bu arada engelli raporu ile alınan araç 5 yıllık bir süreyi doldurmadan satılamaz. Bu kapsamda engelli raporu ile ÖTV indiriminden faydalanarak alınan araç 5 yıl içerisinde satılmak istenirse yalnızca diğer engelli raporuna sahip kişiye satılabilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER