Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş‘ten yatırımcılara çok kritik bir tavsiye geldi.

ONS ALTIN

Bu gelişmelerle altın fiyatları Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak yükseldi.

Şubat ayında altının ons fiyatı 120 dolar yükseldi. Altın fiyatları 1.976,50 dolar ile son 1,5 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından cuma günü rotasını tersine çevirerek düşüşe geçmişti.

Yeni haftaya yükselişle başlayan ons altın 1920-1950 dolar aralığındaki yerini Çarşamba günü de koruyor. Altının ons fiyatı şu sıralar 1939 liradan işlem görüyor.

DOLAR ENFLASYON VERİSİNE ODAKLANDI

Dolar endeksi 97 seviyesinin üzerinde yüksek kalmaya devam ederken, yurt içinde gözler yarın açıklanacak enflasyon verisine çevrildi.

Ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 4,14 oldu. Dolar/TL kuru14,07 seviyesine kadar yükselirken, Euro/TL ise 15,64 lirayı gördü.

DOLAR İÇİN 14,50 TAHMİNİ

Piyasalara ilişkin Youtube kanalında değerlendirmede bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yaşanan durumu ‘manipülasyon fiyatlaması’ olarak nitelendirirken dolar kuru için yakın gelecekteki tahminlerini paylaştı.

“Dolar kuru 13,80 lira seviyesinin üzerinde tutunmayı başardı. Eğer 13,80 lira üzerinde yeniden bir kapanış görürsek 14’lü rakamlardan bahsedebileceğiz” diyen İslam Memiş, “14,20, 14,30, 14,50, 14,70 rakamlarını telaffuz edebiliriz.

Dolar endeksinin yeniden 97 seviyesinin üzerine yükselmesi, euro/dolar paritesinin gerilemesi, emtia fiyatlarının yükselmesi gibi etkenler dolar tarafını pozitif yönde etkilemeye devam ediyor. Savaş cephesinden gelen haber akışlarına göre hem döviz kurları hem de emtia fiyatlarındaki yön arayışları ciddi anlamda belirleyici olacak” dedi.

GÜNDEM DEĞİŞTİRİLİYOR, FİLM BAŞKA”

Piyasalarda yaşanan bu gelişmeleri ‘tezgâh’ olarak yorumlayan İslam Memiş sözlerini şöyle sürdürdü: “Kısa vadede al-sat yapmayın, varlıklarınıza sahip çıkın.

2022 yılında hiç kimseyi rahat bırakmayacaklar. 2022 yılında öyle bir tezgâh hazırladılar ki sizin elinizdeki altını alma tezgahı. Yaklaşık 2,5 aydır uyarılarımı yapıyorum. Hala ısrarla TL ile işlem yapan var.

TL üzerinden işlem yapanlar zarar edecek. Bunu aylardır söylüyorum. 2022 yılında insanların elindeki bütün varlıkları almak için piyasa oluşturdular. Rusya’da, Ukrayna’da bir tantana çıkarılıyor. Ama hedef başka.

Film başka. Parayı çok güzel bir şekilde katlıyorlar şu anda. Günlerdir yaşananlara rağmen altının ons fiyatı 1925 dolar. Şu an altın fiyatlarının normalde 2000, 2500 hatta 3000 dolar seviyelerine çıkması gerekiyor. İşte manipülasyon burada.

“EV VE ARSA FİYATLARI DAHA DA KATLANACAK”

Arsa almali miyim

Vatandaşlara yatırımlarını arsa ve gayrimenkule yapması tavsiyesinde bulunan İslam Memiş, “‘Arsa almalı mıyım?’ diyenler, evet kardeşim arsa almalısın. Nereden olursa olsun.

Dünyada enflasyon artmaya devam ediyor. Bu bir şey değil. Öyle bir enflasyon olacak ki 2022 ve 2023 yıllarında insanoğluna toprağın değerini bir kez daha hatırlatacak.

Daha kuraklığı, tedarik problemlerini ve enflasyon fiyatlarının çarşı pazara yansımasını tam görmedik. Bunlar bir şey değil. Hiç zaman kaybetmeden arsa almalısınız.

Emlak fiyatlarının düşeceğini asla düşünmüyorum. Aksine yükselecek. Çünkü dolarla maliyeti olan bir sektörden bahsediyoruz. Türkiye dışarıdan göç almaya devam eden bir ülke ve bu devam edecek.

O yüzde bir tane 3+1 daire alacağınıza iki tane 1+1 daire almak daha mantıklı. Ve kiralar da yükselecek.

O yüzden ev almayı geciktirmeyin. Krediler şu an ucuz. Faiz hassasiyeti olanlar eş dosttan döviz veya altın borcu alırsa her yıl yüzde yüz katlanacak. Enflasyon demek ev ve arsa fiyatlarının yükselmesi demek. O yüzden paranız hazırsa hemen satın alın” diye konuştu.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER