Japonya’dan korkutan bir haber geldi. Yapılan açıklamada Omicron mutasyonundan enfekte olan hastalar arasında 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

İKİ KİŞİ OMICRON’DAN HAYATINI KAYBETTİ

Japonya’da koronavirüsün Omicron mutasyonu kaynaklı ilk ölümlerin kayda geçtiği açıklandı. Shizuoka eyalet yönetiminden yapılan açıklamada, geçtiğimiz Salı günü hastanede hayatını kaybeden erkek bir hasta üzerinde yapılan incelemelerde hastanın Omicron mutasyonu ile enfekte olduğunun tespit edildiği bildirildi.

Chiba eyalet yönetimi ise, Salı günü hayatını kaybeden kadın bir hastanın koronavirüsün Omicron mutasyonundan enfekte olduğunun belirlendiğini açıkladı. Her iki hastanın da 2 doz aşı yaptırmış olduğu ancak kronik sağlık sorunlarının bulunduğu öğrenildi.

MUTASYONLU VAKA SAYISI 3 BİNİ AŞTI

Korona KKTC

Japonya Sağlık Bakanlığı ise, geçtiğimiz Perşembe günü itibariyle 3 bin 699 Omicron mutasyonu vakasının tespit edildiğini duyurdu.

Ülkedeki tüm yeni koronavirüs vakalarının yüzde 80 ila 90’ının Omicron kaynaklı olduğu belirtilirken, mutasyonun en fazla etki gösterdiği Okinawa eyaletinde taşıyıcıların yaklaşık yüzde 90’ının asemptomatik olduğu veya sadece hafif semptomlar gösterdiği belirtildi.

Daha Öncede Japonya’da Ohal İlan Etmişlerdi

Koronavirüsü salgınında günlük vaka sayılarının 11 Eylül’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşarak dün 8 bin 480’e yükseldiği Japonya’da 3 eyalette uygulanmasına karar verilen yarı OHAL bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

31 Ocak’a dek sürecek uygulamanın Okinawa eyaletinin tamamını kapsayacağı açıklanırken, Hiroşima ve Yamaguchi eyaletlerinde ise yalnızca ABD üslerinde ev sahipliği yapan bölgelerde önleyici tedbirlere başvurulacağı bildirildi.

Eyalet yönetimlerinin restoran benzeri işletmelerden çalışma saatlerini kısaltmalarını ve alkol servisini durdurmalarını talep etmesinin önünü açan uygulama kapsamında, kalabalık toplantılara katılım sınırlaması getirilebileceği açıklandı.

AYLAR SONRA 8 BİNİ AŞTI

Japonya’da günlük Covid-19 vakalarının sayısı 11 Eylül’den bu yana ilk kez 8 bini aşarak dün 8 bin 480’e ulaşmış, ülke geneli toplam vaka sayısı da 1 milyon 759 bin 174’e yükselmişti. 18 bin 414 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiği ülkenin başkenti Tokyo’da günlük Covid-19 vakalarının 1 haftada yaklaşık 15 kat artarak bin 224’e yükselmesi de salgında yeni dalga endişelerini artırmıştı.


Kaynak : https://whdh.com/news/miami-medical-examiners-investigate-death-of-doctor-who-got-coronavirus-vaccine/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER