Pandora’nın Kutusu Efsanesini detaylarına bakacağız. Öncelikle Pandora ne demektir, nereden gelir: Pandora kelimesinin anlamı Tanrıların hediyesini ifade etmektedir.

Mitolojiye göre Zeus, kötülük yapan insanları cezalandırmak için çok güzel bir kadın olan Pandorayı yarattı.

Zeus Pandora’yı Neden Yarattı?

Zeus’un ateşini Prometheus’un kardeşi Epimetheus kendisinden çaldı ve sonra Epimetheus bu ateşi insanlara verdi.

Zeus, olayı öğrendikten sonra çok kızdı  ve insanlardan intikam almak için Pandora’yı yarattı.

Zeus’un intikam almak için yarattığı Pandora’ya Epimetheus aşık olur. Epimetheus’ un kardeşi olan Prometheus bu duruma karşı olduğunu defalarca belirtir. Ancak Epimetheus buna kulak asmaz ve Pandora ile evlenir.

Pandora’nın Kutusu

Pandora’nın kutusu bazı filmlere de konu olmuştur. Pandora’nın kutusu olarak tabir edilen şey  topraktan yapılmış bir kavanozdur. Zeus bunu Pandora ile evlenen Epimetheus’ a bir hediye olarak göndermiştir.

Filmlere konu olan bu hediyenin gizeminin nedeni ise Zeus’un bu kutuyu açmayın demesidir. Zeus’un açmayın demesinin sebebi ise kutunun içinde iğrenç ve kötü şeylerin olmasıdır. Tabi bunu kimse bilmemektedir. Pandora sonunda çok meraklanır ve kutuyu açar.

Mitolojiye göre kutunun kapağı açıldığında kötülükler bütün dünyaya yayılmaya başlar. Pandora bu durumu fark eder ve kutunun kapağını hemen kapatır.

Olay iyice çıkmaza doğru sürüklenir çünkü Zeus Pandora’yı intikam almak için yaratmıştı. Ancak Pandora kutuyu açmak yerine kapatarak kötülüğü engellemişti.

Mitolojiye göre  Pandora’nın merakına yenik düşmesi kadınların merak duygusunu anlatmaktadır.

Pandoranın kutuyu açmasıyla kötülüklerin yayılması o an gerçekleşmiştir gibi söylentilerde vardır. Ancak en mantıklı geleni şudur ki:

Pandora kötülüklerin yayılmasını engellemeye çalıştığı için düğününe hediye olarak gönderilen kutunun içine Zeus tarafından hapsedilmiştir. Hollywood filmlerine konu olan Pandora’nın Kutusu efsanesi bu şekildedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER