Pestisit Nedir? | Pestisit Çeşitleri | Pestisit Yararları ve Zararları

Ana Sayfa Nedir Pestisit Nedir? | Pestisit Çeşitleri | Pestisit Yararları ve Zararları
  Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan ve hatta birçok dizi ve filme konu olmasından dolayı insanların ilgisini çekmekte olan pestisit nedir üzerine bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettik. Pestisitlerin ne olduğuna, hangi çeşitleri bulunduğuna ve zararlarının neler olduğuna değinmek istedik. İşte tüm yönleri ile pestisitler…

Pestisit Nedir?

Binlerce yüzyıl öncesine dayanan pestisit geçmişi, birçok papirüs kağıdın da adı geçen önemli bir bileşendir. Tarımda kullanılan pestisitler, zararlı canlıların zararlarını ortadan kaldırmak ya da en aza indirgemek amaçlı kullanılan kimyasal bileşenlerdir. Bu bileşenlerin her biri farklı hedef canlıyı ya da canlıları ortadan kaldırmak için kullanılır. Tarımsal ve kimyasal pestisitler, son yıllarda daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Öyle ki, 10 yıl öncesine göre %20’ye varan bir artış meydana gelmiştir. Bu da doğal olarak pestisit kavramına daha derin bir şekilde değinme ihtiyacını doğurmuştur.

Pestisit Hangi Canlara Karşı Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle tüm haşere ve mikroorganizmalar olan virüs, bakteri ve amip gibi canlılara karşı pestisitler kullanılmaktadır. Bir pestisitin içeriği bir diğeri ile tamamı ile aynı olmasa da normal bir kimyasal pestisitin bileşenlerinin Karbamatlar, organofosfatlar ve klorlanmış hidrokarbonlar olduğu bilinmektedir. Bu bileşenlerin hedef canlıya etkisine göre farklı oranlarda kullanıldığı bilinmektedir. Ortalama bir Pestisit bileşeninde yaklaşık 4 farklı bileşen ve 400 farklı molekül olduğu tahmin edilmektedir.

Pestisit Nedir

Pestisit çeşitlerine gelecek olursak: İnsektisit türü pestisitler, Böcek ve haşerelere karşı kullanılan ilaçlardır.

Fungusit türü pestisitler: Mantarlara karşı kullanılan ilaçlardır.

Herbisit türü pestisitler:  Yabancı otlara ve aşırı büyüme sağlayacağı düşünülen bitkilere karşı kullanılan ilaçlardır.

Mollusit türü pestisitler: Yumuşakçalara ve solucanların bir kısmına karşı kullanılan ilaçlardır.

Rodentisit türü pestisler: Kemirgenlere ve bir takım sürüngenlere karşı kullanılan ilaçlardır.

Nematisit türü pestisitler: Nematotlar olarak adlandırılan çok hücreli canlılara karşı kullanılan ilaçlardır.

Akarisit türü pestisitler ise: Akarlar olarak da adlandırılan mitelere karşı kullanılan ilaçlardır.

Pestisitlerin Yararları ve Zararları

İlk başta hiçbir zararı olmadığı düşünülerek hayatımıza giren pestisitlerin, sonraları yapılan araştırmalara göre birçok zararı olduğu görülmüştür. Özellikle gen kromozomları ve bu kromozomların dizilişi üzerinde etkisi sonucu genetik hastalıklara ve rahatsızlıklara neden olduğu görülmüştür. Yaklaşık 700 farklı çeşidi bulunan pestisitlerin %80’i çok ya da az zararlı, %20 si ise zararsız ya da faydalı olarak sınıflandırılabilir. Bunların büyük çoğunluğu sebze ve meyvelerden beslenen canlıları etkiler ki bu oran çok büyük bir yüzde demektir. Birçok kanser türünün de bilinmeyen gizli nedenlerinden birinin bu pestisitler olduğu tahmin edilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir