Hava taşıtları içinde en hafif olan paramotor, uçuş severlerin gözdesi olmaktadır. Motorlu yamaç paraşütü olarak da bilinmektedir. Aslında sürüş mantığı çok basittir. Özellikle sırtta taşınan bir motor, orta büyüklükteki pervanesi sayesinde uçabilmektedir. Dahası uçuş tamamen pilotun kontrolündedir. Yerde uzaklığı ise 5 kilometreye kadar çıkabilmektedir. Peki, paramotor nedir, nasıl kullanılır, özellikleri nelerdir? Hepsine bakalım.

Paramotor Nedir?

Paramotor Nedir Nasil Kullanilir

Paramotor hava taşıtları arasında en hafif ve en kolay kullanılan hava aracıdır. Paramotor, motorlu yamaç paraşütleri veya Powered Paragliding tanımlanan hava araçlardır. Paramotor da pilotun paraşütüne ekstra olarak sırtında pervaneli motor taşıdığı bir hava aracıdır.

Paramotor Nasıl Kullanılır?

Paramotor Nasil Kullanilir

Paramotorun uçması için 20 ile 40 metrelik düz bir alan yeterlidir. Paramotor da kanatları hareket ettirmek için ön tarafta bulunan kol yardımıyla kanatların sağa yada sola çevrilmesi sağlanarak istenilen yere doğru gidilebilir. Diğer yandan ise paramotorun motoru küçüktür. Bu arada hava akımını kullanıp itme gücü elde ederek paramotorun havada gitmesi sağlanır.

Paramotor kullanmak için herhangi bir lisans gerekmez. Herkes rahatlıkla kullanabilir. Yani paramotor kullanmak için sertifikalı eğitim kurumlarından eğitim alabilirsiniz. Paramotor eğitimlerinde, 10 günden 2 aya kadar sürebilmektedir. Bu arada belirlenen yerlerin dışında izin alınmadan yapılan uçuşlarda idari yaptırımlar uygulanmaktadır.

Paramotorla ters ve düz olmak üzere 2 çeşit kalkış yapabilir. Rüzgarın yeterli olduğu havada da ters kalkış yapılır, ayrıca ise az rüzgar olan havada düz kalkış yapabilir. Diğer yandan ise iniş için ise rüzgâr karşıya alınarak yere 1 metre kala kanat frenleri çekilmektedir. Bu arada ise paramotorla güvenli iniş için en önemli olan kanatlardır. 

Paramotorun motoru itme kuvveti üretmektedir. Kanatlar yönlendirme yaptırmaktadır ve bu şekilde hızlı düşüşü engellenmektedir. Bu arada paramotorlarla en güvenli uçuş yüksekliği 100 ile 200 metredir. Son olarak ise ülkemizde tek kişilik ve çift kişilik hobi uçuşları oldukça yaygındır.

Paramotor Özellikleri Nelerdir?

Paramotor hava aracında 1 adet motor bulunur. Motor, pilotun ileri doğru hareket etmesini ve yükselmesini sağlamaktadır. Bu arada paramotor havada süzülmesini sağlayan kanat yani paraşüttür. Pilotu paraşüte ve motora bağlayan uçuş koltuğu bulunmaktadır. Pilotun sırtında bulunan yedek paraşüt pilotun ve yanındaki kişinin sesten etkilenmemesi için kafasını koruyan bir kasktan oluşur.

Paramotor Dünyada İlk Kez Ne Zaman Kullandı?

Paramotoru ilk kez dünyada 1980 yıllarında İngiliz helikopter pilotu Mike Byrne tarafından İngiltere’de kullanmıştır. Son olarak ise 13 Haziran 2006 senesinde Csaba Lemak adlı bir firma tarafından ilk kez elektrik motorlu paramotoru üretip dünyaya tanıtmıştır.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!