PARİS TOPLU TAŞIMA’DA DEVRİM YARATACAK!

Ana Sayfa Blog PARİS TOPLU TAŞIMA’DA DEVRİM YARATACAK!
  PARİS TOPLU TAŞIMA’DA DEVRİM YAPACAK !

Paris son on yılın en fazla hava kirliliğini yaşadığı şu günlerde fosil yakıtlı araçların kullanımını azaltmak için adeta canla başla mücadele ediyor.

Toplu taşımayı teşvik etmek,çevre kirliliğini azaltmak için toplu taşıma da ücret alınmıyor.Paris belediyesi bu konuda somut adımlar atıyor.

En son paylaştığımız yenilenebilir enerjiye yönelim haberlerinin ardı arkası kesilmiyor bu demek oluyor ki fosil yakıtlar hızla tükeniyor ve yenilenebilir enerjiye yönelmemiz gerekiyor.

Son olarak da bir çevrecilik,yenilenebilirlik haberi Paris’ten geldi.Paris belediyesi toplu taşıma işletmesi son hava kirliliği oranlarının da etkisiyle sürücüsüz ve elektrikli otobüslerin testini başlattı.

 

Bu test yaklaşık 3 ay sürecek.Şimdi ki yapılan testte araçlar sürücüsüz ve saatte 7 km hız ile test ediliyor.

Testin yapıldığı alan en fazla trafik yoğunluğunun olduğu Charles de Gaulle Köprüsü’nden Lyon Garı ile Austerlitz Garı arasındaki mesafede gerçekleştiriliyor.10 yolcu taşıma kapasitesine sahip otobüsler bundan sonraki aşamalarda hızlarının artırılması ve yolcu kapasitesinin artırılması yönünde ar-ge çalışmalarıyla iyileştirilecek.

Otobüslerin hızını saatte 25 km hıza çıkarmayı amaçlayan uygulama sorunsuz ve sıfır emisyonlu bir toplu taşıma ağının ilk adımlarını atmış bulunuyor.

Paris Belediye Başkan Yardımcısı Jean-Louis Missika, deneme seferlerinin başlaması dolayısıyla basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şöförsüz toplu taşıma araçlarının şehir yaşantısı için bir devrim niteliğinde olduğunu söyledi.

Dileriz ki ülkemizde de böyle çalışmalar bir an evvel başlasın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir